fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaW Turcji uruchomiono potężną elektrownię słoneczną

W Turcji uruchomiono potężną elektrownię słoneczną

Prezydent Turcji zainaugurował pracę potężnej farmy słonecznej w południowo-zachodniej części kraju. Największa w tym kraju i jedna z pięciu największych na świecie farm fotowoltaicznych powstała w miejscowości Karapınar położonej w prowincji Konya.

Połowę udziałów w największej tureckiej farmie słonecznej posiada International Holding Co (IHC) ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zainstalowane 3,2 miliona paneli słonecznych może dostarczyć moc o wartości 1350 megawatów. Zapewni ona dostawy prądu dla 2 milionów osób. Inwestycja kosztowała równowartość miliarda dolarów, a pozwoli zaoszczędzić 450 milionów dolarów rocznie, które trzeba by wydać na produkcję tej samej ilości energii z paliw kopalnych. Cały obiekt zajmuje powierzchnię 2 tysięcy hektarów.

Po otwarciu nowej elektrowni udział energii słonecznej w tureckim miksie energetycznym wzrósł do 20 procent.

Obecnie ok. połowa krajowej produkcji energii w Turcji pochodzi z odnawialnych źródeł. Największy udział mają elektrownie wodne.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan podkreśla, że celem jest osiągnięcie stanu, w którym jego kraj nie będzie musiał już sprowadzać energii zza granicy, ale stanie się jej eksporterem.

Źródło: dailysabah.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA