Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne realizują swój 10-letni plan rozwoju o wartości ponad 450 mln zł. Jednym z jego kluczowych elementów jest budowa Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych – jedynego tego typu kompleksu w tej części Europy. Ta wyjątkowa inwestycja ma zostać oddana do użytku jesienią 2023 r.

Wizualizacja elewacji Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych. Fot. Polfa Tarchomin

Budowa Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych to największa inwestycja w najnowszej historii Polfy Tarchomin. Ma przyczynić się do podniesienia bezpieczeństwa lekowego Polski i zmniejszyć naszą zależność od importu. To także wspieranie gospodarki opartej na wiedzy i inwestycja w rozwój polskiej nauki.

W ramach jej realizacji na warszawskim Tarchominie powstaje trzypoziomowy budynek o powierzchni użytkowej ok. 12 tys. m2, w którym mieścić się będzie zakład produkcyjny, zaplecze techniczne oraz laboratoria i biura. W Centrum pracować ma 150 specjalistów. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom będą tam produkowane leki, które dotychczas nie były wytwarzane w Polsce, m.in. leki cytostatyczne i immunosupresyjne, a także hormony i sterydy.

Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych ma być oddane do użytku jesienią 2023 r. Fot. Polfa Tarchomin

– Budżet państwa co roku wydaje na tego typu leki bardzo dużo pieniędzy. A wiadomo, że wszyscy prognozują, iż zachorowania na raka będą rosły, co ma związek ze starzejącym się społeczeństwem. Krótko mówiąc, zamiast sprowadzać tego typu leki i płacić zagranicznym firmom, lepiej produkować je u siebie w kraju – tłumaczy prezes Polfy Tarchomin Jarosław Król. – Docelowa wydajność produkcji to 6 mln fiolek i ampułko-strzykawek rocznie. Szacujemy, że dzięki temu leczenie nowotworowe będzie łatwiej dostępne i tańsze dla pacjentów – dodaje prezes TZF.

Rzeczywiście, choroby nowotworowe są dziś jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci ludzi na całym świecie. Co roku diagnozuje się je u blisko 200 tys. Polaków. Dlatego zdaniem przedstawicieli świata medycznego tak ważna jest produkcja leków onkologicznych w kraju. – W onkologii kluczowe jest zabezpieczenie dostępności podstawowych leków cytostatycznych. Produkcja tych leków w Polsce zwiększa szansę na to, że będziemy w stanie reagować na zmiany, które będą miały miejsce w naszym otoczeniu – mówi prof. Lucjan Wyrwicz z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Przekrój 3D Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych. Fot. Polfa Tarchomin

Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych to najważniejsza obecnie inwestycja Polfy Tarchomin, ale nie jedyna. Spółka pracuje też nad rozwojem portfela diabetologicznego (chodzi o doustne i iniekcyjne leki przeciwcukrzycowe nowej generacji), produktami stosowanymi w chorobach układu moczowego, również tymi, które są niedostępne w Polsce oraz nad nowymi dla Polfy obszarami terapeutycznymi, jak onkologia (produkty stosowane m.in. w terapii szpiczaka mnogiego, guza piersi, guzach neuroendokrynnych), anestezjologia, zakażenia grzybicze, a także immunosupresyjne produkty stosowane w chorobach autoimmunologicznych.

Oprócz tych strategicznych, długoterminowych inwestycji i prac badawczo-rozwojowych, spółka w trakcie pandemii skutecznie wspierała walkę z COVID-19, rozwijając i wytwarzając produkty biobójcze, maski typu IIR, półmaski ochronne klasy FFP2 oraz FFP3 oraz tlen medyczny sprężony.

Materiał powstał we współpracy z Polfą Tarchomin

Poprzedni artykułElektryki zdominują rynek!
Następny artykułDrugi „Cud nad Rabą” – 102. rocznica urodzin Karola Wojtyły