fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajWakacje po polsku. Inflacja zbiera żniwo

Wakacje po polsku. Inflacja zbiera żniwo

Ponad jedna czwarta Polaków nie planuje poczynić w tym roku żadnych wydatków związanych z wakacjami.

Aż 28,2 proc. gospodarstw domowych w Polsce nie planuje żadnych wydatków związanych z wakacjami – wynika z badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH). Głównym powodem jest inflacja.

Cykliczne badanie „Sytuacja na rynku consumer finance” wykazało, że 17 proc. Polaków wyda w tym sezonie na wakacje więcej niż przed rokiem. Z kolei takie same wydatki planuje 34,5 proc. ankietowanych, natomiast co piąte gospodarstwo ma zamiar ograniczyć wydatki na ten cel.

W przypadku wskazanych 17 proc. gospodarstw domowych większe wydatki wcale nie oznaczają, że wakacje będą w tym roku dłuższe czy lepsze. Ceny hoteli, wycieczek, dojazdu i wyżywienia są znacznie wyższe. Sondaż wyraźnie pokazuje, że galopująca inflacja wymusza cięcie kosztów, co dla większości oznacza oszczędzanie na wydatkach wakacyjnych lub nawet rezygnację z wyjazdów

– powiedział cytowany w komunikacie prasowym ekonomista IRG SGH i współautor badania Sławomir Dudek.

Ekspert dodał, że najczęściej z wakacyjnych wydatków rezygnują gospodarstwa domowe o miesięcznych dochodach nieprzekraczających tysiąca złotych na osobę. Wśród nich na taki krok zdecydowało się aż 78 proc. badanych. Poza tym odsetek rezygnacji i ograniczania kosztów jest też wyraźniejszy w małych miastach, w których mieszka mniej niż 10 tys. osób, gdzie wydatki wakacyjne tnie niemal 63 proc. rodzin. W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców odsetek ten wynosi już 43 proc.

Biorąc pod uwagę województwa, najczęściej takie wydatki ograniczają lub z nich rezygnują mieszkańcy świętokrzyskiego (57,6 proc.) oraz warmińsko-mazurskiego (56,8 proc.). Odsetek ten jest natomiast najniższy w mazowieckim (39,6 proc.) oraz dolnośląskim (41,6 proc.).

Źródło: ZPF

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA