fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatW USA zebrano już 15 mld dolarów z podatków od legalnej marihuany

W USA zebrano już 15 mld dolarów z podatków od legalnej marihuany

Legalizacja marihuany oznacza poważny zastrzyk gotówki dla budżetów stanów USA, które zdecydowały się na ten krok. Coraz więcej Amerykanów uważa, że legalizacja się opłaca.

Dane podsumowujące korzyści wynikające z legalizacji marihuany przedstawiła The Marijuana Policy Project (MPP) – największa amerykańska organizacja propagująca reformy zwiększające dostępność suszu z konopi.

Legalizacja – to się opłaca

Sprzedaż THC w stanach, które zdecydowały się na legalizację, przyniosła od 2014 do końca 2022 roku łącznie 15 miliardów dolarów przychodów podatkowych. Tylko w 2022 roku amerykanie wydali na zakupy marihuany 30 miliardów dolarów, od których zapłacili 3,77 miliarda dolarów podatków. Wyraźny wzrost sprzedaży marihuany zauważono w czasie pandemii COVID-19, gdy ludzie zostali odcięci od możliwości spędzania wolnego czasu w ulubiony sposób (np. na koncertach, w lokalach czy podróżując).

Marihuana początkowo została zalegalizowana (9 lat temu) w Kolorado i Waszyngtonie, których dochody podatkowe z tego tytuły wniosły od tamtej pory odpowiednio 2,1 miliarda dolarów i 3,5 miliarda dolarów. Obecnie można ją legalnie kupić (od 21. roku życia) w 20 stanach. Najwięcej zarobiła na niej Kalifornia. Do kasy tego stanu wpłynęło już 4,5 miliarda dolarów z opłat od sprzedaży marihuany.

mpp.org
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA