fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumW zielonych inwestycjach trzeba wspierać polskie innowacje i technologie

W zielonych inwestycjach trzeba wspierać polskie innowacje i technologie

Skala inwestycji niezbędnych do przeprowadzenia transformacji energetycznej, wprowadzenia gospodarki wodorowej oraz zielonej przebudowy systemu transportowego były głównymi tematami dyskusji „Zielone inwestycje i ich finansowanie”, która odbyła się podczas tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Paneliści rozmawiali m.in. o potrzebach kapitałowych i dostępności środków publicznych w tym procesie, roli europejskiej taksonomii (kryteria zrównoważonej gospodarki i agenda ESG) w strategiach instytucji sektora finansowego, rynkowym potencjale finansowania zielonych inwestycji, a także o doświadczeniach i planach inwestorów korzystających z różnych modeli finansowania.

W debacie wzięli udział:

  • Marcin Bejm – partner, szef praktyki energetyki i projektów infrastrukturalnych, koordynator zespołu ds. ESG; kancelaria CMS
  • Robert Dąbrowski – dyrektor Departamentu Energii ING Bank Śląski SA
  • Bartłomiej Pawlak – wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju
  • Sylwia Pawlak – dyrektor ds. innowacji w Grupie LOTOS SA
  • Sara Piskor – dyrektor ds. strategii public affairs i komunikacji ENTSOG (Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Gazu)
  • Grzegorz Rabsztyn – Head of the EIB Group Office in Poland; Europejski Bank Inwestycyjny
  • Krzysztof Surma – wiceprezes zarządu ds. finansów TAURON Polska Energia SA

Wszyscy uczestnicy rozmowy podkreślili, że powinniśmy zdawać sobie sprawę, iż skala finansowania zielonych inwestycji dotyczących transformacji energetycznej będzie olbrzymia.  Ważną rolę w tym procesie odegrać powinien Europejski Bank Inwestycyjny, o czym mówił jego przedstawiciel Grzegorz Rabsztyn. – EBI stał się bankiem klimatu Unii Europejskiej. Zdajemy sobie sprawę z potrzeb inwestycyjnych, które stoją przed całym sektorem w kontekście realizowania celów Europejskiego Zielonego Ładu. Eksperci EBI szacują, że roczne wydatki inwestycyjne na to sięgać powinny 350 mld euro. Mówimy tu o całej UE. Zmobilizowanie tych środków to z jednej strony rola sektora publicznego, z drugiej niezwykle istotny będzie udział inwestycji prywatnych, a z trzeciej pojawia się zadanie do wykonania dla sektora finansowego, szczególnie banków rozwoju, które w pewnym stopniu mogą być katalizatorem zmian i przyspieszyć transformację energetyczną. EBI stawia sobie to na szczycie swoich celów – tłumaczył Grzegorz Rabsztyn.

O dofinansowanie związane z obszarami dotyczącymi zielonej transformacji można ubiegać się także w Polskim Funduszu Rozwoju. – Pierwszy obszar to infrastruktura związana z OZE, drugi to wsparcie dla samorządów, gdzie głównie chodzi o transformację sektora ciepłowniczego, a trzeci obszar to nowoczesne technologie. Transformacja energetyczna bez wsparcia dla rodzimych technologii i naszych, polskich innowacji będzie ułomna – zaznaczył wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak.

O zielonych inwestycjach LOTOSU i sposobach ich finansowania opowiadała Sylwia Pawlak. – Jeśli chodzi o zielone inwestycje, to idziemy w stronę, którą najlepiej znamy, a jest nią wodór. Projekty, nad którymi pracujemy, a które dotyczą wodoru, są różne. Począwszy od wykorzystania wodoru szarego, który jest niezbędny w naszych procesach rafineryjnych, a który chcemy też wykorzystać w nowych obszarach, po wodór czysty, zielony – mówiła dyrektor ds. innowacji w Grupie LOTOS SA.

Fot. MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

Przedstawicielka gdańskiego koncernu opowiedziała o najważniejszych wodorowych projektach LOTOSU. Jednym z nich jest projekt PURE H2. Jego przedmiotem jest budowa i uruchomienie infrastruktury do produkcji i sprzedaży wodoru o wysokiej czystości oraz budowa dwóch stacji do tankowania pojazdów tym paliwem. Zlokalizowane one będą w Gdańsku oraz w Warszawie. Drugim jest projekt Green H2, który obejmuje powstanie instalacji pilotażowej, składającej się z elektrolizera o mocy do 1 MW, paneli fotowoltaicznych o mocy 4 MW, ogniwa paliwowego, zbiorników magazynowych i infrastruktury towarzyszącej. Trzecim natomiast projekt VETNI, w ramach którego opracowany zostanie elektrolizer, który pozwoli na produkcję zeroemisyjnego wodoru dzięki wykorzystaniu energii elektrycznej z OZE i zapewnieniu pary do procesu generacji wodoru.

– Nie ukrywamy, że na realizację tych programów potrzeba poważnych środków finansowych. Większość naszych projektów związanych z alternatywnymi paliwami są zdefiniowane tak, aby były projektami innowacyjnymi. W związku z czym szukamy na rynku finansowania pośredniego lub dofinansowań do tego typu projektów. A jeśli chodzi o projekty badawczo-rozwojowe, bardzo blisko współpracujemy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska oraz z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. To stamtąd pozyskujemy dotacje na realizację naszych programów – podkreśliła dyrektor ds. innowacji w Grupie LOTOS SA.

Na rozwój segmentu wodorowego zwróciła też uwagę przedstawicielka Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych Gazu. – Na rodzącym się rynku wodoru bardzo wiele będzie zależało od pakietu regulacyjnego, od określenia ram, które będą definiowały, kto będzie mógł podjąć inwestycje – mówiła Sara Piskor. – Na pewno będziemy mieli w tym pakiecie określone definicje poszczególnych rodzajów wodoru oraz cele na dojście do produkcji tych wodorów w przemyśle i w transporcie. Musi być wszystko udokumentowane i odpowiednio policzone, aby ten rodzący się rynek nie zastopowały luki regulacyjne – dodała dyrektor ds. strategii public affairs i komunikacji ENTSOG.

Materiał powstał we współpracy z Grupą LOTOS

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA