fbpx
środa, 7 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatW Wielkiej Brytanii inflacja najwyższa od dekady

W Wielkiej Brytanii inflacja najwyższa od dekady

Na Wyspach Brytyjskich koszty życia wzrosły w październiku o 4,2 proc., co jest wartością najwyższą od dekady. Przyczyną tego wzrostu są przede wszystkim rosnące ceny paliwa i energii.

Jak informuje Obserwator Gospodarczy, Bank Anglii mierzy się z ogromną presją, aby podnieść stopy procentowe, jednak decyzja wciąż nie zapadła. Narodowy Urząd Statystyczny podał, że wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (CPI) W Wielkiej Brytanii wzrósł o 4,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, tym samym jest najwyższy od listopada 2011 r. Pomimo że popyt na gaz i ropę rośnie na całym świecie, na Wyspach właśnie zakończył się program wsparcia rządowego dla firm, np. obniżony VAT w branży hotelarskiej.

W Wielkiej Brytanii inflację dodatkowo potęguje Brexit i jego reperkusje. Przedsiębiorcy chcą wznowić działalność, jednak brakuje pracowników, głównie fizycznych. Z uwagi na brak kierowców zawodowych, dostawy są znacznie opóźnione. Na rosnącą inflację reagują również największe korporacje. Uber podniósł podstawową taryfę w Londynie o 10 proc.

A eksperci przewidują, że będzie jeszcze drożej. Tym bardziej że wzrost kosztów energii doprowadził do bankructwa dwudziestu dostawców energii. Limit rachunków za energię, który chroni około 15 mln gospodarstw domowych, został podniesiony w październiku o 12 proc. Wyższe rachunki dotykają głównie gospodarstwa domowe. Podwyżki cen były ponad dwukrotnie wyższe niż zakładany przez Bank Anglii cel 2 proc. Zdaniem ekonomistów w Wielkiej Brytanii inflacja będzie jeszcze wyższa, a w przyszłym roku na wiosnę wyniesie 5 proc.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Zaskakująca popularność Erdoğana na terenach zniszczonych trzęsieniami ziemi

Minęła już krytyka tureckiego rządu za sposób, w jaki ten zareagował na katastrofę spowodowaną przez trzęsienia ziemi, które nawiedziły kraj w lutym bieżącego roku powodując śmierć 50 500 osób i przesiedlenie ponad dwóch milionów.
3 MIN CZYTANIA

Ministrowie obrony USA i Chin na forum w Singapurze. Nie zabrakło napięć

Ministrowie obrony USA – Lloyd Austin i Chin – Li Shangfu wystąpili na prestiżowym, azjatyckim Forum Bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue w Singapurze, gdzie zaprezentowali dwie odmienne wizje regionalnego ładu. Obradom ponad 50 delegacji z całego świata towarzyszyły napięcia w Cieśninie Tajwańskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kongres 590 „Przestrzenie Wolności” to przestrzeń dla interesujących debat i dyskusji

Na rozpoczynającej się 21 czerwca 8. edycji Kongresu 590 nie zabraknie ciekawych gości i dyskusji. W ciągu dwóch dni na czterech scenach spotka się wielu wybitnych ekspertów, którzy koncentrować będą się na 10 obszarach tematycznych zorganizowanych w formie dwóch międzynarodowych forów gospodarczych i 60 paneli.
3 MIN CZYTANIA

Technologiczne wyzwania przyszłości

Przedstawiciele Banku Pekao S.A. oraz eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji zastanawiali się podczas Impact’23 w Poznaniu, jak unikać zagrożeń płynących z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii.
5 MIN CZYTANIA

Polska droga do zeroemisyjności

Kosztami transformacji energetycznej nie możemy obciążyć odbiorców, bo to doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego Polski – mówił w Poznaniu podczas Impact’23 prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski.
4 MIN CZYTANIA