fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumW przyszłym roku tylko siedem niedziel bez zakazu handlu

W przyszłym roku tylko siedem niedziel bez zakazu handlu

Jest to kolejna zmiana przepisów wprowadzonej w marcu 2018 ustawy. Początkowo sklepy mogły być otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a także dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i jedną poprzedzającą Wielkanoc. W 2019 z listy wyjątków zniknęły pierwsze niedziele miesiąca.

Ostatnia niedziela handlowa w 2019 r. przypadnie 29 grudnia. Zakaz handlu w 2020 r. nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia oraz w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem i jedną przed Wielkanocą.

Oczywiście, jak dotąd, zakaz handlu nie obejmie tych sklepów, w których za ladą staną właściciele, a także piekarni, cukierni, lodziarni, stacji paliw, kwiaciarni, sklepów z pamiątkami, z prasą, biletami komunikacyjnymi, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych oraz w placówkach pocztowych.

Zakaz nie obejmuje też placówek handlowych w zakładach hotelarskich oraz prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku oraz placówek organizowanych na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych.

W niedziele dostępne są także placówki handlowe na dworcach, w portach i przystaniach morskich, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej oraz na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych, platformach wiertniczych i innych budowach morskich.

Ograniczenie handlu w niedziele nie obejmuje także terenu jednostek więziennych, garnizonów, nie dotyczy aptek i punktów aptecznych, terenu zakładów leczniczych dla zwierząt, hurtowni farmaceutycznych oraz zakładków leczniczych przeznaczonych dla osób wymagających całodobowego monitoringu.

Ponadto w okresie od 1 czerwca do 30 września każdego roku handel jest możliwy w placówkach prowadzących sprzedaż części zamiennych i maszyn rolniczych. Zakaz nie obowiązuje na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz w placówkach prowadzących skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego.

Ustawa ograniczająca handel w niedziele jest następstwem obywatelskiego projektu złożonego w Sejmie w 2016 r. przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodził m.in. NSZZ "Solidarność".

JS/Business Insider

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA