fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaW Turcji uruchomiono potężną elektrownię słoneczną

W Turcji uruchomiono potężną elektrownię słoneczną

Prezydent Turcji zainaugurował pracę potężnej farmy słonecznej w południowo-zachodniej części kraju. Największa w tym kraju i jedna z pięciu największych na świecie farm fotowoltaicznych powstała w miejscowości Karapınar położonej w prowincji Konya.

Połowę udziałów w największej tureckiej farmie słonecznej posiada International Holding Co (IHC) ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zainstalowane 3,2 miliona paneli słonecznych może dostarczyć moc o wartości 1350 megawatów. Zapewni ona dostawy prądu dla 2 milionów osób. Inwestycja kosztowała równowartość miliarda dolarów, a pozwoli zaoszczędzić 450 milionów dolarów rocznie, które trzeba by wydać na produkcję tej samej ilości energii z paliw kopalnych. Cały obiekt zajmuje powierzchnię 2 tysięcy hektarów.

Po otwarciu nowej elektrowni udział energii słonecznej w tureckim miksie energetycznym wzrósł do 20 procent.

Obecnie ok. połowa krajowej produkcji energii w Turcji pochodzi z odnawialnych źródeł. Największy udział mają elektrownie wodne.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan podkreśla, że celem jest osiągnięcie stanu, w którym jego kraj nie będzie musiał już sprowadzać energii zza granicy, ale stanie się jej eksporterem.

Źródło: dailysabah.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

Co Polacy sądzą o elektrowniach jądrowych?

Większość Polaków nie ma wątpliwości co do bezpieczeństwa nowoczesnych elektrowni jądrowych, a połowa zaakceptowałaby atom w swojej okolicy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą racjonowały dostawy energii elektrycznej

W efekcie realizacji transformacji energetycznej w krajach Unii Europejskiej w Niemczech ogłoszono, że dostawy energii elektrycznej będą ograniczane w wybranych godzinach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Władywostok będzie chińskim oknem na świat

Rosja i Chiny zawarły porozumienie, na mocy którego Państwo Środka uzyska możliwość wysyłania towarów z portu we Władywostoku.
< 1 MIN CZYTANIA