fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaBiznesWartość całej sprzedaży spada, ale rośnie wartość transakcji przez internet

Wartość całej sprzedaży spada, ale rośnie wartość transakcji przez internet

Kolejne wskaźniki makroekonomiczne publikowane przez Główny Urząd Statystyczny wskazują na coraz trudniejszą i pogarszającą się sytuację gospodarczą naszego kraju.

Ubiegły miesiąc przyniósł spadek wartości sprzedaży detalicznej o 6,8 proc. względem stanu notowanego w tym samym miesiącu rok wcześniej. Porównując zaś tegoroczny maj i kwiecień, spadek wyniósł 1,0 proc.

Największe spadki sprzedaży

Zmniejszenie r/r wartości sprzedaży w maju zanotowano we wszystkich monitorowanych przez Główny Urząd Statystyczny grupach produktowych. Największy (o ponad 15 proc.) spadek dotyczy: książek, prasy i wyspecjalizowanych sklepów. Sprzedaż mebli, rtv i agd zmniejszyła się o niespełna 15 proc., paliw stałych, ciekłych oraz gazowych – o 11,8 proc., a żywności, napojów i wyborów tytoniowych – o 5,3 proc.

Internet ciągnie w górę

Mimo spadków całej sprzedaży, to rośnie wartość transakcji zawieranych przez internet. Ich udział w całym handlu detalicznym w maju sięgnął 8,5 proc. (względem 8,1 proc. miesiąc wcześniej), a wartość samych transakcji realizowanych za pośrednictwem sieci wzrosła m/m o 4,1 proc. W tym segmencie największe wzrosty notowały takie branże jak tekstylia, odzież i obuwie oraz książki i prasa.

https://stat.gov.pl/

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA