Aż 28,2 proc. gospodarstw domowych w Polsce nie planuje żadnych wydatków związanych z wakacjami – wynika z badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH). Głównym powodem jest inflacja.
Cykliczne badanie „Sytuacja na rynku consumer finance” wykazało, że 17 proc. Polaków wyda w tym sezonie na wakacje więcej niż przed rokiem. Z kolei takie same wydatki planuje 34,5 proc. ankietowanych, natomiast co piąte gospodarstwo ma zamiar ograniczyć wydatki na ten cel.
W przypadku wskazanych 17 proc. gospodarstw domowych większe wydatki wcale nie oznaczają, że wakacje będą w tym roku dłuższe czy lepsze. Ceny hoteli, wycieczek, dojazdu i wyżywienia są znacznie wyższe. Sondaż wyraźnie pokazuje, że galopująca inflacja wymusza cięcie kosztów, co dla większości oznacza oszczędzanie na wydatkach wakacyjnych lub nawet rezygnację z wyjazdów
– powiedział cytowany w komunikacie prasowym ekonomista IRG SGH i współautor badania Sławomir Dudek.
Ekspert dodał, że najczęściej z wakacyjnych wydatków rezygnują gospodarstwa domowe o miesięcznych dochodach nieprzekraczających tysiąca złotych na osobę. Wśród nich na taki krok zdecydowało się aż 78 proc. badanych. Poza tym odsetek rezygnacji i ograniczania kosztów jest też wyraźniejszy w małych miastach, w których mieszka mniej niż 10 tys. osób, gdzie wydatki wakacyjne tnie niemal 63 proc. rodzin. W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców odsetek ten wynosi już 43 proc.
Biorąc pod uwagę województwa, najczęściej takie wydatki ograniczają lub z nich rezygnują mieszkańcy świętokrzyskiego (57,6 proc.) oraz warmińsko-mazurskiego (56,8 proc.). Odsetek ten jest natomiast najniższy w mazowieckim (39,6 proc.) oraz dolnośląskim (41,6 proc.).
Źródło: ZPF