fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaŚwiatW USA zebrano już 15 mld dolarów z podatków od legalnej marihuany

W USA zebrano już 15 mld dolarów z podatków od legalnej marihuany

Legalizacja marihuany oznacza poważny zastrzyk gotówki dla budżetów stanów USA, które zdecydowały się na ten krok. Coraz więcej Amerykanów uważa, że legalizacja się opłaca.

Dane podsumowujące korzyści wynikające z legalizacji marihuany przedstawiła The Marijuana Policy Project (MPP) – największa amerykańska organizacja propagująca reformy zwiększające dostępność suszu z konopi.

Legalizacja – to się opłaca

Sprzedaż THC w stanach, które zdecydowały się na legalizację, przyniosła od 2014 do końca 2022 roku łącznie 15 miliardów dolarów przychodów podatkowych. Tylko w 2022 roku amerykanie wydali na zakupy marihuany 30 miliardów dolarów, od których zapłacili 3,77 miliarda dolarów podatków. Wyraźny wzrost sprzedaży marihuany zauważono w czasie pandemii COVID-19, gdy ludzie zostali odcięci od możliwości spędzania wolnego czasu w ulubiony sposób (np. na koncertach, w lokalach czy podróżując).

Marihuana początkowo została zalegalizowana (9 lat temu) w Kolorado i Waszyngtonie, których dochody podatkowe z tego tytuły wniosły od tamtej pory odpowiednio 2,1 miliarda dolarów i 3,5 miliarda dolarów. Obecnie można ją legalnie kupić (od 21. roku życia) w 20 stanach. Najwięcej zarobiła na niej Kalifornia. Do kasy tego stanu wpłynęło już 4,5 miliarda dolarów z opłat od sprzedaży marihuany.

mpp.org
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Władywostok będzie chińskim oknem na świat

Rosja i Chiny zawarły porozumienie, na mocy którego Państwo Środka uzyska możliwość wysyłania towarów z portu we Władywostoku.
< 1 MIN CZYTANIA