fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseW Polsce powstanie nowa instytucja finansowa?

W Polsce powstanie nowa instytucja finansowa?

W Polsce powstanie nowa instytucja o nazwie Rada Fiskalna.

Na wniosek Unii Europejskiej w naszym kraju powstanie Rada Fiskalna. Jak wyjaśnia portal money.pl jej celem ma być wywieranie presji na większą dyscyplinę fiskalną rządu.

Poza powołaniem Rady Fiskalnej Bruksela chce zmienić sposób patrzenia na finanse krajów członkowskich i przenieść mechanizm kamieni milowych do corocznych planów przygotowywanych przez Ministerstwa Finansów.

Według przytaczanej przez money.pl definicji, w radzie fiskalnej zasiadać mają niepartyjni eksperci posiadający mandat do stałego monitoringu i doradztwa w zakresie realizacji finansów państwa. Polskie Ministerstwo Finansów popiera pomysł powstania rady, choć uważa, że w naszym kraju istnieją już podobne instytucje i po prostu wystarczy wzmacniać ich kompetencje. Urzędnicy mają na myśli Sejm, Najwyższą Izbę Kontroli czy (częściowo) Radę Dialogu Społecznego.

Na razie nie wiadomo, jak miałaby wyglądać Rada Fiskalna funkcjonująca w Polsce, a nawet z ilu miałaby się składać członków. Według pytanego przez money.pl Ludwika Koteckiego, członka Rady Polityki Pieniężnej, nowa rada powinna być w pełni niezależna od Ministerstwa Finansów i działać na przykład obok NIK. Poza tym, jego zdaniem kadencja członka rady powinna być dłuższa niż kadencja parlamentu i trwać choćby sześć lat.

Źródło: money.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA