fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumW przyszłym tygodniu nastąpi podpisanie umowy na zakup 32 samolotów F-35

W przyszłym tygodniu nastąpi podpisanie umowy na zakup 32 samolotów F-35

– W zasadzie sfinalizowaliśmy negocjacje, zostały drobne sprawy proceduralne – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak na antenie radiowej Trójki.

Samoloty zostaną wyprodukowane przez amerykański koncern Lockheed Martin. Według nieoficjalnych informacji cena wszystkich 32 samolotów wraz z kosztami szkoleniowymi i logistyką ma wynieść ok. 4 mld dol., dlatego najprawdopodobniej zmieści się w przedziale 15-17 mld zł. Jest zatem nieco tańsza od umowy zawartej niedawno przez Belgię.

Pamiętać jednak należy, że na tym koszty związane z F-35 się nie kończą. Konieczny będzie też zakup dodatkowego uzbrojenia oraz dokonanie przystosowania infrastruktury. Wszystko to może pochłonąć dodatkowe miliardy zł. Pełen koszt całego systemu związanego z F-35, według rządowych wyliczeń, może wynieść nawet ponad 35 mld zł. Ta kwota będzie co prawda rozłożona na kilkanaście lat, jednak trudno byłoby ją pobrać jedynie z konta MON. Trudno jednak, przy napiętym budżecie państwowym zapewnić też dodatkowe finansowanie za pośrednictwem ustawy.

Zatem nie jest zaskakującym fakt, że Ministerstwo Obrony już kilka tygodni temu zapowiedziało, że przy transakcji zakupu F-35 nie zdecyduje się na zakup tzw. offsetu.

Tutaj pomocą służyć mogą technologie takie jak "Loyal Wingman" – program produkcji systemu bezzałogowców, które zdolne są do współpracy z F-35. Producent amerykańskich myśliwców jest chętny do współpracy w tym zakresie. Sam program był też pozytywnie odebrany przez Ministerstwo Obrony. W Polsce największe kompetencje w tym obszarze przypadają Grupie WB. Porducent jest jednym z liderów polskiego przemysłu w sektorze zaawansowanych technologii.

JS/Gazeta Prawna

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA