Oficjalne dane pokazują, że 1 stycznia obecnego roku było w Rosji zarejestrowanych 41,78 mln emerytów. Oznacza to spadek przez ostatni rok o 232 tysiące osób pobierających świadczenia. Jeszcze rok wcześniej liczba emerytów spadła o 970 tys. osób, co było rekordem i powrotem do tendencji notowanej ostatni raz w latach 90. XX w. Przyczyną tego stanu rzeczy był wzrost śmiertelności podczas pandemii COVID-19 oraz stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego.
Powyższe dane nie dotyczą emerytów ze służb mundurowych, którzy po przejściu w stan spoczynku otrzymują pieniądze ze specjalnych funduszy resortów siłowych.
W 2022 roku znacznie, o 600 tys. osób, spadła też liczba emerytów, którzy wcześniej pracowali dodatkowo. Może to być spowodowane waloryzacją o 10 proc. świadczeń (w połowie poprzedniego roku), którą objęto emerytów nieposiadających zatrudnienia. Mogło to skłonić pracujące osoby do rezygnacji z wykonywania zawodu i pozostania przy samym świadczeniu.
Wyraźnie wzrosła wysokość wypłacanych świadczeń. Średnia emerytura w poprzednim roku sięgnęła kwoty 20,6 tys. rubli (równowartość 1195 złotych). Oznacza to, iż była większa o 14 proc. względem roku wcześniejszego. Tym samym przekroczyła poziom zeszłorocznej inflacji w Rosji, której oficjalny wskaźnik to 11,94 proc.
rbc.ru