fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiW styczniu kolejny duży wzrost kar dla podatników

W styczniu kolejny duży wzrost kar dla podatników

Rząd ogłosił już wysokość płacy minimalnej w roku 2024. Razem z jej wzrostem po raz kolejny istotnie wzrosną też przewidziane przepisami Kodeksu karnego skarbowego grzywny za wykroczenia i przestępstwa skarbowe.

W połowie września podpisane zostało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 września 2023 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r. Zgodnie z nowym rozporządzeniem w przyszłym roku płaca minimalna będzie podwyższana w dwóch terminach, co związane jest z utrzymywaniem się wysokiej inflacji. I tak 1 stycznia 2024 roku płaca minimalna wzrośnie z obecnych 3600 zł do 4 242 zł, zaś 1 lipca 2024 roku z 4 242 zł do 4 300 zł.

To co można uznać za dobrą wiadomość dla pracowników,niekoniecznie ucieszy jednak tych podatników, którzy z różnych przyczyn mogą mieć w przyszłym roku problemy ze swoimi rozliczeniami podatkowymi. Poza płaca minimalną dwa razy, a zatem najpierw w styczniu, a następnie w lipcu 2024 r. wzrosną też kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. W tym także te za niewydanie we właściwy sposób paragony, o czym często można ostatnio przeczytać w mediach. Jest tak dlatego, że wysokość kar pieniężnych przewidzianych dla podatników za wykroczenia i przestępstwa skarbowe powiązana jest z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Wzrost płacy minimalnej o niemal 20 proc. oznacza taki sam wzrost nakładanych na podatników kar. I tak np. maksymalna grzywna wymierzana przez sąd za przestępstwa skarbowe wzrośnie z obecnych 34,56 mln zł, najpierw do ponad 40,55 mln zł, a następnie do 41,28 mln zł. A warto przypomnieć, że jeszcze w 2022 r.u było to zaledwie niecałe 29 mln zł.

Warto przypomnieć, że w przypadku większości przestępstw kary na podstawie Kodeksu karnego skarbowego wymierzane są w tzw. stawkach dziennych. Ustalając stawkę dzienną sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Stawka taka jest zatem ustalana dla każdej osoby indywidualnie. Niemniej w granicach, które są ustawowo określone. Stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności. To oznacza, że stawki dzienne od 1 stycznia 2024 r. wyniosą od 140,80 zł do 56 320 zł, a następnie 1 lipca wyniosą od 143,33 zł do 57 333,33 zł. Wymierzona w oparciu o te stawki grzywna wynosi zaś od 10 do nawet 720 stawek dziennych. Stąd właśnie maksymalna grzywna wyniesie w przyszłym roku docelowo (czyli od lipca) ponad 41 mln zł, a minimalna nieco ponad 1400 zł.

Z kolei wysokość grzywny wymierzanej w formie mandatu karnego (takiego, jaki podatnik możne otrzymać m.in. za niewydanie paragonu) od stycznia przyszłego roku będzie mogła wynosić od 422,40 zł do 21 120 zł, a od lipca 2024 r. od 430 zł do 21 500 zł. Obecnie mandat taki może wynieść od 360 zł do 18 000 zł.

Karę grzywny w drodze mandatu karnego można nałożyć, jeśli osoba sprawcy i okoliczności popełnienia wykroczenia skarbowego nie budzą wątpliwości i nie zachodzi potrzeba wymierzenia kary surowszej.

Zmieni się także granica pomiędzy wykroczeniem a przestępstwem skarbowym. Co do zasady różnica między wykroczeniami a przestępstwem skarbowym sprowadza się bowiem do tego, do jak wysokiego tzw. uszczuplenia podatkowego dochodzi w konkretnym przypadku. I tak, wykroczenie skarbowe to czyn zabroniony przez Kodeks pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia. Obecnie, czyli w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r. obowiązuje w tym przypadku limit 18 tys. zł. Od stycznia 2024 r. wzrośnie on do 21 120 zł, a od 1 lipca 2024 roku do 21 500 zł.

Kary wynikające z Kodeksu karnego skarbowego w latach 2022-2024:

 

Marek Kutarba
Marek Kutarba
Prawnik i publicysta, ekspert w zakresie prawa podatkowego i finansów. Karierę zawodową rozpoczął od pracy w Izbie Skarbowej we Wrocławiu. Później związany z licznymi tytułami prasowymi, w tym największymi polskimi dziennikami gospodarczymi, w których pełnił funkcje redakcyjne i publikował na tematy podatkowe i gospodarcze. Autor książek i praktycznych poradników z zakresu prawa podatkowego. Obecnie właściciel firmy doradczej specjalizującej się w zarządzaniu finansowym i restrukturyzacji kosztów oraz kontent marketingu i litigation PR.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Podatek liniowy już nie tak popularny

W ciągu zaledwie roku, w wyniku zmian wprowadzonych Polskim Ładem, liczba podatników liniowego PIT zmalała o więcej niż jedną trzecią, a zapłacony przez nich podatek o jedną piątą. Równocześnie wzrosła tzw. efektywna stawka opodatkowania.
4 MIN CZYTANIA

Wydatki na wdrożenie KSeF można odliczyć podwójnie

Koszty związane z implementacją oprogramowania koniecznego do komunikacji z Krajowym Systemem e-Faktur mogą spełniać kryteria prac badawczo-rozwojowych (B+R), co umożliwia odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi na badania i rozwój. Taki wniosek wynika z interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora KIS w styczniu 2024 r.
4 MIN CZYTANIA

Niepełny miesiąc pracy nie wpływa na potrącenia komornicze

Praca przez część miesiąca nie wpływa na kwotę wolną od potrąceń komorniczych. Jeśli pracownik jest zatrudniony na pełnym etacie, ale nie przepracował pełnego miesiąca (np. z powodu ustania stosunku pracy w trakcie miesiąca), obowiązujące przepisy nie pozwalają na zmniejszenie kwoty wolnej od potrąceń w ramach egzekucji komorniczej.
3 MIN CZYTANIA