fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaFelietonWakacyjny postulat wyborczy

Wakacyjny postulat wyborczy

Jedziemy na wakacje! Czas zatem pozostawić Państwa w lepszym, wakacyjnym nastroju. Dziś garść pozytywnych informacji, których barometrem jest między innymi turystyka.

Najpierw garść faktów. Choć zacznijmy od danych bardziej pochmurnych. Na turystyczny wyjazd niestety nie może sobie pozwolić każdy z nas. Jak pokazuje badanie Providenta, co czwarty Polak, głównie z przyczyn finansowych, pozostanie w tym okresie w domu. Jednak dane te, wbrew pozorom, są optymistyczne. Jeszcze dziesięć lat temu, bo w zamierzchłym 2013 r., 44 proc. z nas nie wyjechało na żaden wyjazd turystyczny.

Dokąd w tym roku planujemy udać się na wczasy? Jesteśmy turystycznymi patriotami. Co czwarty z nas jedzie za granicę. 27 proc. Polaków wybiera Morze Bałtyckie, 14 proc. góry, co dziesiąty wyjeżdża na bliżej nieokreśloną wieś, a 8 proc. na Mazury.

Jak wspomniałem, to przyczyny finansowe są przeszkodą w wyjechaniu na wczasy. Ale jeśli już nas stać i jedziemy, to kwestie budżetowe nie są aż tak znaczące. Przystępna cena noclegów i posiłków dla tych, którzy już jadą, jest dopiero czwartym czynnikiem wpływającym na wybór miejsca wakacji. Najistotniejsze dla Polaków są marzenia. A jakże! Marzenia o odwiedzeniu upragnionego miejsca to główny czynnik wybory miejsca docelowego dla co czwartego z nas. Co piąty Polak odwiedza z kolei to samo miejsce każdego roku. Taki wakacyjny portret nasz.

Jadąc na wakacje polecam Państwu bliżej zastanowić się nad tym, co będziemy widzieć za oknami w trakcie naszej podróży. A tam ujrzą Państwo kraj inny aniżeli jeszcze dekadę temu, nie mówiąc o latach wcześniejszych. Nowoczesna infrastruktura drogowa, kolejowa i turystyczna, czyste chodniki, dworce, stacje benzynowe (nie poświęcajmy tylko zbyt dużo uwagi cenom na dystrybutorach), wystrzyżone trawniki przed zadbanymi i odnowionymi domami. Jak już się zatrzymamy, to spójrzmy na lepszej jakości liczne hotele oraz, pomimo przebojów covidowych i inflacyjnych, ciągle działające dobre restauracje. A to wszystko nasza zasługa, nie polityków. Jasne, że są miejsca zaniedbane, jest jeszcze wiele do zrobienia, a wiele rzeczy rozgrzewa i irytuje nas do czerwoności. Ale pomimo toczonych bieżących sporów politycznych i gospodarczych udaje nam się powoli zmieniać kraj na lepsze. I dobrze, że czasami dmuchamy i chuchamy na zimne. Krytyka i przestrzeganie przed zagrożeniami to siła systemu demokratycznego.

Możemy się jednak teraz spokojnie udać na wakacje. Wbrew pozorom idzie nam – Polakom – całkiem dobrze. Zapewne mogłoby być lepiej, ale doceńmy to, co udało nam się przez ostatnie trzy dekady osiągnąć. I zbierzmy siły na jesień. Bo wtedy oszaleć będzie można. Połowa polityków będzie nam mówiła, że jest jeszcze lepiej niż obiektywnie jest, a druga połowa, że jest bardzo źle i będzie jeszcze gorzej. Zatem wypoczywajcie współrodacy! Idzie trudna jesień.

A sam oddałbym głos na tego, kto obieca i zrealizuje jeden kluczowy postulat dla Polaka spędzającego urlop w naszym kraju – zreformować pogodę, by lato zawsze było ciepłe i słoneczne! Bo pomimo zapowiedzi ocieplenia klimatu, Polska dalej brnie w swoje. Wbrew międzynarodowym trendom.

Piotr Palutkiewicz

Każdy felietonista FPG24.PL prezentuje własne opinie i poglądy.

 

Piotr Palutkiewicz
Piotr Palutkiewicz
Ekonomista. Wiceprezes Warsaw Enterprise Institute. Absolwent Grand Valley State University (dyplom MPA), Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Newcastle Business School. Członek Rady Działalności Pożytku Publicznego. Współzałożyciel i były Prezes Zarządu Instytutu Gospodarczego i Konsumenckiego Instigos. Ekspert i menadżer w wielu organizacjach pozarządowych. Posiada szerokie doświadczenie biznesowe m.in. w bankowości, energetyce i mediach oraz jako konsultant w licznych branżach. Publicysta i komentator gospodarczy.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Bo u nas w gminie dobrze jest

Kolejne światowe rankingi dostarczają danych mówiących o niebywałym sukcesie i potencjale do dalszych wzrostów nie tylko całego naszego kraju, ale także naszych największych ośrodków miejskich.
3 MIN CZYTANIA

Tego felietonu nie sponsoruje CPK

Ogromne zainteresowanie wokół internetowego hasztagu #TakDlaCPK pokazało, że sami bierzemy sprawy w swoje ręce wywierając presję społeczną na osiągnięcie pożądanych rezultatów.
3 MIN CZYTANIA

Nie zgrzeszmy zaniedbaniem

Uderzenie w gotówkę to nie tylko uderzenie w nasze kieszenie z tytułu opłat i prowizji na rzecz instytucji finansowych. To także podkopanie fundamentów naszej wolności i prywatności.
3 MIN CZYTANIA