fbpx
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaEkologiaW Unii i USA spada zużycie węgla, a rośnie w Indiach i...

W Unii i USA spada zużycie węgla, a rośnie w Indiach i Chinach

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, produkcja energii z węgla na całym świecie wzrosła w zeszłym roku o 3,3 proc.

Mimo potężnych kwot przeznaczanych przez rządy państw i organizacje międzynarodowe na walkę z produkcją CO2, cały czas rośnie ilość energii powstałej w wyniku spalania węgla.

Coal is king

W ubiegłym roku wzrosło wykorzystanie węgla, ponieważ w czasie globalnej, trudnej sytuacji gospodarczej był on często tańszy i łatwiej dostępny niż inne źródła energii.

Dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) pokazują, że elektrownie węglowe zapewniły w 2022 roku 10 440 terawatogodzin, czyli 36 proc. energii wyprodukowanej na całym świecie. Zużycie węgla sięgnęło 8,3 miliarda ton, co oznacza wzrost o 3,3 proc., względem roku wcześniejszego.

UE i USA przejmują się globalnym ociepleniem, ale Indie, Chiny i Indonezja nie

MAE już szacuje, że w obecnym roku liczby te utrzymają się na podobnym poziomie. Na podstawie danych z pierwszego półrocza widać spadki w zapotrzebowaniu na węgiel o 24 proc. w USA i 16 proc. w Unii Europejskiej. Jednocześnie w Chinach i Indiach zanotowano wzrosty o 5 proc.

W 2022 roku Chiny, Indie i Indonezja wydobyły największe ilości węgla w historii. W obecnym roku Państwo Środka oraz Indie pobiły już kolejne miesięczne rekordy wydobycia tego surowca.

iea.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA