Rosyjscy producenci alkoholi gwałtownie zwiększają produkcję przez cały czas trwania wojny na Ukrainie.

W pierwszych dziewięciu miesiącach obecnego roku rosyjskie przedsiębiorstwa wyprodukowały 58,2 mln dekalitrów wódki. Oznacza to wzrost o 8,8 proc. względem tego samego okresu rok temu. Tylko we wrześniu zanotowano zwiększenie produkcji wódki o 22,7 proc. względem sierpnia.

Rośnie też produkcja innych alkoholi. Koniaku wyprodukowano w pierwszych trzech kwartałach o 17,7 proc. więcej niż rok wcześniej, wina o 6,1 proc., a szampanów aż o 27,6 proc. Jeszcze większy wzrost zanotowano w segmencie alkoholi niskoprocentowych, których między styczniem a wrześniem powstało o 38,8 proc. więcej r/r. Cały przemysł alkoholowy Federacji Rosyjskiej wyprodukował w tym okresie 137,9 mln dekalitrów trunków. Jest to wzrost o 12,3 proc.

Razem z produkcją rosła też sprzedaż. W pierwszych dziewięciu miesiącach br. sięgnęła ona 104,8 dekalitrów alkoholu, czyli o 3,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Zwiększenie własnej produkcji jest spowodowane m.in. wycofaniem się z rosyjskiego rynku zagranicznych producentów. Po rozpoczęciu inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę wiele firm z innych państw wstrzymało dostawy swoich trunków do tego kraju.

en.newizv.ru, interfax.ru

Poprzedni artykułProblem braku połączeń komunikacyjnych narasta. Obowiązkiem państwa jest temu zaradzić
Następny artykułAmerykanie wybudują nam elektrownię atomową