fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaTroska o klimat nie może być dyktowana polityką

Troska o klimat nie może być dyktowana polityką

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto powiedział, że unijna strategia walki z globalnym ociepleniem powinna opierać się na przesłankach ekonomicznych i klimatycznych, a nie być dyktowana agendą polityczną.

Szijjarto przypomniał, że Węgry były pierwszym europejskim krajem, który ratyfikował paryskie porozumienie klimatyczne i Budapeszt bardzo by chciał, żeby Unia Europejska była neutralna klimatycznie do 2050 r. Jednocześnie polityk podkreślił, że dążenie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 50 proc. do 2030 r. w porównaniu do poziomu z 1990 r. nie powinno przerodzić się w nieracjonalną debatę polityczną lub bezsensowną rywalizację.

– Kraje UE potrzebują rozsądnej, długoterminowej strategii, która bierze pod uwagę rozwój gospodarczy, jak i obawy klimatyczne. Gaz, również ten dostarczany, musi być uznany za jedno z głównych źródeł energii w trakcie tranzycji – powiedział Szijjarto. – Niestety, niektórzy europejscy politycy kierują się politycznymi sprzeczkami, a w pewnych kręgach europejskiej polityki istnieją bardzo silne antygazowe nastroje – dodał.

Szef węgierskiej dyplomacji skrytykował też „krótkowzroczne decyzje” Europy, a także wezwał do odsunięcia polityki na bok i powrót do „normalności oraz zdrowego rozsądku” odnośnie strategii energetycznej, włączając w to dostawy gazu.

– Ścieżki dostawy istnieją, a jeśli będziemy mogli z nich skorzystać, to nie sądzę, abyśmy zimą mieli problem – podsumował Szijjarto.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Zielonym” Niemcom kończy się energia. A Polsce?

Niemiecki Federalny Trybunał Obrachunkowy wydał właśnie raport, w którym wyraża poważne obawy, że Niemcom grożą przerwy w dostawie prądu, a może nawet blackout.
4 MIN CZYTANIA

Orlen pozwał dostawcę gazu z USA

Orlen pozwał amerykańskiego eksportera gazu Venture Global LNG, który miał nie respektować warunków zawartej umowy i zawyżać ceny oferowanego surowca.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd zaostrza plan transformacji energetycznej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło Komisji Europejskiej bazowy scenariusz transformacji energetycznej Polski, który zakłada zaostrzenie dotychczasowej tzw. polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Bezsenność Polaków słono kosztuje gospodarkę

Prawie połowa dorosłych Polaków narzeka na jakość swojego snu. Problem może wydawać się błahy, ale jego skutki odczuwa cała polska gospodarka.
2 MIN CZYTANIA

Jakie są przyczyny kryzysu w polskim rolnictwie?

Instytut Finansów Publicznych przeprowadził analizę kryzysu w polskim rolnictwie, z której wynika, że przyczyn problemów wcale nie należy szukać wyłącznie na Ukrainie i w Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA

Krótszy tydzień pracy jednak realny?

Rząd Koalicji Obywatelskiej przeprowadził pierwsze analizy dotyczące skrócenia tygodnia pracy w Polsce. Reforma staje się realna.
2 MIN CZYTANIA