fbpx
czwartek, 5 grudnia, 2024
Strona głównaArchiwumWarto wspierać inwestycje przedsiębiorstw

Warto wspierać inwestycje przedsiębiorstw

Chodzi o to aby firmy odczuły realne korzyści w związku z nakładami na środki trwałe, te bowiem w długim okresie stanowią o stabilnych fundamentach wzrostu gospodarczego. Dla przykładu Prezes Giełdy Papierów wartościowych Marek Dietl proponuje możliwość jednorazowego rozliczania nawet 100 proc. wydatków poniesionych na inwestycje. Pomysł adresowany jest do przedsiębiorstw z sektora MŚP.

Warto przy tej okazji wspomnieć o dwóch już obowiązujących opcjach jakie mają przedsiębiorcy chcący od razu  rozliczyć nakłady inwestycyjne. Po pierwsze istnieje możliwość szybkiej (jednorazowej) amortyzacji środków trwałych do wysokości 100 tys. zł. Opcja ta została wprowadzona w 2017 roku i przysługuje każdemu przedsiębiorcy bez względu na osiągany przez niego przychód. Tzw. mali podatnicy zaś, czyli tacy których przychód nie przekroczył 1,2 mln euro rocznie (od 2020 roku będą to 2 mln euro) mogą amortyzować jednorazowo środki trwałe do kwoty 50 tys. euro. Trzeba jednak pamiętać, że wydatki muszą być poniesione na zakup zakwalifikowany do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych (z pominięciem aut).

Jeśli przedsiębiorca nie jest małym podatnikiem lub na wydatki inwestycyjne podlegające amortyzacji przeznaczył więcej niż 100 tys. zł rozliczenie tych zakupów może rozciągnąć się na wiele lat, szczególnie kiedy mówimy o nieruchomości, której nie można rozliczać w sposób jednorazowy.

Z powyższego wynikają istotne konsekwencje. Pierwszą jest to, że co do zasady rozliczenie środków trwałych w Polsce trwa latami. Podobnie jak z rozliczaniem start polski system podatkowy jest tutaj dosyć restrykcyjny. Ci zatem, którzy chcą inwestować muszą uzbroić się w cierpliwość zanim wyjdą z fiskusem na zero. Dietl wskazuje, argumentując na rzecz swojego pomysłu, że chociaż początkowo budżet państwa osiągnie mniejsze wpływy, to jednak w dłuższym okresie przeważą korzyści wynikające z szybszego rozwoju naszego kraju.

Trudno nie zgodzić się z taką argumentacją, szczególnie jeśli analizujemy perspektywy polskiej gospodarki w kategoriach średnio czy długookresowych. W Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju mowa jest o tym, że inwestycje stanowić powinny 25 proc. polskiego PKB. To wciąż realna perspektywa w horyzoncie kilku lat. Warto aby temu celowi sprzyjały korzystne rozwiązania podatkowe.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA