fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaInnowacjeW Polsce powstaną inkubatory biznesu

W Polsce powstaną inkubatory biznesu

W Warszawie podpisano umowę w sprawie otwarcia w Polsce inkubatorów Europejskiej Agencji Kosmicznej, mających wspierać polskie startupy.

Podczas dwudniowej konferencji „10 lat Polskie w ESA” dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Josef Aschbacher i prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Cezariusz Lesisz podpisali umowę w sprawie utworzenia inkubatora ESA BIC w Polsce. ESA BIC to natomiast koordynowana i współfinansowana przez ESA sieć centrów inkubacji biznesowej, oferująca pomoc w stworzeniu biznesplanu, założeniu firmy i pozyskaniu dodatkowych środków finansowych, zarówno ze źródeł publicznych, jak i prywatnych.

Według dyrektora generalnego Josefa Aschbachera podpisana umowa to swego rodzaju przedłużenie współpracy z Polską. Zgodnie z założeniami porozumienia inkubatory ESA BIC mają powstać w Rzeszowie i Warszawie, które w ciągu pięciu lat mają wesprzeć łącznie 35 polskich startupów – po siedem na rok. Aschbacher podkreślił, że pierwsze centrum ESA BIC powstało w 2003 r. i od tego czasu 864 startupy zakończyły inkubację, a 316 jest w trakcie tego procesu.

– Mamy już w Polsce sektor kosmiczny. Do przetargów w ESA startuje 400 firm, 150 już wygrało kontrakty. Mamy kilkadziesiąt firm stricte zajmujących się technologiami kosmicznymi – powiedział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna. – Dzisiaj obserwacja Ziemi, nawigacja, telekomunikacja to są dziedziny gospodarki, w których obroty sięgają miliardów, a obserwacja Ziemi wspomaga rolnictwo, leśnictwo, sytuacje kryzysowe, nawet gospodarkę przestrzenną. Jest to niesamowita inwestycja – zauważył.

Prezes ARP ma nadzieję, że dzięki bliższej współpracy z ESA polskim firmom i instytucjom naukowym uda się dostarczać sektorowi kosmicznemu nie tylko pojedynczych komponentów, ale całych systemów satelitarnych.

IAR, PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Zaawansowane technologie w polskich firmach. Jak wypadamy na tle UE?

Mniej więcej dwie trzecie polskich firm używa zaawansowanych technologii. To słabszy wynik niż wynosi średnia unijna.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA