fbpx
czwartek, 11 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaTroska o klimat nie może być dyktowana polityką

Troska o klimat nie może być dyktowana polityką

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto powiedział, że unijna strategia walki z globalnym ociepleniem powinna opierać się na przesłankach ekonomicznych i klimatycznych, a nie być dyktowana agendą polityczną.

Szijjarto przypomniał, że Węgry były pierwszym europejskim krajem, który ratyfikował paryskie porozumienie klimatyczne i Budapeszt bardzo by chciał, żeby Unia Europejska była neutralna klimatycznie do 2050 r. Jednocześnie polityk podkreślił, że dążenie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 50 proc. do 2030 r. w porównaniu do poziomu z 1990 r. nie powinno przerodzić się w nieracjonalną debatę polityczną lub bezsensowną rywalizację.

– Kraje UE potrzebują rozsądnej, długoterminowej strategii, która bierze pod uwagę rozwój gospodarczy, jak i obawy klimatyczne. Gaz, również ten dostarczany, musi być uznany za jedno z głównych źródeł energii w trakcie tranzycji – powiedział Szijjarto. – Niestety, niektórzy europejscy politycy kierują się politycznymi sprzeczkami, a w pewnych kręgach europejskiej polityki istnieją bardzo silne antygazowe nastroje – dodał.

Szef węgierskiej dyplomacji skrytykował też „krótkowzroczne decyzje” Europy, a także wezwał do odsunięcia polityki na bok i powrót do „normalności oraz zdrowego rozsądku” odnośnie strategii energetycznej, włączając w to dostawy gazu.

– Ścieżki dostawy istnieją, a jeśli będziemy mogli z nich skorzystać, to nie sądzę, abyśmy zimą mieli problem – podsumował Szijjarto.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA