fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaFinanseRośnie polski rynek wierzytelności

Rośnie polski rynek wierzytelności

Prawie 160 mld złotych wynoszą wierzytelności obsługiwane przez podmioty zrzeszone w Związku Przedsiębiorstw Finansowych.

Wartość wierzytelności w Polsce wzrosła o 9,9 proc. w porównaniu do poprzedniego roku i sięgnęła 159,4 mld złotych. Takie dane zaprezentowano w najnowszym raporcie ZPF, w którym przeanalizowano rynek wierzytelności do końca I kwartału 2023 roku.

W ZPF zrzeszonych jest 17 podmiotów obsługujących wierzytelności. Firmy te wspólnie obsługują długi o wartości 18,7 mln złotych. Jest to kwota o 1,2 proc. wyższa niż rok temu.

Dane od przedstawicieli branży są gromadzone przez ZPF co kwartał. Wynika z nich, że od początku 2018 r. wartość nominalna wierzytelności wzrastała średnio o 2,8 proc. w ujęciu kwartalnym oraz o 12,3 proc. w ujęciu rocznym

– powiedział cytowany w komunikacie prasowym Marcin Czugan, prezes ZPF.

Średnia wartość pojedynczego zobowiązania obsługiwanego przez firmę windykacyjną należącą do ZPF to 8,54 tys. zł. W tym wypadku jest to kwota o 8,2 proc. wyższa niż w I kwartale 2022 roku. Poza tym, dane zebrane od firm uwzględnionych w raporcie mówią, że 21,8 proc. dłużników ma u nich do spłaty więcej niż jedno zobowiązanie.

ZPF sprawdziło również nastroje w polskich firmach. Jak się okazuje, co drugie polskie przedsiębiorstwo ocenia swoją sytuację finansowo-majątkową jako dobrą lub zadowalającą. Co więcej, ponad 60 proc. zarządzających nie przewiduje zmian w tym zakresie w najbliższych miesiącach.

Źródło: ZPF

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA