fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaFinanseRośnie polski rynek wierzytelności

Rośnie polski rynek wierzytelności

Prawie 160 mld złotych wynoszą wierzytelności obsługiwane przez podmioty zrzeszone w Związku Przedsiębiorstw Finansowych.

Wartość wierzytelności w Polsce wzrosła o 9,9 proc. w porównaniu do poprzedniego roku i sięgnęła 159,4 mld złotych. Takie dane zaprezentowano w najnowszym raporcie ZPF, w którym przeanalizowano rynek wierzytelności do końca I kwartału 2023 roku.

W ZPF zrzeszonych jest 17 podmiotów obsługujących wierzytelności. Firmy te wspólnie obsługują długi o wartości 18,7 mln złotych. Jest to kwota o 1,2 proc. wyższa niż rok temu.

Dane od przedstawicieli branży są gromadzone przez ZPF co kwartał. Wynika z nich, że od początku 2018 r. wartość nominalna wierzytelności wzrastała średnio o 2,8 proc. w ujęciu kwartalnym oraz o 12,3 proc. w ujęciu rocznym

– powiedział cytowany w komunikacie prasowym Marcin Czugan, prezes ZPF.

Średnia wartość pojedynczego zobowiązania obsługiwanego przez firmę windykacyjną należącą do ZPF to 8,54 tys. zł. W tym wypadku jest to kwota o 8,2 proc. wyższa niż w I kwartale 2022 roku. Poza tym, dane zebrane od firm uwzględnionych w raporcie mówią, że 21,8 proc. dłużników ma u nich do spłaty więcej niż jedno zobowiązanie.

ZPF sprawdziło również nastroje w polskich firmach. Jak się okazuje, co drugie polskie przedsiębiorstwo ocenia swoją sytuację finansowo-majątkową jako dobrą lub zadowalającą. Co więcej, ponad 60 proc. zarządzających nie przewiduje zmian w tym zakresie w najbliższych miesiącach.

Źródło: ZPF

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Akceptacja nieetycznych zachowań finansowych – jak to u nas wygląda?

Praca na czarno w celu uniknięcia ściągania długów z pensji ma największe przyzwolenie wśród Polaków, jeśli chodzi o nieetyczne zachowania finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Sprzeciw wobec zniesienia limitu zadłużania państwa

Politycy Konfederacji potępiają bardzo niebezpieczny pomysł Jadwigi Emilewicz, byłej wicepremier, a obecnie sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, by zwiększyć limit zadłużenia publicznego.
2 MIN CZYTANIA

Unijne prognozy dobre dla Polski

Komisja Europejska opublikowała letnie prognozy gospodarcze, z których wynika, że wzrost PKB w Polsce będzie wyższy od średniej unijnej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA