fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaInwestycjeW Polsce powstanie gigantyczny zbiornik na ciepłą wodę

W Polsce powstanie gigantyczny zbiornik na ciepłą wodę

PGNiG Termika już wkrótce wybuduje w Polsce największy w Unii Europejskiej zbiornik magazynujący ciepłą wodę.

Należąca do Grupy Orlen PGNiG Termika wiosną 2024 roku rozpocznie budowę akumulatora ciepła na terenie Elektrociepłowni Żerań w Warszawie. Będzie to największa tego typu instalacja w Unii Europejskiej.

Zgodnie z planem zbiornik będzie miał kształt walca o wysokości 70 metrów i średnicę 36 metrów, a jego pojemność wyniesie aż 61 tys. metrów sześciennych. W Magazynie GO! wydawanym przez Grupę Orlen wyjaśniono, że akumulator pozwoli na zmagazynowanie blisko 10 GJ energii cieplnej, co przełoży się na możliwość wyprowadzenia do warszawskiej sieci ciepłowniczej około 230 MWt mocy cieplnej.

Aktualnie największym zbiornikiem ciepłej wody w Polsce jest akumulator w Elektrociepłowni Siekierki, którego pojemność to ponad 30 tys. metrów sześciennych. Drugi z kolei jest zbiornik w Poznaniu mogący pomieścić 24 tys. metrów sześciennych wody. Jeśli chodzi o Unię Europejską, to największy zbiornik ciepłej wody – o pojemności 60 tys. metrów sześciennych – znajduje się w Mannheim, zaś w Berlinie powstaje właśnie kolejny wielkości 56 tys. metrów sześciennych.

Zbiornik w Warszawie pomoże środowisku

Grupa Orlen wyjaśniła, że głównym celem budowy zbiornika w Warszawie będzie „maksymalizacja produkcji ciepła w skojarzeniu z wytwarzaniem energii elektrycznej – kogeneracja oraz utrzymanie infrastruktury wytwórczej w Elektrociepłowni Żerań”. Poza tym nowy zbiornik ma się przyczynić do poprawy jakości powietrza przez zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowiska samej elektrociepłowni.

Nowy zbiornik będzie służył wspieraniu dostarczania ciepła do Warszawy.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska liderem inwestycji w insfrastrukturę

Z danych OECD wynika, że Polska była regionalnym liderem, jeśli chodzi o wolumen inwestycji w infrastrukturę w latach 2018-2021.
2 MIN CZYTANIA

Raport NBP: Drastyczne wzrosty cen ziemi pod budownictwo

Z raportu NBP wynika, że w końcu 2022 r. w większości miast wojewódzkich znacząco pogorszyły się wskaźniki kredytowej dostępności mieszkań, a średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły aż o ok. 32 proc. rok do roku.
2 MIN CZYTANIA

Zacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządowych Polski i Korei Południowej, a tematem rozmów były stosunki gospodarcze.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

Polacy przestają się bać utraty pracy?

We wrześniu w Polsce odnotowano wzrost poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, co oznacza, że Polacy coraz mniej boją się bezrobocia.
2 MIN CZYTANIA