fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatW Rosji protestowała przeciw w wojnie na Ukrainie, teraz pracuje dla niemieckich...

W Rosji protestowała przeciw w wojnie na Ukrainie, teraz pracuje dla niemieckich mediów

Rosyjska dziennikarka Marina Owsiannikowa, która podczas programu na żywo w rosyjskiej państwowej telewizji protestowała przeciwko wojnie na Ukrainie, znalazła nową pracę. Będzie pracować dla niemieckiego "Die Welt". Dla wielu stała się wtedy bohaterką, ale niektórzy mają wątpliwości dotyczące jej prawdziwych intencji. Podsycił je wywiad dla włoskich mediów pod koniec marca, w którym opowiedziała się przeciwko sankcjom dla Rosji.

Marina Owsiannikowa wystąpiła wtedy w programie włoskiej telewizji RAI. Powiedziała tam, że wojna obudziła straszną rusofobię i wezwała do zniesienia sankcji. Powiedziała też, że „Unia nie może karać zwykłych Rosjan” i że jej mama „nie może kupić leków, a córka zapłacić w szkole za obiad kartą płatniczą, a w sklepach nie ma cukru i są kolejki”.

Owsiannikowa została zatrudniona przez niemiecką gazetę „Die Welt” jako „niezależna korespondentka” relacjonująca m.in. z Ukrainy i Rosji – poinformowała gazeta w wydanym oświadczeniu dodając, że będzie ona regularnie udzielać się w swoim telewizyjnym kanale informacyjnym, a także pisać dla gazety.

43-latka trafiła na czołówki gazet 14 marca, kiedy to podczas programu informacyjnego w Kanale 1 (jej ówczesnym pracodawcy), trzymała tabliczkę wzywającą Rosjan, by nie wierzyli w propagandę Putina dotyczącą inwazji na sąsiednią Ukrainę. „Zatrzymaj wojnę. Nie wierz w propagandę. Oni cię tu okłamują” – głosił napis.

Za ten wybryk przeciwko surowemu prawu uchwalonemu przez Rosjan (za mówienie „nieprawdy” o „specjalnej operacji wojskowej” w Ukrainie grozi do 15 lat więzienia), Owsiannikowa została zatrzymana na 14 godzin i ukarana grzywną w wysokości 30 tys. rubli (około 370 dolarów) – pisał Bloomberg.

– Była redaktorka rosyjskiego państwowego kanału telewizyjnego swoim protestem „broniła najważniejszej etyki dziennikarskiej pomimo groźby represji ze strony państwa” – powiedział cytowany w oświadczeniu redaktor naczelny Welt Group Ulf Poschardt. Poschardt powiedział, że jest „podekscytowany” współpracą z Owsiannikową chwaląc jej „odwagę w decydującym momencie”.

Owsiannikowa określiła Welt Group jako firmę opowiadającą się za „tym, czego odważny naród Ukrainy teraz tak zaciekle broni: wolnością”. – Uważam, że moim obowiązkiem jako dziennikarza jest obrona tej wolności. I cieszę się, że mogę to teraz zrobić dla „Die Welt” – powiedziała Marina Owsiannikowa.

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Czy także obronę oddamy w ręce Brukseli?

Jeszcze zmiany unijnych traktatów nie zostały zatwierdzone przez kraje członkowskie Unii Europejskiej, a eurokraci już próbują realizować jeden z proponowanych postulatów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA