fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatW wyniku wojny gospodarka ukraińska skurczy się w tym roku o połowę

W wyniku wojny gospodarka ukraińska skurczy się w tym roku o połowę

W wyniku wojny ukraińska gospodarka skurczy się w tym roku prawie o połowę - poinformował Bank Światowy. Instytucja przewiduje, że rosyjska inwazja spowoduje w Europie Wschodniej i niektórych częściach Azji więcej szkód gospodarczych w niż pandemia koronawirusa.

Bank stwierdził, że szacowany spadek o 45,1 proc. nie obejmuje wpływu zniszczenia infrastruktury fizycznej, ale wskazał, że to jeszcze bardziej utrudni przyszłą produkcję gospodarczą.

Bank Światowy poinformował, że konflikt na Ukrainie doprowadził do zamknięcia połowy tamtejszych firm i znacząco ograniczył eksport. Zamknięcie żeglugi czarnomorskiej z Ukrainy odcięło około 90 proc. krajowego eksportu zboża i połowę całkowitego eksportu.

Wojna uniemożliwiła prowadzenie działalności gospodarczej w dużej części kraju, zakłócając działalność rolniczą i żniwną. Ukraina jest największym światowym eksporterem np. oleju słonecznikowego, a wstrzymanie ukraińskiego eksportu wpłynęło na światowe ceny żywności.

Gospodarka Rosji pod wpływem sankcji – według przewidywań Banku – skurczy się o 11,2 proc. w 2022 r.

Bank Światowy poinformował, że poza Rosją i Ukrainą przewiduje się, że w tym roku popadną w recesję także Białoruś, Kirgistan, Mołdawia i Tadżykistan. Z powodu wojny prognozy wzrostu zostały obniżone we wszystkich gospodarkach świata.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Prezydent Duda planuje odwiedzić Chiny

Prezydent Andrzej Duda planuje w czerwcu wizytę w Chinach – ustaliło Polskie Radio. Termin ten pojawia się w oficjalnych rozmowach Warszawy z Pekinem. Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski spotkał się w Monachium ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Yi.
2 MIN CZYTANIA