fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiWalka z przestępcami gospodarczymi się zaostrza

Walka z przestępcami gospodarczymi się zaostrza

W 2022 r. wzrosła liczba śledztw w sprawach najpoważniejszych przestępstw uderzających w Skarb Państwa.

Wtorkowy „Dziennik Gazeta Prawna” podał, że w całym 2022 r. prokuratorzy wszczęli 1390 śledztw w sprawach przestępstw gospodarczych uszczuplających budżet na ponad 1 mln zł. To o 75 śledztw więcej niż w roku poprzednim.

Według informacji dziennika w 2022 r. zarzuty w tych sprawach usłyszało 3359 podejrzanych, podczas gdy w 2021 r. było to 3290 osób.

„Rozpoczęte w przeszłości śledztwa w sprawie przestępstw na ponad 1 mln zł VAT przyniosły w ubiegłym roku 408 aktów oskarżenia. Dotyczyły one 1564 osób” – napisano w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Dane Prokuratury Krajowej wykazały, że wzrosły statystyki dotyczące tak zwanych zbrodni vatowskich. Mowa tu o wykorzystywaniu sfałszowanych faktur wystawionych na kwotę należności ogółem powyżej 10 mln zł. W 2021 r. prokuratura prowadziła 211 tego typu spraw, ale w minionym roku było ich już ponad trzy razy więcej, bo aż 708. W tym zakresie prokuratorzy wnieśli do sądów 404 akty oskarżenia, czyli o połowę więcej niż w 2021 r.

Dziennik podał, że postanowienia o przedstawieniu zarzutów (oraz ich zmianie lub uzupełnieniu) w sprawach dotyczących najpoważniejszych przestępstw związanych z VAT dotyczą coraz wyższej kwoty uszczupleń. W latach 2019 i 2020 było to ok. 3 mld zł, natomiast w 2021 r. już ponad 5,2 mld zł, a w roku ubiegłym jeszcze więcej – 6,8 mld zł.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA