fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaInwestycjeW Polsce powstanie gigantyczny zbiornik na ciepłą wodę

W Polsce powstanie gigantyczny zbiornik na ciepłą wodę

PGNiG Termika już wkrótce wybuduje w Polsce największy w Unii Europejskiej zbiornik magazynujący ciepłą wodę.

Należąca do Grupy Orlen PGNiG Termika wiosną 2024 roku rozpocznie budowę akumulatora ciepła na terenie Elektrociepłowni Żerań w Warszawie. Będzie to największa tego typu instalacja w Unii Europejskiej.

Zgodnie z planem zbiornik będzie miał kształt walca o wysokości 70 metrów i średnicę 36 metrów, a jego pojemność wyniesie aż 61 tys. metrów sześciennych. W Magazynie GO! wydawanym przez Grupę Orlen wyjaśniono, że akumulator pozwoli na zmagazynowanie blisko 10 GJ energii cieplnej, co przełoży się na możliwość wyprowadzenia do warszawskiej sieci ciepłowniczej około 230 MWt mocy cieplnej.

Aktualnie największym zbiornikiem ciepłej wody w Polsce jest akumulator w Elektrociepłowni Siekierki, którego pojemność to ponad 30 tys. metrów sześciennych. Drugi z kolei jest zbiornik w Poznaniu mogący pomieścić 24 tys. metrów sześciennych wody. Jeśli chodzi o Unię Europejską, to największy zbiornik ciepłej wody – o pojemności 60 tys. metrów sześciennych – znajduje się w Mannheim, zaś w Berlinie powstaje właśnie kolejny wielkości 56 tys. metrów sześciennych.

Zbiornik w Warszawie pomoże środowisku

Grupa Orlen wyjaśniła, że głównym celem budowy zbiornika w Warszawie będzie „maksymalizacja produkcji ciepła w skojarzeniu z wytwarzaniem energii elektrycznej – kogeneracja oraz utrzymanie infrastruktury wytwórczej w Elektrociepłowni Żerań”. Poza tym nowy zbiornik ma się przyczynić do poprawy jakości powietrza przez zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowiska samej elektrociepłowni.

Nowy zbiornik będzie służył wspieraniu dostarczania ciepła do Warszawy.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA