fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaKrajW Polsce mamy coraz więcej freelancerów

W Polsce mamy coraz więcej freelancerów

W 2023 roku w Polsce wzrosła liczba freelancerów, czyli osób, które działają na własny rachunek i wykonują zlecenia na rzecz innych podmiotów.

W 2023 roku w Polsce działało aż 330 tys. freelancerów, czyli tak zwanych wolnych strzelców – wynika z raportu przygotowanego przez portal Useme. Oznacza to, że w ciągu roku liczba freelancerów w naszym kraju wzrosła o 8 proc.

Polscy freelancerzy to głównie osoby w wieku od 25 do 35 lat, gdyż ta grupa stanowi 46,6 proc. Następne grupy pod względem liczebności to osoby w wieku od 36 do 45 lat (23,4 proc.) oraz od 18 do 25 lat (18,7 proc.). Tylko co dziesiąty polski freelancer ma więcej niż 46 lat. Aż 67,3 proc. wolnych strzelców w Polsce ma wykształcenie wyższe. Większość pracujących niezależnie to mieszkańcy dużych miast, w których mieszka co najmniej 500 tys. osób – stanowią oni 38,1 proc. wszystkich freelancerów. Jeśli chodzi o płeć, to wśród freelancerów nieznacznie przeważają kobiety (50,4 proc.).

Nasz raport pokazuje dużą elastyczność freelancerów, dzięki czemu tak świetnie reagują na zmieniające się warunki gospodarcze. Być może właśnie dlatego ich rola nie tylko na krajowym, ale też globalnym rynku rośnie w tak szybkim tempie

– powiedziała w komunikacie Natalia Zielińska, head of marketing w Useme i twórczyni raportu.

Zdecydowana większość, bo przeszło trzy czwarte freelancerów, wcześniej pracowało na etacie, a tylko 22,7 proc. wybrało freelancing jako pierwszą ścieżkę kariery.

Największym wyzwaniem dla polskich wolnych strzelców to pozyskiwanie nowych klientów. Dzisiaj bowiem aż 69 proc. z nich wskazuje stałe współprace jako główne źródło swoich zleceń, a 60 proc. polega na poleceniach i rekomendacjach. Większość, bo niespełna 62 proc. wolnych strzelców realizuje tygodniowo do pięciu zleceń.

Jeśli chodzi o zarobki, to freelancerzy najczęściej zarabiają poniżej 1000 złotych (37,6 proc.) oraz 3000 złotych (27,8 proc.). Ta grupa osób najczęściej traktuje freelancing jako dodatkowe zajęcie. Zarobki do 5000 złotych dotyczą 18,7 proc. freelancerów, a więcej zarabia niespełna 12 proc. wolnych strzelców w Polsce.

Źródło: Useme
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA