fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaBiznesWakacje od ZUS dla przedsiębiorców coraz bliżej

Wakacje od ZUS dla przedsiębiorców coraz bliżej

Rada Ministrów przyjęła informację ministra rozwoju i technologii na temat tak zwanych wakacji od ZUS dla przedsiębiorców. Projekt różni się od zapowiedzi.

Premier Donald Tusk przedstawił szczegóły dotyczące wakacji od ZUS dla przedsiębiorców, które były jedną z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej. We wtorek gabinet przyjął informację ministra Krzysztofa Hetmana na ten temat.

Zgodnie z zapowiedziami prezesa Rady Ministrów teraz mają nastąpić szybkie konsultacje dotyczące przyszłych rozwiązań, a odpowiedni projekt ma trafić do Sejmu do końca marca. Ogólnie rzecz biorąc mikroprzedsiębiorca, samozatrudniony i osoby prowadzące firmy będą mogły wybrać w roku jeden miesiąc, w którym nie będą płacić obowiązkowej składki na ZUS. W pierwotnych zapowiedziach była mowa o trzech miesiącach.

Chodzi o to, aby mikroprzedsiębiorcy, osoby samozatrudnione mogły podobnie jak inni pracujący mieć prawo do urlopu, w którym nie będą obciążeni finansowo składką ZUS-owską. Warto pamiętać, że mikroprzedsiębiorcy i samozatrudnieni wtedy, kiedy są rzeczywiście na urlopie, z reguły nie wykonują tych czynności, które przynoszą im dochód

– powiedział premier Tusk.

Donald Tusk dodał, że składkę za ten miesiąc, w którym mikroprzedsiębiorca będzie miał „wakacje”, zapłaci państwo.

Kim jest mikroprzedsiębiorca?

Mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z ostatnich dwóch lat obrotowych spełniał łącznie kilka warunków: przede wszystkim zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników, a także osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 mln euro.

Źrodło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz więcej niewypłacalnych firm i branż

W 2023 r. niemal wszystkie branże i sektory polskiej gospodarki zanotowały wzrost niewypłacalności. Niepokojące jest zwłaszcza to, że w tym roku nie będzie lepiej.
4 MIN CZYTANIA

Polska eksportuje żywność na potęgę!

W 2023 roku padł kolejny rekord w eksporcie towarów rolno-spożywczych z Polski. To zasługa kilku czynników.
2 MIN CZYTANIA

Nowe regulacje, czyli nowy biznes

Zbliża się termin publikacji w Dzienniku Urzędowym UE nowelizacji dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych, której najważniejsze zmiany będą musiały być wdrożone w stosunku do istniejących instalacji od 2026 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA