W wyniku wojny ukraińska gospodarka skurczy się w tym roku prawie o połowę – poinformował Bank Światowy. Instytucja przewiduje, że rosyjska inwazja spowoduje w Europie Wschodniej i niektórych częściach Azji więcej szkód gospodarczych w niż pandemia koronawirusa.

Bank stwierdził, że szacowany spadek o 45,1 proc. nie obejmuje wpływu zniszczenia infrastruktury fizycznej, ale wskazał, że to jeszcze bardziej utrudni przyszłą produkcję gospodarczą.

Bank Światowy poinformował, że konflikt na Ukrainie doprowadził do zamknięcia połowy tamtejszych firm i znacząco ograniczył eksport. Zamknięcie żeglugi czarnomorskiej z Ukrainy odcięło około 90 proc. krajowego eksportu zboża i połowę całkowitego eksportu.

Wojna uniemożliwiła prowadzenie działalności gospodarczej w dużej części kraju, zakłócając działalność rolniczą i żniwną. Ukraina jest największym światowym eksporterem np. oleju słonecznikowego, a wstrzymanie ukraińskiego eksportu wpłynęło na światowe ceny żywności.

Gospodarka Rosji pod wpływem sankcji – według przewidywań Banku – skurczy się o 11,2 proc. w 2022 r.

Bank Światowy poinformował, że poza Rosją i Ukrainą przewiduje się, że w tym roku popadną w recesję także Białoruś, Kirgistan, Mołdawia i Tadżykistan. Z powodu wojny prognozy wzrostu zostały obniżone we wszystkich gospodarkach świata.

BBC/KR

Poprzedni artykułRynek wtórny aut przechodzi kryzys
Następny artykułEmbargo energetyczne na Rosję jest możliwe już teraz