fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaW Święta mogło nam zabraknąć prądu

W Święta mogło nam zabraknąć prądu

Podczas tegorocznego Bożego Narodzenia generacja energii elektrycznej z farm wiatrowych była bliska spowodowania destabilizacji całego systemu elektroenergetycznego w Polsce.

„W Boże Narodzenie generacja energii elektrycznej z wiatraków była bliska spowodowania destabilizacji systemu elektroenergetycznego. Black-out udało się uniknąć, bo pomogli sąsiedzi i operator wyłączył część wiatraków. Tym razem nam się udało, ale próby będę trwały” – napisał w serwisie Linkedin.com prof. dr. hab. inż. Władysław Mielczarski, ekspert z dziedziny energetyki.

O problemie pisałem już w felietonie Wiatraki nigdy nie zastąpią węgla.

Destabilizacja coraz bliżej

Jednocześnie prof. Mielczarski zauważa, że na wiosnę br. do 9 tys. MW wiatraków dołączy 13 tys. MW paneli fotowoltaicznych. Mimo że już obecnie system elektroenergetyczny nie może wchłonąć więcej niż 50 proc. zainstalowanych mocy odnawialnych źródeł energii, a ich moc stale rośnie.

Tymczasem destabilizacja systemu elektroenergetycznego jest coraz bliższa, bo jak przypomina prof. Mielczarski, padła już zasada 10H, niedługo zostanie zlikwidowany dystans 700 m i później „padnie” system elektroenergetyczny, który tej bitwy z OZE nie jest w stanie wygrać.

Ignorowanie praw ekonomii

Jeden z ekspertów z zakresu zarządzania finansowego i strategicznego skomentował wpis prof. Mielczarskiego słowami: „Trzeba się z tym zgodzić. Wraz ze wzrostem udziału OZE w miksie rośnie nie tylko prawdopodobieństwo blackoutu, ale także będą rosły ceny. Od lat 30. system ma swoją teorię, o której niestety mało się mówi. System to także kombinatoryka i rachunek prawdopodobieństwa. W ogóle mało się mówi o tym, że polityka klimatyczna i transformacja energetyczna ignoruje prawa ekonomiczne. Wszystko to razem wzięte wpędzi nas w kryzys gospodarczy”.

Z kolei dr inż Zbigniew Zagdański dodał: „To prawda, ale nowa religia ogłupiająca Europę ma logikę, mechanikę, matematykę, energetykę i wiele innych gałęzi wiedzy oraz gospodarki w… pięcie. Liczy się tylko biznes grupki osobników, a cała reszta może zdechnąć”.

Źródło: www.linkedin.com

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Surowa kara za zmowę cenową przy sprzedaży węgla

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów surowo ukarał Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex, któremu zarzucono praktyki ograniczające konkurencję.
2 MIN CZYTANIA

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Protest przed IPN w obronie wolności słowa

Przed katowickim oddziałem IPN odbył się protest i konferencja prasowa przeciwko cenzurze i łamaniu wolności słowa w związku z „zaaresztowaniem” książek wydawnictwa 3DOM z Częstochowy i przesłuchaniem jego właściciela Tomasza Stali.
2 MIN CZYTANIA