fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaBiznesW Polsce maleje liczba firm zombie

W Polsce maleje liczba firm zombie

W Polsce spadła liczba firm, które mimo stosunkowo długiego stażu na rynku nie są w stanie swoimi zyskami pokryć bieżących zobowiązań odsetkowych.

Raport „Dawn of the debt” firmy doradczej Kearney wykazał, że w naszym kraju prawie dwukrotnie spadła liczba „firm zombie”. W 2021 roku takich przedsiębiorstw było u nas 27, podczas gdy w 2022 roku już tylko 14. Spośród firm, które wypadły z tej statystyki jedna została przejęta, siedem odzyskało płynność, a aż 10 upadło. Pojawiło się jednak pięć  nowych „firm zombie”.

W efekcie w Polsce ich odsetek wśród ok. 500 przebadanych podmiotów w 2022 roku wynosił tylko 2,8 proc., podczas gdy dla Europy było to 5,1 proc., a dla świata – 4,8 proc. Dziś całkowite zadłużenie polskich „firm zombie” wynosi niemal 320 mln dolarów, a wraz z zaangażowaniem kapitałowym na poziomie ok. 280 mln dolarów utrzymywanie takich przedsiębiorstw może kosztować polską gospodarkę nawet 600 mln dolarów.

Należy jednak pamiętać, że statystyka nie obejmuje firm mniejszych, w tym jednoosobowych działalności gospodarczych, które też zostały objęte wsparciem publicznym. Przykładając ten sam odsetek (2,8 proc.) do wielkości zadłużenia polskich przedsiębiorstw ogółem, obciążenie to mogłoby urosnąć nawet do 1 mld dolarów

– powiedział Jakub Siekierzyński z Kearney.

W Polsce najbardziej narażone na „zombifikację” są firmy sektora finansowo-ubezpieczeniowego, w tym branży windykacyjnej i obsługi długu, ale też sektor rynku nieruchomości, gdzie sporo firm jest finansowanych kredytem oraz branża mediów i telekomunikacji, która doświadcza rosnących kosztów przy ograniczonej możliwości przerzucania ich na klientów końcowych.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA