fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaEkologiaW Unii i USA spada zużycie węgla, a rośnie w Indiach i...

W Unii i USA spada zużycie węgla, a rośnie w Indiach i Chinach

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, produkcja energii z węgla na całym świecie wzrosła w zeszłym roku o 3,3 proc.

Mimo potężnych kwot przeznaczanych przez rządy państw i organizacje międzynarodowe na walkę z produkcją CO2, cały czas rośnie ilość energii powstałej w wyniku spalania węgla.

Coal is king

W ubiegłym roku wzrosło wykorzystanie węgla, ponieważ w czasie globalnej, trudnej sytuacji gospodarczej był on często tańszy i łatwiej dostępny niż inne źródła energii.

Dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) pokazują, że elektrownie węglowe zapewniły w 2022 roku 10 440 terawatogodzin, czyli 36 proc. energii wyprodukowanej na całym świecie. Zużycie węgla sięgnęło 8,3 miliarda ton, co oznacza wzrost o 3,3 proc., względem roku wcześniejszego.

UE i USA przejmują się globalnym ociepleniem, ale Indie, Chiny i Indonezja nie

MAE już szacuje, że w obecnym roku liczby te utrzymają się na podobnym poziomie. Na podstawie danych z pierwszego półrocza widać spadki w zapotrzebowaniu na węgiel o 24 proc. w USA i 16 proc. w Unii Europejskiej. Jednocześnie w Chinach i Indiach zanotowano wzrosty o 5 proc.

W 2022 roku Chiny, Indie i Indonezja wydobyły największe ilości węgla w historii. W obecnym roku Państwo Środka oraz Indie pobiły już kolejne miesięczne rekordy wydobycia tego surowca.

iea.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.
< 1 MIN CZYTANIA

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.
1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA