fbpx
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaKrajWakacje po polsku. Inflacja zbiera żniwo

Wakacje po polsku. Inflacja zbiera żniwo

Ponad jedna czwarta Polaków nie planuje poczynić w tym roku żadnych wydatków związanych z wakacjami.

Aż 28,2 proc. gospodarstw domowych w Polsce nie planuje żadnych wydatków związanych z wakacjami – wynika z badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH). Głównym powodem jest inflacja.

Cykliczne badanie „Sytuacja na rynku consumer finance” wykazało, że 17 proc. Polaków wyda w tym sezonie na wakacje więcej niż przed rokiem. Z kolei takie same wydatki planuje 34,5 proc. ankietowanych, natomiast co piąte gospodarstwo ma zamiar ograniczyć wydatki na ten cel.

W przypadku wskazanych 17 proc. gospodarstw domowych większe wydatki wcale nie oznaczają, że wakacje będą w tym roku dłuższe czy lepsze. Ceny hoteli, wycieczek, dojazdu i wyżywienia są znacznie wyższe. Sondaż wyraźnie pokazuje, że galopująca inflacja wymusza cięcie kosztów, co dla większości oznacza oszczędzanie na wydatkach wakacyjnych lub nawet rezygnację z wyjazdów

– powiedział cytowany w komunikacie prasowym ekonomista IRG SGH i współautor badania Sławomir Dudek.

Ekspert dodał, że najczęściej z wakacyjnych wydatków rezygnują gospodarstwa domowe o miesięcznych dochodach nieprzekraczających tysiąca złotych na osobę. Wśród nich na taki krok zdecydowało się aż 78 proc. badanych. Poza tym odsetek rezygnacji i ograniczania kosztów jest też wyraźniejszy w małych miastach, w których mieszka mniej niż 10 tys. osób, gdzie wydatki wakacyjne tnie niemal 63 proc. rodzin. W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców odsetek ten wynosi już 43 proc.

Biorąc pod uwagę województwa, najczęściej takie wydatki ograniczają lub z nich rezygnują mieszkańcy świętokrzyskiego (57,6 proc.) oraz warmińsko-mazurskiego (56,8 proc.). Odsetek ten jest natomiast najniższy w mazowieckim (39,6 proc.) oraz dolnośląskim (41,6 proc.).

Źródło: ZPF

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA