fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumW trosce o zdrowie Polaków

W trosce o zdrowie Polaków

Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne realizują swój 10-letni plan rozwoju o wartości ponad 450 mln zł. Jednym z jego kluczowych elementów jest budowa Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych – jedynego tego typu kompleksu w tej części Europy. Ta wyjątkowa inwestycja ma zostać oddana do użytku jesienią 2023 r.

Budowa Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych to największa inwestycja w najnowszej historii Polfy Tarchomin. Ma przyczynić się do podniesienia bezpieczeństwa lekowego Polski i zmniejszyć naszą zależność od importu. To także wspieranie gospodarki opartej na wiedzy i inwestycja w rozwój polskiej nauki.

W ramach jej realizacji na warszawskim Tarchominie powstaje trzypoziomowy budynek o powierzchni użytkowej ok. 12 tys. m2, w którym mieścić się będzie zakład produkcyjny, zaplecze techniczne oraz laboratoria i biura. W Centrum pracować ma 150 specjalistów. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom będą tam produkowane leki, które dotychczas nie były wytwarzane w Polsce, m.in. leki cytostatyczne i immunosupresyjne, a także hormony i sterydy.

Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych ma być oddane do użytku jesienią 2023 r. Fot. Polfa Tarchomin

– Budżet państwa co roku wydaje na tego typu leki bardzo dużo pieniędzy. A wiadomo, że wszyscy prognozują, iż zachorowania na raka będą rosły, co ma związek ze starzejącym się społeczeństwem. Krótko mówiąc, zamiast sprowadzać tego typu leki i płacić zagranicznym firmom, lepiej produkować je u siebie w kraju – tłumaczy prezes Polfy Tarchomin Jarosław Król. – Docelowa wydajność produkcji to 6 mln fiolek i ampułko-strzykawek rocznie. Szacujemy, że dzięki temu leczenie nowotworowe będzie łatwiej dostępne i tańsze dla pacjentów – dodaje prezes TZF.

Rzeczywiście, choroby nowotworowe są dziś jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci ludzi na całym świecie. Co roku diagnozuje się je u blisko 200 tys. Polaków. Dlatego zdaniem przedstawicieli świata medycznego tak ważna jest produkcja leków onkologicznych w kraju. – W onkologii kluczowe jest zabezpieczenie dostępności podstawowych leków cytostatycznych. Produkcja tych leków w Polsce zwiększa szansę na to, że będziemy w stanie reagować na zmiany, które będą miały miejsce w naszym otoczeniu – mówi prof. Lucjan Wyrwicz z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Przekrój 3D Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych. Fot. Polfa Tarchomin

Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych to najważniejsza obecnie inwestycja Polfy Tarchomin, ale nie jedyna. Spółka pracuje też nad rozwojem portfela diabetologicznego (chodzi o doustne i iniekcyjne leki przeciwcukrzycowe nowej generacji), produktami stosowanymi w chorobach układu moczowego, również tymi, które są niedostępne w Polsce oraz nad nowymi dla Polfy obszarami terapeutycznymi, jak onkologia (produkty stosowane m.in. w terapii szpiczaka mnogiego, guza piersi, guzach neuroendokrynnych), anestezjologia, zakażenia grzybicze, a także immunosupresyjne produkty stosowane w chorobach autoimmunologicznych.

Oprócz tych strategicznych, długoterminowych inwestycji i prac badawczo-rozwojowych, spółka w trakcie pandemii skutecznie wspierała walkę z COVID-19, rozwijając i wytwarzając produkty biobójcze, maski typu IIR, półmaski ochronne klasy FFP2 oraz FFP3 oraz tlen medyczny sprężony.

Materiał powstał we współpracy z Polfą Tarchomin

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA