fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaFelietonWakacyjny postulat wyborczy

Wakacyjny postulat wyborczy

Jedziemy na wakacje! Czas zatem pozostawić Państwa w lepszym, wakacyjnym nastroju. Dziś garść pozytywnych informacji, których barometrem jest między innymi turystyka.

Najpierw garść faktów. Choć zacznijmy od danych bardziej pochmurnych. Na turystyczny wyjazd niestety nie może sobie pozwolić każdy z nas. Jak pokazuje badanie Providenta, co czwarty Polak, głównie z przyczyn finansowych, pozostanie w tym okresie w domu. Jednak dane te, wbrew pozorom, są optymistyczne. Jeszcze dziesięć lat temu, bo w zamierzchłym 2013 r., 44 proc. z nas nie wyjechało na żaden wyjazd turystyczny.

Dokąd w tym roku planujemy udać się na wczasy? Jesteśmy turystycznymi patriotami. Co czwarty z nas jedzie za granicę. 27 proc. Polaków wybiera Morze Bałtyckie, 14 proc. góry, co dziesiąty wyjeżdża na bliżej nieokreśloną wieś, a 8 proc. na Mazury.

Jak wspomniałem, to przyczyny finansowe są przeszkodą w wyjechaniu na wczasy. Ale jeśli już nas stać i jedziemy, to kwestie budżetowe nie są aż tak znaczące. Przystępna cena noclegów i posiłków dla tych, którzy już jadą, jest dopiero czwartym czynnikiem wpływającym na wybór miejsca wakacji. Najistotniejsze dla Polaków są marzenia. A jakże! Marzenia o odwiedzeniu upragnionego miejsca to główny czynnik wybory miejsca docelowego dla co czwartego z nas. Co piąty Polak odwiedza z kolei to samo miejsce każdego roku. Taki wakacyjny portret nasz.

Jadąc na wakacje polecam Państwu bliżej zastanowić się nad tym, co będziemy widzieć za oknami w trakcie naszej podróży. A tam ujrzą Państwo kraj inny aniżeli jeszcze dekadę temu, nie mówiąc o latach wcześniejszych. Nowoczesna infrastruktura drogowa, kolejowa i turystyczna, czyste chodniki, dworce, stacje benzynowe (nie poświęcajmy tylko zbyt dużo uwagi cenom na dystrybutorach), wystrzyżone trawniki przed zadbanymi i odnowionymi domami. Jak już się zatrzymamy, to spójrzmy na lepszej jakości liczne hotele oraz, pomimo przebojów covidowych i inflacyjnych, ciągle działające dobre restauracje. A to wszystko nasza zasługa, nie polityków. Jasne, że są miejsca zaniedbane, jest jeszcze wiele do zrobienia, a wiele rzeczy rozgrzewa i irytuje nas do czerwoności. Ale pomimo toczonych bieżących sporów politycznych i gospodarczych udaje nam się powoli zmieniać kraj na lepsze. I dobrze, że czasami dmuchamy i chuchamy na zimne. Krytyka i przestrzeganie przed zagrożeniami to siła systemu demokratycznego.

Możemy się jednak teraz spokojnie udać na wakacje. Wbrew pozorom idzie nam – Polakom – całkiem dobrze. Zapewne mogłoby być lepiej, ale doceńmy to, co udało nam się przez ostatnie trzy dekady osiągnąć. I zbierzmy siły na jesień. Bo wtedy oszaleć będzie można. Połowa polityków będzie nam mówiła, że jest jeszcze lepiej niż obiektywnie jest, a druga połowa, że jest bardzo źle i będzie jeszcze gorzej. Zatem wypoczywajcie współrodacy! Idzie trudna jesień.

A sam oddałbym głos na tego, kto obieca i zrealizuje jeden kluczowy postulat dla Polaka spędzającego urlop w naszym kraju – zreformować pogodę, by lato zawsze było ciepłe i słoneczne! Bo pomimo zapowiedzi ocieplenia klimatu, Polska dalej brnie w swoje. Wbrew międzynarodowym trendom.

Piotr Palutkiewicz

Każdy felietonista FPG24.PL prezentuje własne opinie i poglądy.

 

Piotr Palutkiewicz
Piotr Palutkiewicz
Ekonomista. Wiceprezes Warsaw Enterprise Institute. Absolwent Grand Valley State University (dyplom MPA), Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Newcastle Business School. Członek Rady Działalności Pożytku Publicznego. Współzałożyciel i były Prezes Zarządu Instytutu Gospodarczego i Konsumenckiego Instigos. Ekspert i menadżer w wielu organizacjach pozarządowych. Posiada szerokie doświadczenie biznesowe m.in. w bankowości, energetyce i mediach oraz jako konsultant w licznych branżach. Publicysta i komentator gospodarczy.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co zamiast imigracji?

Czy imigracja jest Polsce niezbędna? W swoim najnowszym wideoblogu zająłem się sprawą afery wizowej i, szerzej, brakiem polskiej polityki migracyjnej, co uważam za gigantyczną lukę w naszej debacie publicznej. Wielu moich widzów stwierdziło w komentarzach, że żadna polityka migracyjna nie jest nam potrzebna, ponieważ Polska w ogóle nie potrzebuje imigracji (lub też: nie powinna potrzebować).
5 MIN CZYTANIA

Kuratela prowadząca do bankructwa

Rośnie rzesza płaczących nad stanem polskiej gospodarki, a już szczególnie nad losem małych i średnich przedsiębiorców. Niektórym publicystom, których darzę nieskrywanym szacunkiem za występowanie w obronie wolności i sprawiedliwości, zdarza się już nawet odprawiać egzekwia nad rodzimą przedsiębiorczością.
5 MIN CZYTANIA

Unik zrobił byk!

Dlaczego każdy dobry Europejczyk powinien zwalczać Unię Europejską? Dlatego, że coraz bardziej stanowi ona biurokratyczną czapę, nałożoną na pożyteczną inicjatywę jednolitego europejskiego obszaru celnego, który dał Europie potężny impuls rozwojowy, a który, pod ciężarem owej czapy, zaczyna właśnie wygasać.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Opodatkować ładnych ludzi!

Walka o równanie niesłusznie nabytych przy urodzeniu praw i przywilejów toczy się w dzisiejszych czasach w najlepsze. I mimo że na sztandarach tej walki są już wszystkie, nawet najmniejsze nabyte przewinienia, to nikt nie zwraca uwagi na jeden aspekt, który determinuje w sposób niesprawiedliwy życie większości z nas. Bycie ładnym lub brzydkim.
2 MIN CZYTANIA

Kogo polityka klimatyczna doprowadzi do władzy

Każda nagła rewolucja jest przyczynkiem do kontrrewolty. Obecnie do rewolucji ewolucyjnymi krokami dąży Unia Europejska, ze wszystkimi swoimi zmianami zapisanymi w Fit for 55. Dziś będę wróżył: zanim osiągnięte zostaną „ambitne” cele polityki klimatycznej, cały przewrót zostanie drastycznie obalony.
3 MIN CZYTANIA

Chłop urasta do potęgi króla Piasta

Symboliczna tona zboża z Ukrainy czyniła świetne możliwości eksportowe dla producentów ciastek, mięsa, jogurtów, a nawet sera. Miliardy złotych czekały na nasze firmy. I się nie doczekały – pisze w swoim najnowszym felietonie Piotr Palutkiewicz.
3 MIN CZYTANIA