fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaKrajW Polsce jest coraz mniej uciekinierów z Ukrainy

W Polsce jest coraz mniej uciekinierów z Ukrainy

Chociaż w całej Unii Europejskiej przybyło objętych tymczasową ochroną osób uciekających z Ukrainy, to w Polsce ich liczba nieznacznie się zmniejszyła.

Na koniec września br. w państwach UE przebywało 4,2 mln objętych tymczasową ochroną obywateli Ukrainy, którzy uciekli z kraju po 24 lutego 2022 roku. 46,5 proc. z nich to kobiety, 33,7 proc. dzieci, a niecałe 20 proc. to dorośli mężczyźni. Najwięcej przebywa ich w Niemczech – prawie 1,2 mln (czyli 28 proc.), w Polsce – 959 tys. (23 proc.) i w Czechach – 358 tys. (niecałe 9 proc.). 

Oznacza to, że we wrześniu przybyło w UE prawie 32 tys. uciekinierów, z czego najwięcej trafiło do Niemiec, Holandii i Irlandii. W tym czasie spadła ich liczba m.in. w Polsce (o prawie 2 tys.). 

Tymczasowa ochrona jest mechanizmem wprowadzonym przez unijne instytucje w marcu 2022 roku jako odpowiedź na agresję Rosji na Ukrainę. Jej celem jest zapewnienie natychmiastowej i powszechnej (z pominięciem wcześniej istniejących procedur) ochrony Ukraińcom, którzy nie są w stanie wrócić do swojego kraju ze względu na prowadzone tam działania wojenne. 

Ochrona jest przydzielana na roczne okresy. Zgodnie z ostatnią decyzją Rady Europejskiej została już przedłużona do 5 marca 2025 roku. 

ec.europa.eu
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA