fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatW Unii Europejskiej zabraknie wina?

W Unii Europejskiej zabraknie wina?

Tegoroczne winobranie w Unii Europejskiej może być wyjątkowo mizerne – ostrzega europejski sektor wina.

Głównym powodem obaw europejskich posiadaczy winnic są rekordowo wysokie temperatury oraz pożary, które uderzyły w Stary Kontynent. Tylko w Hiszpanii i w Portugalii, gdzie w lipcu temperatury osiągnęły 47 stopni Celsjusza, zbiory mogą być nawet o 25 proc. niższe niż w 2021 r.

„Bloomberg” podkreślił, że choć w Europie nie odnotowano żadnych strawionych przez pożary winnic, to dym z pożarów (np. lasów) może zrujnować zbiory winogron oddalone nawet kilometry od płomieni lub dać im nieprzyjemny posmak popiołu. Dodatkowo wysokie temperatury mogą uniemożliwić wzrost owoców, a także odwodnić winogrona, które przez to nie dojrzeją odpowiednio. Właśnie dlatego główne stowarzyszenia producentów wina z Portugalii twierdzą, że tegoroczne zbiory będą wyjątkowo niskie.

– Winnice w Europie są zwykle zlokalizowane w chłodniejszych regionach, jak we Francji czy Niemczech, ale one też zostały dotknięte upałami, bo Europa ociepla się szybciej niż wynosi średnia globalna – wytłumaczył „Bloombergowi” prof. Angel Hsu, klimatolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej.

Poza problemami w winnicach Europa boryka się również z problemami związanymi ze zbiorami pszenicy i kukurydzy, których uprawy ucierpiały nie tylko przez wysokie temperatury, ale też wojnę na Ukrainie. Eksport pszenicy z Francji ma być w tym roku niższy niż wynosi jego średnia z pięciu lat.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA