fbpx
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaKrajWakacje w Polsce tańsze niż przed rokiem

Wakacje w Polsce tańsze niż przed rokiem

Polskie kurorty wakacyjne próbują skusić Polaków do spędzania w nich urlopów, a jednym z pomysłów są niższe ceny.

Analiza PKO Banku Polskiego wykazała, że w tym roku w większości polskich miejscowości wakacyjnych ceny są niższe niż w 2022 r. To skutek ograniczania wydatków w polskich gospodarstwach domowych, ale też wynik rosnącej popularności urlopów zagranicznych.

W czerwcu 2023 r. w większości kurortów ceny były niższe nawet niż w marcu, co może świadczyć o mniejszym obłożeniu obiektów niż spodziewali się wynajmujący. Ceny spadły od morza po Tatry.

W efekcie większość analizowanych miejscowości turystycznych dysponowała w połowie czerwca wyższym poziomem oferty apartamentów na wakacje niż rok temu. Według naszych szacunków największy stopień wykorzystania miejsc notujemy w miejscowościach zlokalizowanych nad morzem, natomiast w górach ich wykorzystanie latem jest nawet o 20 pkt. proc. niższe.

– napisano w analizie PKO BP.

Gorsze czasy nadeszły również dla deweloperów, którzy są już mniej zainteresowani lokalizacjami w regionach atrakcyjnych turystycznie. Ekonomiści PKO BP zaobserwowali, że od początku 2023 r. wystąpił wyraźny spadek liczby rozpoczynanych inwestycji i wydawanych pozwoleń na budowę. Jeśli już deweloperzy decydują się na jakieś inwestycje, to raczej wybierają lokalizacje nadmorskie, co może być podyktowane lepszą dostępnością działek nad Bałtykiem niż w górach.

Analitycy PKO BP prognozują, że na razie nie powinniśmy oczekiwać odbicia na rynku deweloperskim, gdyż ze względu na gorsze czasy Polacy rzadziej decydują się na wynajem krótkoterminowy. Niewykluczone jednak, że wraz ze wzrostem zarobków sytuacja zmieni się dla inwestorów na lepsze już w 2024 roku.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA