fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajWakacje w Polsce tańsze niż przed rokiem

Wakacje w Polsce tańsze niż przed rokiem

Polskie kurorty wakacyjne próbują skusić Polaków do spędzania w nich urlopów, a jednym z pomysłów są niższe ceny.

Analiza PKO Banku Polskiego wykazała, że w tym roku w większości polskich miejscowości wakacyjnych ceny są niższe niż w 2022 r. To skutek ograniczania wydatków w polskich gospodarstwach domowych, ale też wynik rosnącej popularności urlopów zagranicznych.

W czerwcu 2023 r. w większości kurortów ceny były niższe nawet niż w marcu, co może świadczyć o mniejszym obłożeniu obiektów niż spodziewali się wynajmujący. Ceny spadły od morza po Tatry.

W efekcie większość analizowanych miejscowości turystycznych dysponowała w połowie czerwca wyższym poziomem oferty apartamentów na wakacje niż rok temu. Według naszych szacunków największy stopień wykorzystania miejsc notujemy w miejscowościach zlokalizowanych nad morzem, natomiast w górach ich wykorzystanie latem jest nawet o 20 pkt. proc. niższe.

– napisano w analizie PKO BP.

Gorsze czasy nadeszły również dla deweloperów, którzy są już mniej zainteresowani lokalizacjami w regionach atrakcyjnych turystycznie. Ekonomiści PKO BP zaobserwowali, że od początku 2023 r. wystąpił wyraźny spadek liczby rozpoczynanych inwestycji i wydawanych pozwoleń na budowę. Jeśli już deweloperzy decydują się na jakieś inwestycje, to raczej wybierają lokalizacje nadmorskie, co może być podyktowane lepszą dostępnością działek nad Bałtykiem niż w górach.

Analitycy PKO BP prognozują, że na razie nie powinniśmy oczekiwać odbicia na rynku deweloperskim, gdyż ze względu na gorsze czasy Polacy rzadziej decydują się na wynajem krótkoterminowy. Niewykluczone jednak, że wraz ze wzrostem zarobków sytuacja zmieni się dla inwestorów na lepsze już w 2024 roku.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

Produkujemy coraz mniej stali

W 2023 roku produkcja stali w Polsce mocno pikuje w dół, a spadek jest prawie najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA