fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaTransportWarszawa wybudowała parking za 11 milionów, na którym… nie ma kto parkować

Warszawa wybudowała parking za 11 milionów, na którym… nie ma kto parkować

Na parkingu Park and Ride Warszawa Żerań jest zajmowanych średnio 7,5 procent miejsc dla samochodów i 0,9 procent miejsc przeznaczonych dla rowerów.

Parking przy stacji kolejowej Warszawa Żerań na Białołęce został oddany do użytku w lutym 2022 roku, półtora roku po pierwotnie planowanym terminie rozpoczęcia jego eksploatacji. Inwestycja pochłonęła 11 milionów złotych, z czego 3,6 miliona pochodziło z dofinansowania z unijnych funduszy. Jest na nim dostępnych 235 miejsc parkingowych dla samochodów (w tym 9 dla osób niepełnosprawnych) oraz 140 miejsc pod wiatami dla rowerów.

Miejsca czekają na kierowców

Od początku działania parkingu do marca obecnego roku zajętych było na nim maksymalnie 34 miejsc dla aut. W samym marcu było to maksymalnie 30 miejsc czyli prawie 13 procent z dostępnych pozycji, a średnia dla tego miesiąca wyniosła 7,5 procent zapełnienia dla samochodów i 0,9 procent dla rowerów.

Nieopodal parking przydałby się bardziej

Tymczasem przy stacji Płudy, oddalonej zaledwie 2,5 kilometra od stacji na Żeraniu, są notoryczne problemy z parkowaniem. Regularnie kierowcy zostawiają tam ok. 200 pojazdów dziennie na prowizorycznych miejscach, nierzadko w błocie. Od 2016 roku trwają rozmowy mające na celu przejęcie znajdujących się tam gruntów przez warszawski samorząd od PKP.

tustolica.pl, pap.pl, ztm.waw.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA