fbpx
wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaBiznesWartość całej sprzedaży spada, ale rośnie wartość transakcji przez internet

Wartość całej sprzedaży spada, ale rośnie wartość transakcji przez internet

Kolejne wskaźniki makroekonomiczne publikowane przez Główny Urząd Statystyczny wskazują na coraz trudniejszą i pogarszającą się sytuację gospodarczą naszego kraju.

Ubiegły miesiąc przyniósł spadek wartości sprzedaży detalicznej o 6,8 proc. względem stanu notowanego w tym samym miesiącu rok wcześniej. Porównując zaś tegoroczny maj i kwiecień, spadek wyniósł 1,0 proc.

Największe spadki sprzedaży

Zmniejszenie r/r wartości sprzedaży w maju zanotowano we wszystkich monitorowanych przez Główny Urząd Statystyczny grupach produktowych. Największy (o ponad 15 proc.) spadek dotyczy: książek, prasy i wyspecjalizowanych sklepów. Sprzedaż mebli, rtv i agd zmniejszyła się o niespełna 15 proc., paliw stałych, ciekłych oraz gazowych – o 11,8 proc., a żywności, napojów i wyborów tytoniowych – o 5,3 proc.

Internet ciągnie w górę

Mimo spadków całej sprzedaży, to rośnie wartość transakcji zawieranych przez internet. Ich udział w całym handlu detalicznym w maju sięgnął 8,5 proc. (względem 8,1 proc. miesiąc wcześniej), a wartość samych transakcji realizowanych za pośrednictwem sieci wzrosła m/m o 4,1 proc. W tym segmencie największe wzrosty notowały takie branże jak tekstylia, odzież i obuwie oraz książki i prasa.

https://stat.gov.pl/

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA