Ważny brytyjski polityk poinformował, że w Polsce powinien powstać zakład, w którym będzie produkowana broń dla Ukrainy.

Należący do rządzącej Wielką Brytanią Partii Konserwatywnej Tobias Ellwood stwierdził, że do zwycięstwa Ukrainy z Rosją konieczne jest zapewnienie jej regularnych dostaw broni. Polityk ten pełni funkcję szefa komisji obrony w Izbie Gmin. Dlatego jego stanowisko w tematach związanych z wojskowością jest szczególnie istotne.

Jego zdaniem obecny model wspierania Ukrainy jest nie do utrzymania. Co prawda Ellwood wyraził swoje poparcie dla inicjatywy przekazania Kijowowi dziesiątków czołgów przez zachodnie kraje. Jednak zwraca uwagę, że tak rozdrobnione wsparcie, składające się m.in. z różnych typów amunicji, jest nie do utrzymania na dłuższą metę. Dlatego uważa, że Zachód powinien stworzyć nową strategię pomocy dla Ukrainy.

Ważnym elementem tej strategii ma być potężna fabryka broni zlokalizowana w Polsce. Wielka Brytania może stać się głównym organizatorem całego przedsięwzięcia. Zakład mógłby produkować m.in. oparte na niemieckiej licencji czołgi Leopard 2.

Dziennik „The Telegraph” twierdzi, że trwają już rozmowy z władzami w Warszawie, których celem jest znalezienie lokalizacji dla fabryki.

msn.com

Poprzedni artykułGoogle idzie na wojnę ze sztuczną inteligencją
Następny artykułZUS zadowolony z wyników