fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaArchiwumKGHM inwestuje w zieloną zmianę

KGHM inwestuje w zieloną zmianę

Dzięki intensywnym działaniom i naciskowi, jakie KGHM Polska Miedź kładzie na ekologię, produkcja przemysłowa spółki i Grupy staje się wyraźnie mniej ingerująca w środowisko naturalne.

Ekologia to jeden z pięciu filarów strategii koncernu. Znaczące sumy przeznaczane są na inwestycje zapobiegające emisji szkodliwych substancji do atmosfery, wody i gleby, a wielkie znaczenie odgrywają tu najnowocześniejsze na świecie technologie. Jako odpowiedzialny partner lokalnych społeczności KGHM działa też na rzecz zachowania bogatej fauny i flory całego Zagłębia Miedziowego.

Dla proekologicznych działań KGHM wiodące znaczenie mają trzy litery – BAT. Ten skrót oznacza Najlepsze Dostępne Techniki (ang. Best Available Technology). Chodzi o poprawę jakości powietrza, gleb oraz wód zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej. KGHM wciela te wytyczne w życie, realizując swój program inwestycji BATAs. Unowocześniana jest infrastruktura, zadaniem której jest maksymalne zmniejszenie oddziaływania na przyrodę. Spółka inwestuje w nowe instalacje technologiczne, a także modernizuje te już istniejące. Program BATAs ruszył w październiku w 2017 r. i potrwa do końca 2023 r.

Nic się nie marnuje

Po wydobyciu przez kopalnie rud metalu materiał przetwarzany jest w hutach tak, by oddzielić miedź, srebro oraz inne metale od skały. Jeszcze nie tak dawno podczas tego procesu do atmosfery dostawały się szkodliwe gazy i pyły. Jednak proces produkcji został bardzo unowocześniony i uszczelniony, więc emisje znacznie ograniczono. W dodatku udało się też zagospodarować odpady z hut – powstały z nich kruszywa, czyli materiał używany w budownictwie, głównie drogowym. Kruszywa z dolnośląskich hut KGHM użyto przy budowie dróg ekspresowych S3, S5, S6 i S11.

Znaczna ilość tego materiału jest również wykorzystywana przez lokalnych odbiorców budujących i remontujących mniejsze drogi. Dzięki temu nie trzeba specjalnie wydobywać minerałów, z których powstałyby kruszywa, a żużel z hut nie trafia na składowisko. W ciągu ostatnich 10 lat należąca do KGHM spółka KGHM Metraco S.A. zagospodarowała w ten sposób aż 10 mln ton żużli! Krótko mówiąc – niemal każdy surowiec wydobywany spod ziemi wraz z rudą miedzi zostaje wykorzystany przez KGHM.

Mniej pyłów w atmosferze

KGHM znaczące nakłady przeznaczył też na program ochrony powietrza, a dokładnie na rozbudowę i modernizację instalacji odpylających, co przyniosło spektakularne efekty. Zmiana organizacji procesu wydobycia poprzez uczynienie go bardziej hermetycznym, wymiana maszyn górniczych na nisko- bądź zeroemisyjne, czy zastosowanie najnowocześniejszych technologii oczyszczania pozwoliło osiągnąć najniższe w historii wskaźniki emisji pyłów.

I tak ogólna emisja pyłów generowana przez KGHM w czasie działalności górniczej była w 2022 r. aż o 73 proc. mniejsza niż w 2010 r. W przypadku produkcji hutniczej wskaźnik ten wyniósł aż 88 proc. Emisja dwutlenku siarki spadła w tym samym okresie o 78 proc., a jednym z najbardziej efektownych sukcesów jest ograniczenie w produkcji hutniczej emisji arsenu, która w latach 2018–2022 spadła aż o 77 proc.!

Koncern nie zwalnia tempa i w 2023 r. planuje zakończyć zabudowę instalacji do ograniczenia zapylenia na rozładowni koncentratów P-21 w Hucie Miedzi Głogów oraz już w maju zakończyć rozruch instalacji do usuwania arsenu i rtęci z gazów przed instalacją Solinox w Hucie Miedzi Legnica.

Najwyższe standardy

Sama instalacja Solinox to aktualnie szczytowe rozwiązanie technologiczne w procesie niwelowania emisji arsenu i rtęci. To pierwsza taka instalacja w Polsce i jednak z zaledwie kilku na świecie. Już w maju nowatorski węzeł na instalacji Solinox w Hucie Miedzi Legnica doczyści gazy z tych pierwiastków do poziomu nie większego niż 0,05 mg/Nm3.

Nowa instalacja spełnia najwyższe standardy ochrony środowiska. Jej budowa została doceniona przez Polską Izbę Gospodarczej Ekorozwój w ogólnopolskim konkursie „Zielony Laur” za realizację inwestycji proekologicznych.

KGHM stara się w maksymalny sposób chronić cenne zasoby przyrody. Poprzez stałe monitorowanie lokalnych ekosystemów oraz programy ochrony zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, miedziowa spółka prowadzi działalność z poszanowaniem środowiska naturalnego. Szczególnie intensywne działania prowadzone są m.in. na rzecz zachowania bioróżnorodności.

Na terenach byłych stref ochronnych będących obecnie we władaniu hut utworzono 1257 terenów leśnych. Gnieździ się tu ptactwo, żyją drobne zwierzęta ziemno-wodne i bujnie rozwija się roślinność. Spacerujące pod HM Głogów sarny, daniele, zające czy bażanty nikogo już nie dziwią. KGHM wspomaga również zalesianie terenów, na których działa. Tylko w 2022 r. posadzono ponad 630 tys. sadzonek drzew!

TOMASZ ZDZIKOT
prezes KGHM Polska Miedź S.A.:
Troska o środowisko naturalne to jeden z filarów biznesu prowadzonego przez KGHM. Nasze działania proekologiczne co roku przynoszą wymierne efekty i są doceniane przez międzynarodowych ekspertów. KGHM jako jedyna firma w Polsce otrzymała wyróżnienie w najnowszym prestiżowym zestawieniu firm działających na rzecz środowiska i klimatu – Carbon Clean 200TM. Bycie dobrym sąsiadem to odpowiedzialność za lokalną społeczność i walory przyrodnicze całego Zagłębia Miedziowego.

Materiał powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź S.A.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA