fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatW Wielkiej Brytanii zostanie otwarta kopalnia węgla

W Wielkiej Brytanii zostanie otwarta kopalnia węgla

Po raz pierwszy od 35 lat w Wielkiej Brytanii powstanie kopalnia węgla. Wszystko jest gotowe. Inwestycja czeka tylko na zielone światło od rządu.

W kopalni Woodhouse Colliery ma być wydobywany węgiel koksowy wykorzystywany nie w energetyce, a w produkcji stali. Celem jest zmniejszenie zależności Wielkiej Brytanii od rosyjskiego importu. Przed inwazją Rosji na Ukrainę z Rosji pochodziło 40 proc. używanego w Wielkiej Brytanii węgla koksowego.

Jak informuje serwis www.dailymail.co.uk, pomimo sprzeciwu działaczy klimatycznych Michael Gove, minister ds. wyrównywania szans, budownictwa i społeczności lokalnych, ma zamiar zatwierdzić nową kopalnię w Cumbrii, dając pozwolenie na pierwszą od dziesięcioleci nową kopalnię węgla w Wielkiej Brytanii.

Adwokaci tego pomysłu, w tym kilku posłów torysów, uważają, że kopalnia korzystnie wpłynie na gospodarkę. Firma West Cumbria Mining twierdzi, że stworzy 500 miejsc pracy. Jednocześnie nowa kopalnia zmniejszy emisje dwutlenku węgla generowane przez transport węgla koksowego z całego świata, w tym z krajów takich jak Rosja i Australia.

Sprawa budowy kopalni Woodhouse Colliery nie jest nowa. Trzy lata temu radni z hrabstwa Cumbria wydali zgodę na tę inwestycję. Brytyjski rząd początkowo ogłosił, że nie będzie wnosił sprzeciwu, ale ponieważ projekt budził kontrowersje, w marcu zeszłego roku rozpoczął konsultacje publiczne.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA