fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaW Wielkopolsce powstanie elektrownia jądrowa?

W Wielkopolsce powstanie elektrownia jądrowa?

Wielkopolska jest rozpatrywana jako miejsce lokalizacji elektrowni jądrowej – przyznał premier Mateusz Morawiecki. O potwierdzenie lokalizacji jednej z planowanych elektrowni jądrowych na terenie regionu poprosił w liście szefa rządu marszałek województwa.

W przesłanym w ostatnich dniach do premiera liście w sprawie zlokalizowania planowanej elektrowni jądrowej w okolicach Pątnowa marszałek Marek Woźniak podkreślił, że poczyni wszelkie działania, by wesprzeć budowę elektrowni w Wielkopolsce. Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Radiem Poznań potwierdził, że Wielkopolska jest jedną z zakładanych lokalizacji elektrowni jądrowej.

– W planach budowy energetyki atomowej rozważamy trzy lokalizacje: okolice Żarnowca nad morzem, Bełchatów i właśnie ten obszar: Pątnów-Adamów-Konin, czy Pątnów w szczególności – powiedział premier radiu.

W ocenie szefa rządu wschodnia Wielkopolska jest dobrze przygotowana na to, by to tam pojawiły się nowe inwestycje energetyczne.

– Rzeczywiście ona jest dobrze przygotowana: ma inżynierów, ma potencjał produkcyjny. Już zresztą dzisiaj ta transformacja w zagłębiu Pątnów-Adamów-Konin, Konin, Koło, Turek, w tym wielkim okręgu przemysłowym, zachodzi w kierunku czystszych energii, w kierunku nowych energii, energetyki wodorowej – to też bardzo cieszy, bo to jest kierunek, który będzie miał bardzo duże wsparcie w ramach Krajowego Planu Odbudowy – powiedział premier.

– Jesteśmy trzecim w Europie producentem wodoru, a piątym na świecie. Ten wodór produkowany jest dziś z tzw. brudnej energii, dążymy do tego, żeby produkcja wodoru była czysta. Jesteśmy na dobrej drodze, to kierunek, w który mocno inwestujemy – dodał Mateusz Morawiecki.

W liście do szefa rządu Marek Woźniak podkreślił, że energetyka jądrowa „wpisuje się w rozwój Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, będąc działaniem komplementarnym, zapewniającym prawdziwy zielony wodór dla całej Polski i wspomagając dekarbonizację całych sektorów przemysłowych”.

Zdaniem Woźniaka region „posiada odpowiednie zasoby kadrowe, instytucjonalne i infrastrukturalne, niezbędne dla efektywnej budowy, zarządzania oraz utrzymania całego ekosystemu energetycznego”. Marszałek podkreślił też, że w województwie można w łatwy sposób uruchomić niezbędny potencjał naukowo-badawczy.

W 2020 r. rząd przyjął uchwałę ws. aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej. Zaktualizowany PPEJ zakłada budowę sześciu reaktorów jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Pierwszy miałby ruszyć w 2033 r.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

„Zielonym” Niemcom kończy się energia. A Polsce?

Niemiecki Federalny Trybunał Obrachunkowy wydał właśnie raport, w którym wyraża poważne obawy, że Niemcom grożą przerwy w dostawie prądu, a może nawet blackout.
4 MIN CZYTANIA

Orlen pozwał dostawcę gazu z USA

Orlen pozwał amerykańskiego eksportera gazu Venture Global LNG, który miał nie respektować warunków zawartej umowy i zawyżać ceny oferowanego surowca.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd zaostrza plan transformacji energetycznej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło Komisji Europejskiej bazowy scenariusz transformacji energetycznej Polski, który zakłada zaostrzenie dotychczasowej tzw. polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA