Najnowszy raport Randstad Employer Brand Research 2023 cytowany przez poniedziałkową „Rzeczpospolitą” wykazał, że motoryzacja jest postrzegana prze Polaków jako branża, w której najlepiej jest pracować. Drugi w zestawieniu jest sektor medyczny.
Praca marzeń to nie tylko pieniądze
Polacy zapytani o najatrakcyjniejsze sektory zatrudnienia najczęściej wskazywali branżę motoryzacyjną, która uzyskała 54 proc. odpowiedzi. Kolejne miejsce zajęły sektor medyczny oraz branża drzewno-papiernicza, w tym meblarska.
Dla Polaków najważniejszym czynnikiem decydującym o atrakcyjności pracy jest atrakcyjne wynagrodzenie wraz z benefitami. Istotne znaczenie mają też jednak przyjazna atmosfera pracy i stabilność samego zatrudnienia.
Branża motoryzacyjna jest doceniana nie tylko za stabilność zatrudnienia, ale również za poziom wynagrodzeń, często konkurencyjnych na lokalnych rynkach pracy. Atrakcyjność wzmacnia też napływ zagranicznych inwestycji związanych z rozwojem elektromobilności, co oznacza dalszy wzrost zatrudnienia
– powiedział na łamach „Rzeczpospolitej” Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy i rzecznik Randstad Polska.
W przypadku branży medycznej „Rzeczpospolita” zauważa, że zyskała ona duże uznanie w trakcie pandemii koronawirusa, a prestiż sektora podnoszą duże i znane przedsiębiorstwa prywatne, do których należą Medicover i LuxMed. Wypowiadająca się dla dziennika dr Hanna Kinowska ze Szkoły Głównej Handlowej tłumaczy, że duże korporacyjne spółki są postrzegane za bardzo atrakcyjnego pracodawcę głównie w regionach z wyższym bezrobociem. Ludzie z takich obszarów kojarzą znane marki z benefitami pracowniczymi, stabilnością oraz regularnością wynagrodzeń.