fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatWakacyjne loty bez obowiązkowej kwarantanny?

Wakacyjne loty bez obowiązkowej kwarantanny?

– Hiszpanie, którzy będą chcieli polecieć do Włoch tego lata, nie będą musieli przechodzić kwarantanny – powiedziała podczas wideokonferencji prasowej włoska minister infrastruktury i transportu Paola De Micheli. Przez wiele dni rząd Italii był w kontakcie z rządami w Hiszpanii, Niemczech i Francji w celu opracowania wspólnego protokołu bezpieczeństwa, który pozwoliłby latem na loty między tymi krajami „bez poddawania się wzajemnej kwarantannie”.

To inicjatywa Paryża i Londynu, które zgodziły się na most lotniczy bez ograniczeń. Prezydent Francji Emmanuel Macron i brytyjski premier Boris Johnson rozmawiali w niedzielę o porozumieniu, które pozwoli nie stosować kwarantanny wobec Francuzów podróżujących do Anglii.

Biorąc pod uwagę, że turystyka stanowi 14% PKB, Włochy podejmują zdecydowane działania na rzecz wsparcia tego sektora. Minister De Micheli wyjaśniła, że Włochy mają nadzieję otworzyć swoje granice na turystykę międzynarodową bez nakładania kwarantanny, niezależnie od decyzji innych krajów. – Jeśli pytanie brzmi, czy Hiszpan przybywający do Włoch powinien poddać się kwarantannie, odpowiedź brzmi: nie będzie kwarantanny, jeśli zezwolimy na turystykę, ale równocześnie nie możemy kontrolować, co zrobią inne kraje – wyjaśniła.

– Jeśli hiszpański turysta spędza dziesięć dni w Mediolanie lub Florencji, a kiedy wróci do kraju, będzie musiał poddać się kwarantannie, nie będzie to dla nas zaskoczenie. Ale jeśli Włochy otworzą loty turystyczne, nie będzie u nas kwarantanny, ponieważ osoba, która przyjedzie, będzie musiała przestrzegać zasad – dodała.

Komisja Europejska planuje przedstawić w środę 13 maja plan mający na celu wyeliminowanie ograniczeń dla transportu lotniczego. De Micheli wyraziła nadzieję, że UE tego lata pozwoli turystom „przemieszczać się” między krajami członkowskimi „z zachowaniem całkowitego bezpieczeństwa”, choć zakłada się, że międzynarodowy ruch turystyczny będzie znacznie mniejszy.

Aby zrównoważyć spadek turystyki międzynarodowej, rząd Giuseppe Contiego pomoże Włochom podróżować po kraju. W tym tygodniu ma zatwierdzić szereg działań wspierających turystykę. Filarem, na którym opiera się ten pakiet, jest bon urlopowy w wysokości do 500 euro dla rodzin o dochodach nieprzekraczających 35 000 euro rocznie.

Podstawową ideą jest zachęcenie rodzin do podróżowania w celu ożywienia gospodarki. Szacuje się, że w ciągu miesięcy przymusowych ograniczeń ze względu na koronawirusa Włosi nie wydali na turystykę około 20 mld euro. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Nomisma, bolońską firmę konsultingową.

Oczywiście wszystkie te plany powstają w oparciu o turystyką letnią i założenie, że rozprzestrzenianie się koronawirusa jest ograniczone i kontrolowane. Jeśli chodzi o Włochy, krzywa epidemii nadal maleje: w poniedziałek zmarło 179 osób i odnotowano 744 nowych zakażonych (dzień wcześniej nowych przypadków zakażonych było 802). Pacjentów na oddziałach intensywnej terapii jest już mniej niż 1000. To najniższa liczba od 10 marca.

Źródło: abc.es

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.