fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaFinanseW Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.

Analitycy PKO BP poinformowali, że w kwietniu 2023 r. w Polsce przybyło w obiegu aż 6,7 mld zł gotówki. Poza tym po raz pierwszy od kwietnia 2021 r. dynamika kredytów w naszym kraju była ujemna, a przyczynił się do tego spadek wolumenu kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych dla osób prywatnych.

Pierwsza taka sytuacja od wybuchu wojny

Przytaczane przez PKO BP dane Narodowego Banku Polskiego pokazują, że wartość podaży pieniądza M3 w kwietniu wyniosła 2 147,5 mld zł i była o 7,3 mld zł wyższa niż na koniec marca br.

Ekonomiści z PKO BP zauważyli, że więcej gotówki do obiegu w polskiej gospodarce wpłynęło tylko po upadku Lehman Brothers w 2008 r., następnie okresowo w czasie pandemii koronawirusa, a ostatnio tuż po wybuchu wojny na Ukrainie.

Pogłębił się spadek depozytów bieżących (do -17,5 mld zł), przy dalszym wzroście depozytów terminowych (o 23,8 mld zł). Głównym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu podaży pieniądza pozostają aktywa zagraniczne netto

– wyjaśniają analitycy.

Coraz mniej kredytów

W kwietniu 2023 r. spadł wolumen kredytów konsumpcyjnych (o 1,9 proc. w ujęciu rocznym) oraz mieszkaniowych dla osób prywatnych (o 5,7 proc. rok do roku).

Spadła również dynamika kredytów dla przedsiębiorstw, a najbardziej dotyczyło to kredytów obrotowych oraz kredytów inwestycyjnych.

Analitycy PKO BP zauważyli natomiast wzrost dynamiki depozytów. W porównaniu do kwietnia 2022 r. najszybciej rosły depozyty gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Dotyczy to zarówno depozytów złotowych jak i walutowych.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

Bez żadnych ograniczeń przy cesji faktoringowej

Znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (tzw. antyzatorowa) wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ma jednak zasadniczy mankament. Umożliwia cesję wierzytelności jedynie w momencie braku terminowej zapłaty przez dużą firmę.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA