fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaBiznesW strefie euro ceny rosną w rekordowym tempie. Najlepiej w czasie wojny...

W strefie euro ceny rosną w rekordowym tempie. Najlepiej w czasie wojny radzą sobie gospodarki… Niemiec i Francji

Jak wynika z najnowszego raportu amerykańskiej firmy ratingowej S&P Global, wzrost gospodarczy w strefie euro w marcu spowolnił, a ceny wzrosły w „rekordowym tempie”.

Wskaźnik PMI (Purchasing Managers Indeks) odzwierciedlający koniunkturę w danej gospodarce, w marcu dla państw strefy euro wyniósł 54,5 punktów, czyli o jeden punkt poniżej poziomu odnotowanego w lutym. I chociaż wynik ten jest lepszy, niż oczekiwano, to nie oznacza, że sytuacja jest dobra.

Zdaniem Chrisa Williamsona, głównego ekonomisty biznesowego w S&P Global, przyczyn spowolnienia należy upatrywać w rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Fakt, że marcowy spadek nie był zbyt głęboki, wynika z otwarcia wielu sektorów gospodarki, czyli  tzw. pocovidowego boomu, który zrównoważył gospodarcze skutki wojny. Innymi słowy – to, że aktualny PMI wynosi powyżej 50 punktów (czyli progu wyznaczającego wzrost), wcale nie oznacza, że strefy euro nie czeka recesja.

Europejskie firmy wskazują, że wojna i sankcje przeciwko Rosji spowodowały „osłabienie popytu, większą niepewność, rosnące koszty i ponowne problemy w łańcuchach dostaw, zwłaszcza w sektorze usług”. Problemy dotknęły zwłaszcza przedsiębiorstwa przetwórcze, które pierwszy raz od 21 miesięcy odnotowały spadek zamówień na towary eksportowe. Również przemysł motoryzacyjny, a także firmy z sektorów chemicznego i surowcowego, na skutek wojny niemalże stanęły z produkcją.

Innymi niepokojącym zjawiskiem jest gwałtowny wzrost cen, które jak pokazuje marcowy indeks kosztowy, „rosły w bezprecedensowym tempie”, zwiększając swoją wartość z 74,8 punktów w lutym do 81,6 punktów w marcu. Autorzy raportu zauważyli, że „średnie ceny nadkładów produkcyjnych zarówno w przemyśle, jak i sektorze usług, odnotowały najsilniejsze tempo wzrostu od 1998 roku” .

Pomimo niepokojących danych są także dobre informacje. Tworzenie miejsc pracy przyspieszyło trzeci miesiąc z rzędu i osiągnęło najwyższy poziom od listopada 2021 r., głównie za sprawą odmrożenia sektora usług. Analiza sytuacji poszczególnych krajów pokazuje, że są gospodarki, które wbrew ogólnemu trendowi odnotowują wzrost, czego przykładem jest francuska, która rośnie w najszybszym od lipca 2021 r. tempie. Równie dobrze radzą sobie nasi zachodni sąsiedzi. Wzrost niemieckiej gospodarki, mimo iż spowolnił, to nadal utrzymuje się na poziomie wyższym niż w ciągu ostatnich czterech miesięcy.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA