fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaForum inwestycjiWartość inwestycji VC w Polsce rośnie. W tym roku startupy pozyskały już...

Wartość inwestycji VC w Polsce rośnie. W tym roku startupy pozyskały już łącznie 1,76 mld zł

Wartość inwestycji venture capital (VC) w Polsce wyniosła 582 mln zł w III kw. 2021 r. - wynika z raportu podsumowującego transakcje na polskim rynku VC, przygotowanego przez PFR Ventures wspólnie z Inovo Venture Partners. W III kw. przeprowadzono 110 transakcji, w które zaangażowane było 105 funduszy.

W trzecim kwartale 2021 przez polski rynek VC przepłynęło 582 mln zł. To łączna wartość kapitału, jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa. Oznacza to także, że w pierwszych trzech kwartałach, polskie startupy pozyskały od inwestorów łącznie 1,76 mld zł – tym samym w 9 miesięcy udało się przewyższyć o 40 proc. wynik z całego 2019 r.

Odliczając ponadstandardowe transakcje (outliers), III kw. 2021 r. to wciąż jeden z mocniejszych okresów, jakie można było zaobserwować na polskim rynku venture capital. Pod względem wartości zainwestowanego kapitału plasuje się on na drugim miejscu pomiędzy II kw. 2021 (+53 mln zł względem III kw. 2021) a IV kw. 2020 (-159 mln zł względem III kw. 2021).

– Trzeci kwartał wyróżnił się wzrostem finansowania na etapie rund A. Jest to bardzo pozytywny trend, jaki mamy nadzieję będzie się utrzymywał w kolejnych miesiącach. Średnia wartość rundy A w ostatnich latach to ponad 17 mln zł. Pojedyncza spółka potrafi na tym etapie pozyskać nawet 50-100 mln zł. Bardziej dojrzałe rundy przełożyły się też na skok mediany i średniej wartości transakcji dla całego rynku – skomentował wiceprezes PFR Ventures Aleksander Mokrzycki.

– Zamknięcie 2021 roku kolejnym rekordem to już fakt, a podsumowujemy dopiero trzeci kwartał. Pomijając megarundy, wartość transakcji wyniosła 1,46 mld zł, podczas gdy w całym 2020 było to 1,23 mld zł. Czwarty kwartał zapowiada się jeszcze lepiej. Już słychać zapowiedzi kolejnych dużych rund, w tym z naszego portfolio. Jeśli do tego potwierdzona zostanie transakcja „pierwszego unicorna”, można już chłodzić szampana – dodał partner w Inovo Venture Partners Tomasz Swieboda.

Firmy podały, że 61 proc. zainwestowanych w pierwszym kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł 29 proc. Jednocześnie 84 z 110 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. 102 transakcje przeprowadziły polskie zespoły.

47 z 110 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W III kwartale zapewniły one blisko 50 proc. kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają też fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), które dokonały 30 transakcji (~7 proc. udziału w wartości). Z kolei 15 największych rund finansowania przełożyło się na 65 proc. wartości wszystkich rund finansowania w I kwartale.

„Warta odnotowania jest transakcja Vision Fund II, należącego do azjatyckiego Soft Banku. Jeden z najpopularniejszych na świecie funduszy venture capital zainwestował (pożyczka konwertowalna na akcje) 500 mln zł w polski sklep eobuwie należący do notowanego na giełdzie CCC. Ze względu na nieoczywisty charakter transakcji i powiązania kapitałowe eobuwie, runda nie została ona wliczona w statystyki” – czytamy w komunikacie.

Wśród spółek, które zebrały największe rundy finansowania, znajdują się Proteon Pharmaceuticals i Vue Storefront. Pierwsza spółka, od międzynarodowych funduszy VC, inwestora branżowego, lokalnego funduszu Montis Capital oraz Polskiego Funduszu Rozwoju pozyskała blisko 100 mln zł. Druga sfinalizowała transakcję z funduszami Creandum, Earlybird, Paua Ventures i Movens Capital na kwotę 69 mln zł.

PFR Ventures to spółka zarządzająca funduszami funduszy, które wspólnie z inwestorami prywatnymi, aniołami biznesu i korporacjami inwestuje w fundusze Venture Capital oraz Private Equity. Celem PFR Ventures jest zasilenie tym kapitałem polskich, innowacyjnych przedsiębiorstw na różnych etapach rozwoju. PFR Ventures posiada obecnie w swoim portfelu ponad 50 funduszy, które dokonały ponad 400 inwestycji.

Inovo Venture Partners to fundusz venture capital inwestujący w najbardziej ambitnych przedsiębiorców z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Wspieramy startupy na wczesnym etapie działalności i pomagamy im budować globalne marki, jednocześnie stymulując rozwój lokalnego ekosystemu startupowego. Jesteśmy inwestorami w: Booksy, Restaumatic, Sotrender, Infermedica, Spacelift, Tidio, AI Clearing, Zowie, Jutro Medical, Intiaro, Packhelp, Preply, Eyerim, Allset, SunRoof. W ramach drugiego funduszu Inovo Venture Partners zarządza kapitałem o wartości 245 mln zł (54 mln euro).

Źródło: ISBnews

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA