fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaKrajW Polsce jest coraz mniej uciekinierów z Ukrainy

W Polsce jest coraz mniej uciekinierów z Ukrainy

Chociaż w całej Unii Europejskiej przybyło objętych tymczasową ochroną osób uciekających z Ukrainy, to w Polsce ich liczba nieznacznie się zmniejszyła.

Na koniec września br. w państwach UE przebywało 4,2 mln objętych tymczasową ochroną obywateli Ukrainy, którzy uciekli z kraju po 24 lutego 2022 roku. 46,5 proc. z nich to kobiety, 33,7 proc. dzieci, a niecałe 20 proc. to dorośli mężczyźni. Najwięcej przebywa ich w Niemczech – prawie 1,2 mln (czyli 28 proc.), w Polsce – 959 tys. (23 proc.) i w Czechach – 358 tys. (niecałe 9 proc.). 

Oznacza to, że we wrześniu przybyło w UE prawie 32 tys. uciekinierów, z czego najwięcej trafiło do Niemiec, Holandii i Irlandii. W tym czasie spadła ich liczba m.in. w Polsce (o prawie 2 tys.). 

Tymczasowa ochrona jest mechanizmem wprowadzonym przez unijne instytucje w marcu 2022 roku jako odpowiedź na agresję Rosji na Ukrainę. Jej celem jest zapewnienie natychmiastowej i powszechnej (z pominięciem wcześniej istniejących procedur) ochrony Ukraińcom, którzy nie są w stanie wrócić do swojego kraju ze względu na prowadzone tam działania wojenne. 

Ochrona jest przydzielana na roczne okresy. Zgodnie z ostatnią decyzją Rady Europejskiej została już przedłużona do 5 marca 2025 roku. 

ec.europa.eu
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kanał Panamski wysycha, a statki wolą opływać całą Amerykę

Ze względu na trwającą suszę każdego miesiąca zarząd Kanału Panamskiego wydaje coraz mniej pozwoleń dla statków, które chcą przez niego przepłynąć.
< 1 MIN CZYTANIA

Elektrownie wiatrowe doprowadziły Siemensa na skraj upadku

Awarie elektrowni wiatrowych marki Siemens Energy doprowadziły firmę do trudnej sytuacji finansowej, w której – aby ją uratować – niezbędna była pomoc niemieckiego rządu.
< 1 MIN CZYTANIA

LOT w ścisłej czołówce najlepszych linii lotniczych świata!

Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się na samym szczycie zestawienia najlepszych firm świadczących usługi przewozów powietrznych z całego świata.
< 1 MIN CZYTANIA