fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaKrajW tym roku zebraliśmy mniej zbóż niż w poprzednim, ale nie jest...

W tym roku zebraliśmy mniej zbóż niż w poprzednim, ale nie jest źle

Polscy rolnicy zebrali podczas tegorocznych żniw 35,2 mln ton zbóż, co jest dobrym wynikiem pomimo niewielkiego spadku w porównaniu do zbiorów w roku ubiegłym.

Bazując na danych z tegorocznych zbiorów Polska – z wynikiem 35,2 mln ton – utrzyma trzecie miejsce (po Francji i Niemczech) w UE pod względem ilości produkowanego zboża. W całej UE sięgnęły one poziomu ok. 270 mln ton, a na całym świecie 2,3 mld ton. 

Gwałtowny wzrost eksportu zbóż

Jednocześnie jesteśmy ważnym eksporterem. W pierwszym półroczu z naszego kraju sprzedano do innych państw 7,7 mln ton zbóż, co oznacza wzrost aż o 57 proc. względem roku wcześniejszego. Szczególnie widoczny jest tu wzrost eksportu drogą morską. 

Tegoroczne zbiory zostały rozpoczęte w drugiej połowie lipca i trwały do końca sierpnia. Nie były łatwe ze względu na utrudniające je opady deszczu, których efektem było wilgotnienie ziarna i rozwoju chorób grzybowych. 

Słabe zbiory ziemniaka

Łączna powierzchnia upraw zbóż w Polsce wynosi 7,1 mln ha. Z tego 2,4 mln zajmuje pszenica, 0,7 mln żyto, a 0,6 mln jęczmień. 

Znacznie słabsze są szacunki dotyczące zbiorów ziemniaka. Wyniosą one prawdopodobnie ok. 5,5 mln ton. Przyczyną takiego stanu rzeczy były niewielkie opady w maju, czerwcu i lipcu. Powierzchnia upraw ziemniaków zajmuje 0,2 mln ha. 

stat.gov.pl, agropolska.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kanał Panamski wysycha, a statki wolą opływać całą Amerykę

Ze względu na trwającą suszę każdego miesiąca zarząd Kanału Panamskiego wydaje coraz mniej pozwoleń dla statków, które chcą przez niego przepłynąć.
< 1 MIN CZYTANIA

Elektrownie wiatrowe doprowadziły Siemensa na skraj upadku

Awarie elektrowni wiatrowych marki Siemens Energy doprowadziły firmę do trudnej sytuacji finansowej, w której – aby ją uratować – niezbędna była pomoc niemieckiego rządu.
< 1 MIN CZYTANIA

LOT w ścisłej czołówce najlepszych linii lotniczych świata!

Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się na samym szczycie zestawienia najlepszych firm świadczących usługi przewozów powietrznych z całego świata.
< 1 MIN CZYTANIA