fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaInnowacjeW Polsce powstaną inkubatory biznesu

W Polsce powstaną inkubatory biznesu

W Warszawie podpisano umowę w sprawie otwarcia w Polsce inkubatorów Europejskiej Agencji Kosmicznej, mających wspierać polskie startupy.

Podczas dwudniowej konferencji „10 lat Polskie w ESA” dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Josef Aschbacher i prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Cezariusz Lesisz podpisali umowę w sprawie utworzenia inkubatora ESA BIC w Polsce. ESA BIC to natomiast koordynowana i współfinansowana przez ESA sieć centrów inkubacji biznesowej, oferująca pomoc w stworzeniu biznesplanu, założeniu firmy i pozyskaniu dodatkowych środków finansowych, zarówno ze źródeł publicznych, jak i prywatnych.

Według dyrektora generalnego Josefa Aschbachera podpisana umowa to swego rodzaju przedłużenie współpracy z Polską. Zgodnie z założeniami porozumienia inkubatory ESA BIC mają powstać w Rzeszowie i Warszawie, które w ciągu pięciu lat mają wesprzeć łącznie 35 polskich startupów – po siedem na rok. Aschbacher podkreślił, że pierwsze centrum ESA BIC powstało w 2003 r. i od tego czasu 864 startupy zakończyły inkubację, a 316 jest w trakcie tego procesu.

– Mamy już w Polsce sektor kosmiczny. Do przetargów w ESA startuje 400 firm, 150 już wygrało kontrakty. Mamy kilkadziesiąt firm stricte zajmujących się technologiami kosmicznymi – powiedział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna. – Dzisiaj obserwacja Ziemi, nawigacja, telekomunikacja to są dziedziny gospodarki, w których obroty sięgają miliardów, a obserwacja Ziemi wspomaga rolnictwo, leśnictwo, sytuacje kryzysowe, nawet gospodarkę przestrzenną. Jest to niesamowita inwestycja – zauważył.

Prezes ARP ma nadzieję, że dzięki bliższej współpracy z ESA polskim firmom i instytucjom naukowym uda się dostarczać sektorowi kosmicznemu nie tylko pojedynczych komponentów, ale całych systemów satelitarnych.

IAR, PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy nie są gotowe na unijne wymogi?

Większość polskich przedsiębiorstw wciąż może nie być gotowa na spełnienie wymogów unijnej dyrektywy NIS2, która dotyczy cyberbezpieczeństwa.
2 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA