fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesW Rosji nie pozostaje nic innego, jak się napić. Rekordowo rośnie produkcja...

W Rosji nie pozostaje nic innego, jak się napić. Rekordowo rośnie produkcja alkoholi

Rosyjscy producenci alkoholi gwałtownie zwiększają produkcję przez cały czas trwania wojny na Ukrainie.

W pierwszych dziewięciu miesiącach obecnego roku rosyjskie przedsiębiorstwa wyprodukowały 58,2 mln dekalitrów wódki. Oznacza to wzrost o 8,8 proc. względem tego samego okresu rok temu. Tylko we wrześniu zanotowano zwiększenie produkcji wódki o 22,7 proc. względem sierpnia.

Rośnie też produkcja innych alkoholi. Koniaku wyprodukowano w pierwszych trzech kwartałach o 17,7 proc. więcej niż rok wcześniej, wina o 6,1 proc., a szampanów aż o 27,6 proc. Jeszcze większy wzrost zanotowano w segmencie alkoholi niskoprocentowych, których między styczniem a wrześniem powstało o 38,8 proc. więcej r/r. Cały przemysł alkoholowy Federacji Rosyjskiej wyprodukował w tym okresie 137,9 mln dekalitrów trunków. Jest to wzrost o 12,3 proc.

Razem z produkcją rosła też sprzedaż. W pierwszych dziewięciu miesiącach br. sięgnęła ona 104,8 dekalitrów alkoholu, czyli o 3,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Zwiększenie własnej produkcji jest spowodowane m.in. wycofaniem się z rosyjskiego rynku zagranicznych producentów. Po rozpoczęciu inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę wiele firm z innych państw wstrzymało dostawy swoich trunków do tego kraju.

en.newizv.ru, interfax.ru

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA