fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaBiznesW tych zawodach praca zdalna jest najczęstsza

W tych zawodach praca zdalna jest najczęstsza

Mimo zakończonej pandemii koronawirusa, to branża IT niezmiennie pozostaje sektorem, w którym pracownicy najczęściej mogą pracować zdalnie.

Ekonomiści Banku Pekao S.A. sprawdzili, w których branżach w Polsce najczęściej pracuje się zdalnie. Niespodzianek nie ma, bo nadal na czele jest sektor informatyczny, w którym pracuje w ten sposób więcej niż co trzeci zatrudniony.

W trzecim kwartale 2022 roku w pełni zdalnie pracowało niespełna 5 proc. pracowników zatrudnionych w sektorze prywatnym i około 1 proc. zatrudnionych w sektorze publicznym. To duża zmiana, gdyż w trakcie pandemii odsetek pracujących zdalnie pracowników budżetówki wynosił prawie 25 proc., przy ok. 10 proc. w sektorze prywatnym.

Udział home office w sektorze publicznym charakteryzował się wysoką zmiennością (zapewne ze względu na okresy przymusowej pracy zdalnej w administracji publicznej) i wykazywał trend spadkowy – w trzecim kwartale 2022 roku proporcja pracujących z domu wynosiła 1,1 proc. wobec 4,1 proc. na korzyść sektora prywatnego. Dodatkowo, w prywatnych firmach praca zdalna była odwrotnie proporcjonalna do wielkości firmy – ok. 80 proc. wszystkich pracujących zdalnie świadczyło pracę dla podmiotów zatrudniających co najmniej 50 pracowników, mimo że segment średnich i dużych przedsiębiorstw zatrudniał tylko ok. 60 proc. wszystkich pracowników w Polsce. Dla porównania, mikrofirmy odpowiadały za ok. 17 proc. zatrudnienia ogółem i poniżej 10 proc. pracy zdalnej

– napisano w opracowaniu Banku Pekao S.A.

W oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego analitycy Pekao S.A. zauważyli też, że branże z najwyższym relatywnym udziałem pracowników pracujących z domu to poza IT jeszcze finanse i ubezpieczenia, a także działalność profesjonalna, naukowa i techniczna. Jak się jednak okazuje, w sektorze IT odsetek pracowników zdalnych od czwartego kwartału 2021 roku do trzeciego kwartału 2022 roku zmalał prawie o 20 proc.

Źródło: Pekao S.A.

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA