fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaKrajWanda Półtawska – cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem św. ojca Pio.

Wanda Półtawska – cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem św. ojca Pio.

24 października 2023 r. w Krakowie, na niespełna 10 dni przed swoimi 102. urodzinami, zmarła Wanda Półtawska – lekarka, ofiara eksperymentów medycznych obozu w Ravensbrück, przyjaciółka papieża Jana Pawła II, cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem św. ojca Pio.

Ze śp. Wandą Półtawską miałem przyjemność przeprowadzać wywiad ponad trzy lata temu, u niej w mieszkaniu na Rynku Głównym w Krakowie. Wywiad o tym co ważne. A dla przyjaciółki Jana Pawła II najważniejszymi – niezmiennie – zagrożeniami XXI w. była aborcja i osłabienie instytucji rodziny.

Pamiętam jak skomentowała żartobliwie swój sędziwy wiek: „sama nie wiem dlaczego Pan Bóg tak długo pozostawia mnie na ziemi?”. Pomyślałem, że być może dlatego, by jak najdłużej była żywym świadectwem cudownego uzdrowienia za wstawiennictwem św. ojca Pio i świadectwem potworności, jakich się dopuścili Niemcy podczas II wojny światowej. Wanda Półtawska nie tylko świadczyła, ale i głośno napominała w sprawach najważniejszych dla naszych czasów.

Urodziła się 2 listopada 1921 r. w Lublinie. Po wybuchu wojny, wraz z koleżankami z drużyny harcerskiej, włączyła się w walkę konspiracyjną. Aresztowana, torturowana trafiła do Ravensbrück, gdzie została ofiarą niemieckich eksperymentów pseudomedycznych. Mimo potężnej traumy poobozowej Wanda Półtawska po wojnie skończyła medycynę i zajęła się psychiatrią. Założyła też rodzinę. Z pewnością wiedza medyczna pomogła jej w przezwyciężeniu potwornych wspomnień, ale przede wszystkim pomogła jej wiara w Boga. Półtawska była bowiem osobą głęboko wierzącą. Kiedy trzy lata temu byłem u niej, wspominała o swojej koleżance, współwięźniarce, która oszpecona po eksperymentach medycznych „światłych” niemieckich lekarzy nie potrafiła się już otworzyć na małżeństwo i do końca życia pozostała samotna – tak głęboka była jej trauma.

Z czasem Wanda Półtawska zaangażowała się w poradnictwo rodzinne – w latach 60. zorganizowała Instytut Teologii Rodziny przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie, którym kierowała do końca wieku. Gdy w 1956 r. Sejm PRL dopuścił przerywanie ciąży także ze względu na trudne warunki życiowe kobiety, Półtawska razem z przyjaciółmi stworzyła Kler-Med – zespół kleryków i lekarzy, którzy propagowali naturalne metody regulacji poczęć. Przestrzegała przez nieodwracalnymi skutkami aborcji.

W 1962 r. Wanda Półtawska została cudownie uzdrowiona z nowotworu jelita grubego za wstawiennictwem św. ojca Pio, którego o modlitwę w intencji „Duśki” prosił Karol Wojtyła (którego poznała w powojennym Krakowie i przyjaźniła aż do jego śmierci). Do zaplanowanej operacji nigdy nie doszło. Nowotwór cudownie zniknął… Poniżej fragment wywiadu z Wandą Półtawską o aborcji, rodzinie i pandemii:

 

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Niezwykła historia pierwszej polskiej lekarki Salomei Pilsztynowej

Była nieprzeciętną postacią XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej. Odważna i utalentowana lekarka. Znana także poza granicami Polski – zwłaszcza w Turcji, gdzie leczyła kobiety z haremu sułtana. Jej życie i dokonania przetrwały dzięki cudem zachowanemu pamiętnikowi „Proceder podróży i życia mego awantur”. Właśnie ukazała się powieść Cezarego Harasimowicza inspirowana przeżyciami pierwszej polskiej lekarki i awanturnicy w jednym.
10 MIN CZYTANIA

Msza święta w Sali BHP Stoczni Gdańskiej 14 grudnia 1981 roku. Poszukujemy świadków

Poszukujemy uczestników mszy świętej odprawionej w dramatycznych okolicznościach 14 grudnia 1981 r. w Sali BHP Stoczni Gdańskiej przez księdza jezuitę Bronisława Srokę.
4 MIN CZYTANIA

„Straceńcy” i Orlęta Lwowskie – 105. rocznica wyzwolenia Lwowa

105 lat temu, po zaciętych walkach z Ukraińcami Polacy wyzwolili Lwów. Symbolem tego zwycięstwa było zatknięcie biało-czerwonej flagi na wieży lwowskiego ratusza. W walkach masowo wzięła udział młodzież zwana Orlętami Lwowskimi. Wśród walczących szaleńczą odwagą wyróżnił się oddział „straceńców”.
5 MIN CZYTANIA