fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesW tych zawodach praca zdalna jest najczęstsza

W tych zawodach praca zdalna jest najczęstsza

Mimo zakończonej pandemii koronawirusa, to branża IT niezmiennie pozostaje sektorem, w którym pracownicy najczęściej mogą pracować zdalnie.

Ekonomiści Banku Pekao S.A. sprawdzili, w których branżach w Polsce najczęściej pracuje się zdalnie. Niespodzianek nie ma, bo nadal na czele jest sektor informatyczny, w którym pracuje w ten sposób więcej niż co trzeci zatrudniony.

W trzecim kwartale 2022 roku w pełni zdalnie pracowało niespełna 5 proc. pracowników zatrudnionych w sektorze prywatnym i około 1 proc. zatrudnionych w sektorze publicznym. To duża zmiana, gdyż w trakcie pandemii odsetek pracujących zdalnie pracowników budżetówki wynosił prawie 25 proc., przy ok. 10 proc. w sektorze prywatnym.

Udział home office w sektorze publicznym charakteryzował się wysoką zmiennością (zapewne ze względu na okresy przymusowej pracy zdalnej w administracji publicznej) i wykazywał trend spadkowy – w trzecim kwartale 2022 roku proporcja pracujących z domu wynosiła 1,1 proc. wobec 4,1 proc. na korzyść sektora prywatnego. Dodatkowo, w prywatnych firmach praca zdalna była odwrotnie proporcjonalna do wielkości firmy – ok. 80 proc. wszystkich pracujących zdalnie świadczyło pracę dla podmiotów zatrudniających co najmniej 50 pracowników, mimo że segment średnich i dużych przedsiębiorstw zatrudniał tylko ok. 60 proc. wszystkich pracowników w Polsce. Dla porównania, mikrofirmy odpowiadały za ok. 17 proc. zatrudnienia ogółem i poniżej 10 proc. pracy zdalnej

– napisano w opracowaniu Banku Pekao S.A.

W oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego analitycy Pekao S.A. zauważyli też, że branże z najwyższym relatywnym udziałem pracowników pracujących z domu to poza IT jeszcze finanse i ubezpieczenia, a także działalność profesjonalna, naukowa i techniczna. Jak się jednak okazuje, w sektorze IT odsetek pracowników zdalnych od czwartego kwartału 2021 roku do trzeciego kwartału 2022 roku zmalał prawie o 20 proc.

Źródło: Pekao S.A.

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA