fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesW Rosji nie pozostaje nic innego, jak się napić. Rekordowo rośnie produkcja...

W Rosji nie pozostaje nic innego, jak się napić. Rekordowo rośnie produkcja alkoholi

Rosyjscy producenci alkoholi gwałtownie zwiększają produkcję przez cały czas trwania wojny na Ukrainie.

W pierwszych dziewięciu miesiącach obecnego roku rosyjskie przedsiębiorstwa wyprodukowały 58,2 mln dekalitrów wódki. Oznacza to wzrost o 8,8 proc. względem tego samego okresu rok temu. Tylko we wrześniu zanotowano zwiększenie produkcji wódki o 22,7 proc. względem sierpnia.

Rośnie też produkcja innych alkoholi. Koniaku wyprodukowano w pierwszych trzech kwartałach o 17,7 proc. więcej niż rok wcześniej, wina o 6,1 proc., a szampanów aż o 27,6 proc. Jeszcze większy wzrost zanotowano w segmencie alkoholi niskoprocentowych, których między styczniem a wrześniem powstało o 38,8 proc. więcej r/r. Cały przemysł alkoholowy Federacji Rosyjskiej wyprodukował w tym okresie 137,9 mln dekalitrów trunków. Jest to wzrost o 12,3 proc.

Razem z produkcją rosła też sprzedaż. W pierwszych dziewięciu miesiącach br. sięgnęła ona 104,8 dekalitrów alkoholu, czyli o 3,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Zwiększenie własnej produkcji jest spowodowane m.in. wycofaniem się z rosyjskiego rynku zagranicznych producentów. Po rozpoczęciu inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę wiele firm z innych państw wstrzymało dostawy swoich trunków do tego kraju.

en.newizv.ru, interfax.ru

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA