fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaBiznesW tym roku stare problemy przedsiębiorców mogą jeszcze narastać

W tym roku stare problemy przedsiębiorców mogą jeszcze narastać

Niewielu drobniejszych przedsiębiorców zamknęło miniony rok z satysfakcją pozwalającą myśleć z optymizmem o przyszłości i rozwijaniu swoich firm. W tym roku wzrost kosztów funkcjonowania działalności będzie tylko pogłębiał stare problemy. Bardzo wiele firm będzie walczyć już nawet nie o utrzymanie rentowności działania na przyzwoitym poziomie, ale wręcz o przetrwanie.

Dotkliwe doświadczenia 2022 r. będą mieć niestety swoją kontynuację i w tym roku. Pisaliśmy o tym ostatnio (link) budząc dość szeroką dyskusję, a także refleksję nad tym, czy państwo ma narzędzia, którymi może skutecznie pomóc małym i średnim przedsiębiorcom.

Naszą ekspertyzę potwierdziło właśnie cykliczne badanie Skaner MŚP zrealizowane dla BIG InfoMonitor. Zaledwie 8,2 proc. przedsiębiorców spodziewa się w tym roku poprawy swojej kondycji finansowej i głównie są to producenci. Natomiast o pogorszeniu warunków prowadzenia biznesu informuje aż 47 proc. firm. Najgorzej oceniają je przedstawiciele firm handlowych.

Dobrze już było?

Dla przedsiębiorców zeszły rok był czasem zmagania się z bardzo częstymi zmianami przepisów oraz oczywiście z szybko rosnącą inflacją. Jak papierek lakmusowy odczuwali oni napięcia na rynku surowców i energii, zakłócenia w produkcji oraz spadek kursu złotego podrażający zakup surowców z importu. Walka szła (i nadal idzie) przede wszystkim o utrzymanie płynności finansowej. W tym celu przedsiębiorcy stosują znane metody, tj. przerzucanie wzrostu kosztów prowadzenia biznesu na odbiorców swoich usług czy produktów, wycofywanie się z inwestycji i cięcia kadrowe, koncentrując się raczej na przetrwaniu niż na rozwoju.
Wyższe ceny dla niemal co trzeciego przedsiębiorcy oznaczały konieczność wstrzymywania inwestycji. Przedsiębiorcy próbując oprzeć się inflacji skupili się na magazynowaniu zapasów, rezygnacji z przetargów i szukaniu oszczędności. Wielu jednak sięgnęło po ostateczne rozwiązania zawieszając działalność do czasu poprawy koniunktury lub przynajmniej na szczególnie energochłonny okres zimowy. Tam jednak, gdzie zabrakło już wiary lub możliwości utrzymania rentowności, a potem płynności, ogłaszana była upadłość. Pewnym pocieszeniem jest, że statystyki wskazują, że nadal więcej firm się otwiera niż jest zawieszanych lub zamykanych.

Co czeka MŚP w 2023 roku?

Również prognozy na ten rok – gdy inwestycje stoją w miejscu, sprzedaż spada, a na finansowanie biznesów brakuje środków – nie napawają przedsiębiorców optymizmem. Stare problemy mogą się jeszcze pogłębić, na nie nałożą się nowe. Z badania wykonanego dla BIG InfoMonitor wynika także, że mniej niż co dziesiąty przedsiębiorca spodziewa się w tym roku poprawy swojej sytuacji i są to przeważnie producenci. Żadnej zmiany nie bierze pod uwagę ponad 35 proc. respondentów – przede wszystkim średnich firm działających w branży transportowej. O pogorszeniu swojej sytuacji finansowej informuje natomiast 47 proc. przedsiębiorców ogółem, z czego aż 61,2 proc. reprezentantów budownictwa i 53,3 proc. handlu.
Wielu przedsiębiorców woli jednak wstrzymać się ze spekulacjami na temat przyszłości, czekając z prognozami do czasu wejścia w życie nowych przepisów.

Widmo bankructwa nadal krąży

Pocieszające jest także to, że tylko 15 proc. firm za realny uznaje scenariusz, w którym w roku 2023 będą zmuszeni ogłosić upadłość, zlikwidować firmę lub zawiesić działalność. Najczęściej są to mikroprzedsiębiorcy. Jest to nawet nieco mniej osób niż w ubiegłym roku, kiedy to o możliwym zamknięciu biznesu informował blisko co piąty badany.
Jednak już nawet większe i silne marki zwalniają nawet do 10 proc. swojej załogi albo inicjują procesy upadłościowe. Wszystko więc wskazuje na to, że również ten rok na przedsiębiorców MŚP łatwym rokiem nie będzie.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA