fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaKrajW polskich związkach to mężczyźni zarabiają więcej

W polskich związkach to mężczyźni zarabiają więcej

Zarobki w polskich związkach nie są równe i tylko w co piątej parze wynagrodzenia są na takim samym poziomie. W Polsce ciągle więcej zarabiają mężczyźni.

W aż 60 proc. polskich związków więcej zarabiają mężczyźni – wynika z badania „Finanse w związkach” zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Równość w tym względnie obecna jest w zaledwie 19 proc. par, a w 21 proc. przypadkach lepiej zarabiają kobiety.

Badanie BIG wykazało, że większa równość w zarobkach jest w związkach partnerskich (34 proc.) niż małżeńskich (14 proc.). Jednocześnie aż 73 proc. zarabiających mniej niż partner nie przywiązuje do tego faktu szczególnej wagi, a dla 13 proc. jest to problem i czują się z tym źle. Z kolei 14 proc. ankietowanych cieszy się, że ich partner lub partnerka zarabiają więcej i mogą się czuć z tego powodu bardziej dowartościowani.

Dysproporcje dochodowe w związkach zdecydowanie więcej emocji wywołują wśród kobiet niż u mężczyzn, bo one zwykle zarabiają mniej. Powodów jest wiele: nierówności na rynku pracy, gdy za tę samą pracę kobiety otrzymują niższe wynagrodzenie, rzadziej piastowane stanowiska kierownicze, wykonywanie zawodów, które częściej są słabiej opłacane i w rezultacie osiąganie niższej emerytury, na którą dodatkowo negatywnie wpływa przywilej wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej w wieku 60 lat. Do tego trzeba dodać urlopy wychowawcze, które również nie pomagają w uzbieraniu kapitału na emeryturę

– powiedziała Halina Kochalska, ekspertka BIG InfoMonitor.

Przytaczane przez BIG dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że nierówne zarobki między płciami w Polsce niosą za sobą duże konsekwencje. Przede wszystkim średnia emerytura kobiet jest dzisiaj w Polsce aż o jedną trzecią niższa niż mężczyzn. Z drugiej strony to mężczyźni częściej widnieją w rejestrach niesolidnych dłużników, bo na dwie kobiety przypada tam aż 3 mężczyzn. Średnie zaległości panów wynoszą 35 tys. złotych, czyli o ok. 9 tys. złotych więcej niż u pań.

Źródło: BIG
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA