fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaKrajWakacje w Polsce tańsze niż przed rokiem

Wakacje w Polsce tańsze niż przed rokiem

Polskie kurorty wakacyjne próbują skusić Polaków do spędzania w nich urlopów, a jednym z pomysłów są niższe ceny.

Analiza PKO Banku Polskiego wykazała, że w tym roku w większości polskich miejscowości wakacyjnych ceny są niższe niż w 2022 r. To skutek ograniczania wydatków w polskich gospodarstwach domowych, ale też wynik rosnącej popularności urlopów zagranicznych.

W czerwcu 2023 r. w większości kurortów ceny były niższe nawet niż w marcu, co może świadczyć o mniejszym obłożeniu obiektów niż spodziewali się wynajmujący. Ceny spadły od morza po Tatry.

W efekcie większość analizowanych miejscowości turystycznych dysponowała w połowie czerwca wyższym poziomem oferty apartamentów na wakacje niż rok temu. Według naszych szacunków największy stopień wykorzystania miejsc notujemy w miejscowościach zlokalizowanych nad morzem, natomiast w górach ich wykorzystanie latem jest nawet o 20 pkt. proc. niższe.

– napisano w analizie PKO BP.

Gorsze czasy nadeszły również dla deweloperów, którzy są już mniej zainteresowani lokalizacjami w regionach atrakcyjnych turystycznie. Ekonomiści PKO BP zaobserwowali, że od początku 2023 r. wystąpił wyraźny spadek liczby rozpoczynanych inwestycji i wydawanych pozwoleń na budowę. Jeśli już deweloperzy decydują się na jakieś inwestycje, to raczej wybierają lokalizacje nadmorskie, co może być podyktowane lepszą dostępnością działek nad Bałtykiem niż w górach.

Analitycy PKO BP prognozują, że na razie nie powinniśmy oczekiwać odbicia na rynku deweloperskim, gdyż ze względu na gorsze czasy Polacy rzadziej decydują się na wynajem krótkoterminowy. Niewykluczone jednak, że wraz ze wzrostem zarobków sytuacja zmieni się dla inwestorów na lepsze już w 2024 roku.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA