fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumW trosce o zdrowie Polaków

W trosce o zdrowie Polaków

Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne realizują swój 10-letni plan rozwoju o wartości ponad 450 mln zł. Jednym z jego kluczowych elementów jest budowa Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych – jedynego tego typu kompleksu w tej części Europy. Ta wyjątkowa inwestycja ma zostać oddana do użytku jesienią 2023 r.

Budowa Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych to największa inwestycja w najnowszej historii Polfy Tarchomin. Ma przyczynić się do podniesienia bezpieczeństwa lekowego Polski i zmniejszyć naszą zależność od importu. To także wspieranie gospodarki opartej na wiedzy i inwestycja w rozwój polskiej nauki.

W ramach jej realizacji na warszawskim Tarchominie powstaje trzypoziomowy budynek o powierzchni użytkowej ok. 12 tys. m2, w którym mieścić się będzie zakład produkcyjny, zaplecze techniczne oraz laboratoria i biura. W Centrum pracować ma 150 specjalistów. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom będą tam produkowane leki, które dotychczas nie były wytwarzane w Polsce, m.in. leki cytostatyczne i immunosupresyjne, a także hormony i sterydy.

Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych ma być oddane do użytku jesienią 2023 r. Fot. Polfa Tarchomin

– Budżet państwa co roku wydaje na tego typu leki bardzo dużo pieniędzy. A wiadomo, że wszyscy prognozują, iż zachorowania na raka będą rosły, co ma związek ze starzejącym się społeczeństwem. Krótko mówiąc, zamiast sprowadzać tego typu leki i płacić zagranicznym firmom, lepiej produkować je u siebie w kraju – tłumaczy prezes Polfy Tarchomin Jarosław Król. – Docelowa wydajność produkcji to 6 mln fiolek i ampułko-strzykawek rocznie. Szacujemy, że dzięki temu leczenie nowotworowe będzie łatwiej dostępne i tańsze dla pacjentów – dodaje prezes TZF.

Rzeczywiście, choroby nowotworowe są dziś jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci ludzi na całym świecie. Co roku diagnozuje się je u blisko 200 tys. Polaków. Dlatego zdaniem przedstawicieli świata medycznego tak ważna jest produkcja leków onkologicznych w kraju. – W onkologii kluczowe jest zabezpieczenie dostępności podstawowych leków cytostatycznych. Produkcja tych leków w Polsce zwiększa szansę na to, że będziemy w stanie reagować na zmiany, które będą miały miejsce w naszym otoczeniu – mówi prof. Lucjan Wyrwicz z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Przekrój 3D Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych. Fot. Polfa Tarchomin

Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych to najważniejsza obecnie inwestycja Polfy Tarchomin, ale nie jedyna. Spółka pracuje też nad rozwojem portfela diabetologicznego (chodzi o doustne i iniekcyjne leki przeciwcukrzycowe nowej generacji), produktami stosowanymi w chorobach układu moczowego, również tymi, które są niedostępne w Polsce oraz nad nowymi dla Polfy obszarami terapeutycznymi, jak onkologia (produkty stosowane m.in. w terapii szpiczaka mnogiego, guza piersi, guzach neuroendokrynnych), anestezjologia, zakażenia grzybicze, a także immunosupresyjne produkty stosowane w chorobach autoimmunologicznych.

Oprócz tych strategicznych, długoterminowych inwestycji i prac badawczo-rozwojowych, spółka w trakcie pandemii skutecznie wspierała walkę z COVID-19, rozwijając i wytwarzając produkty biobójcze, maski typu IIR, półmaski ochronne klasy FFP2 oraz FFP3 oraz tlen medyczny sprężony.

Materiał powstał we współpracy z Polfą Tarchomin

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA