fbpx
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatW Unii Europejskiej zabraknie wina?

W Unii Europejskiej zabraknie wina?

Tegoroczne winobranie w Unii Europejskiej może być wyjątkowo mizerne – ostrzega europejski sektor wina.

Głównym powodem obaw europejskich posiadaczy winnic są rekordowo wysokie temperatury oraz pożary, które uderzyły w Stary Kontynent. Tylko w Hiszpanii i w Portugalii, gdzie w lipcu temperatury osiągnęły 47 stopni Celsjusza, zbiory mogą być nawet o 25 proc. niższe niż w 2021 r.

„Bloomberg” podkreślił, że choć w Europie nie odnotowano żadnych strawionych przez pożary winnic, to dym z pożarów (np. lasów) może zrujnować zbiory winogron oddalone nawet kilometry od płomieni lub dać im nieprzyjemny posmak popiołu. Dodatkowo wysokie temperatury mogą uniemożliwić wzrost owoców, a także odwodnić winogrona, które przez to nie dojrzeją odpowiednio. Właśnie dlatego główne stowarzyszenia producentów wina z Portugalii twierdzą, że tegoroczne zbiory będą wyjątkowo niskie.

– Winnice w Europie są zwykle zlokalizowane w chłodniejszych regionach, jak we Francji czy Niemczech, ale one też zostały dotknięte upałami, bo Europa ociepla się szybciej niż wynosi średnia globalna – wytłumaczył „Bloombergowi” prof. Angel Hsu, klimatolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej.

Poza problemami w winnicach Europa boryka się również z problemami związanymi ze zbiorami pszenicy i kukurydzy, których uprawy ucierpiały nie tylko przez wysokie temperatury, ale też wojnę na Ukrainie. Eksport pszenicy z Francji ma być w tym roku niższy niż wynosi jego średnia z pięciu lat.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA