fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaBiznesWzrasta liczba zadłużonych firm. Przybywa też niesolidnych dłużników

Wzrasta liczba zadłużonych firm. Przybywa też niesolidnych dłużników

W ciągu ostatniego roku znacznie przyspieszyło tempo wzrostu zadłużenia polskich firm. Przybyło też nierzetelnych podmiotów, które nie płacą zobowiązań na czas.

Pod koniec sierpnia 2023 roku przeterminowane zobowiązania biznesu wobec kontrahentów i banków przekroczyły 42,5 mld złotych – wykazało cykliczne badanie „Skaner MŚP, zatory płatnicze firm” przeprowadzone przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i BIK.

Tylko w lipcu i sierpniu 2023 roku długi te wzrosły o przeszło 3 mld złotych. Dzisiaj łącznie problemy ma 313,25 tys. firm (aktywnych, zawieszonych i zamkniętych), czyli o 1,9 tys. więcej niż na koniec 2022 roku. Mowa tu o długach opóźnionych o co najmniej 30 dni, na kwotę nie niższą niż 500 złotych.

Kredyty psuły się ostatnio w największym stopniu w mikrofirmach z branż usługowej i handlowej. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw wzrosła wartość kredytów przeterminowanych w handlu i produkcji. Poprawę terminowej obsługi swoich zobowiązań kredytowych odnotowały natomiast firmy usługowe i budowlane. Wielkość przedsiębiorstwa ma spore znaczenie dla jakości obsługi kredytów. Im mniejsza skala działalności, tym większe są problemy ze spłatą rat i innych zobowiązań

– powiedział Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Prezes BIG InfoMonitor dodał, że przez pogarszające się warunki gospodarcze w Polsce degraduje się też kondycja finansowa firm, które mają mniejsze zaufanie do siebie. W efekcie firmy częściej decydują się sprawdzać kontrahentów, czy ci nie są dłużnikami. Takie zachowania mogą być zrozumiałe, gdyż tylko w transporcie od początku 2023 roku przybyło 1,2 tys. niesolidnych dłużników, w przemyśle i działalności profesjonalnej i naukowej to ponad 600, a w przypadku budownictwa liczba ta przekracza 500 firm. Dzisiaj około 90 proc. firm deklaruje, że ma klientów, którym zdarza się płacić po wyznaczonym terminie.

Źródło: BIG
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA