Wartość wierzytelności w Polsce wzrosła o 9,9 proc. w porównaniu do poprzedniego roku i sięgnęła 159,4 mld złotych. Takie dane zaprezentowano w najnowszym raporcie ZPF, w którym przeanalizowano rynek wierzytelności do końca I kwartału 2023 roku.
W ZPF zrzeszonych jest 17 podmiotów obsługujących wierzytelności. Firmy te wspólnie obsługują długi o wartości 18,7 mln złotych. Jest to kwota o 1,2 proc. wyższa niż rok temu.
Dane od przedstawicieli branży są gromadzone przez ZPF co kwartał. Wynika z nich, że od początku 2018 r. wartość nominalna wierzytelności wzrastała średnio o 2,8 proc. w ujęciu kwartalnym oraz o 12,3 proc. w ujęciu rocznym
– powiedział cytowany w komunikacie prasowym Marcin Czugan, prezes ZPF.
Średnia wartość pojedynczego zobowiązania obsługiwanego przez firmę windykacyjną należącą do ZPF to 8,54 tys. zł. W tym wypadku jest to kwota o 8,2 proc. wyższa niż w I kwartale 2022 roku. Poza tym, dane zebrane od firm uwzględnionych w raporcie mówią, że 21,8 proc. dłużników ma u nich do spłaty więcej niż jedno zobowiązanie.
ZPF sprawdziło również nastroje w polskich firmach. Jak się okazuje, co drugie polskie przedsiębiorstwo ocenia swoją sytuację finansowo-majątkową jako dobrą lub zadowalającą. Co więcej, ponad 60 proc. zarządzających nie przewiduje zmian w tym zakresie w najbliższych miesiącach.
Źródło: ZPF