fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeW Tajandii uruchomiono pływającą farmę słoneczną

W Tajandii uruchomiono pływającą farmę słoneczną

Na północnym wschodzie Tajlandii uruchomiono pierwszą w tym kraju pływającą farmę słoneczną. To pierwszy krok w planowanej redukcji uzależnienia azjatyckiego królestwa od paliw kopalnych i rozbudowie infrastruktury energii odnawialnej.

Tafle złożone w sumie z ponad 144 tys. pływających paneli fotowoltaicznych umieszczono na powierzchni zbiornika tamy Sirindhorn w prowincji Ubon Ratchathani przy granicy z Laosem. Uruchomiona w październiku farma słoneczna rozciąga się na powierzchni 121 hektarów.

Jak informuje singapurska telewizja CNA, pływająca elektrownia słoneczna ma generować 45 megawatów elektryczności i pracować w systemie hybrydowym z działającą już wcześniej hydroelektrownią, z którą dzieli linie przesyłowe. Uzyskana tak energia ma być przesyłana do trzech okolicznych prowincji. Istniejąca już wcześniej elektrownia wodna ma moc 36 MW.

Innowacyjną farmę słoneczną wybudowało konsorcjum, w którego skład wchodzi przedsiębiorstwo B. Grimm Power z siedzibą w Bangkoku i chińska państwowa korporacja China Energy.

EGAT, tajlandzki urząd regulujący produkcję elektryczności, określa całą konstrukcję jako największą hybrydową elektrownię słoneczno-wodną na świecie. Władze zapowiedziały, że w ciągu następnych 16 lat wybudowanych zostanie osiem kolejnych pływających farm fotowoltaicznych na zbiornikach w całym kraju. W kwietniu Reuters cytował szefa budowy, który stwierdził, że po realizacji tego planu hybrydowe elektrownie osiągną moc ok. 2,7 tys. MW.

Jak podaje CNA, sektor energetyczny jest odpowiedzialny za emisję około trzech czwartych dwutlenku węgla produkowanego w Tajlandii. Przez dziesięciolecia kraj był uzależniony od pozyskiwania energii z gazu ziemnego. Około 20 proc. elektryczności jest tam wytwarzana w elektrowniach węglowych.

Prasertsak Cherngchawano, wiceszef ds. rozbudowy elektrowni i energii odnawialnej w EGAT poinformował o planach zamknięcia w najbliższej przyszłości działających na północy Tajlandii elektrowni opalanych węglem brunatnym. Ma do tego dojść, gdy kraj zbuduje wystarczający potencjał umożliwiający generowanie elektryczności ze źródeł odnawialnych.

By przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian klimatu, niemal 70-milionowa Tajlandia deklaruje redukcję emisji gazów cieplarnianych i neutralność węglową między 2065 a 2070 rokiem. Część ekspertów wskazuje jednak, że to o wiele za mało. Wiele krajów rozwiniętych, a także sąsiednie Laos i Malezja, zapowiedziały, że osiągną neutralność węglową do 2050 roku.

W październiku tajlandzki premier Prayuth Chan-ocha powiedział, że jego kraj będzie się starał pozyskać wsparcie finansowe i ekspertyzę z bogatszych państw, by w większym stopniu korzystać z potencjału odnawialnych źródeł energii.

Naukowcy ostrzegają, że żeby uniknąć katastrofalnych skutków ocieplenia klimatu, świat musi ograniczyć emisję gazów cieplarnianych w stopniu gwarantującym, że średni wzrost globalnych temperatur nie przekroczy 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed rewolucji przemysłowej.

Według opublikowanej w 2019 roku prognozy amerykańskiej organizacji Climate Central powodowane wzrostem temperatur podnoszenie się poziomu mórz może doprowadzić do tego, że Bangkok – stolica Tajlandii – do 2050 roku znajdzie się pod wodą.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA