fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesWzrasta liczba zadłużonych firm. Przybywa też niesolidnych dłużników

Wzrasta liczba zadłużonych firm. Przybywa też niesolidnych dłużników

W ciągu ostatniego roku znacznie przyspieszyło tempo wzrostu zadłużenia polskich firm. Przybyło też nierzetelnych podmiotów, które nie płacą zobowiązań na czas.

Pod koniec sierpnia 2023 roku przeterminowane zobowiązania biznesu wobec kontrahentów i banków przekroczyły 42,5 mld złotych – wykazało cykliczne badanie „Skaner MŚP, zatory płatnicze firm” przeprowadzone przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i BIK.

Tylko w lipcu i sierpniu 2023 roku długi te wzrosły o przeszło 3 mld złotych. Dzisiaj łącznie problemy ma 313,25 tys. firm (aktywnych, zawieszonych i zamkniętych), czyli o 1,9 tys. więcej niż na koniec 2022 roku. Mowa tu o długach opóźnionych o co najmniej 30 dni, na kwotę nie niższą niż 500 złotych.

Kredyty psuły się ostatnio w największym stopniu w mikrofirmach z branż usługowej i handlowej. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw wzrosła wartość kredytów przeterminowanych w handlu i produkcji. Poprawę terminowej obsługi swoich zobowiązań kredytowych odnotowały natomiast firmy usługowe i budowlane. Wielkość przedsiębiorstwa ma spore znaczenie dla jakości obsługi kredytów. Im mniejsza skala działalności, tym większe są problemy ze spłatą rat i innych zobowiązań

– powiedział Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Prezes BIG InfoMonitor dodał, że przez pogarszające się warunki gospodarcze w Polsce degraduje się też kondycja finansowa firm, które mają mniejsze zaufanie do siebie. W efekcie firmy częściej decydują się sprawdzać kontrahentów, czy ci nie są dłużnikami. Takie zachowania mogą być zrozumiałe, gdyż tylko w transporcie od początku 2023 roku przybyło 1,2 tys. niesolidnych dłużników, w przemyśle i działalności profesjonalnej i naukowej to ponad 600, a w przypadku budownictwa liczba ta przekracza 500 firm. Dzisiaj około 90 proc. firm deklaruje, że ma klientów, którym zdarza się płacić po wyznaczonym terminie.

Źródło: BIG
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA