Wartość inwestycji venture capital (VC) w Polsce wyniosła 582 mln zł w III kw. 2021 r. – wynika z raportu podsumowującego transakcje na polskim rynku VC, przygotowanego przez PFR Ventures wspólnie z Inovo Venture Partners. W III kw. przeprowadzono 110 transakcji, w które zaangażowane było 105 funduszy.

W trzecim kwartale 2021 przez polski rynek VC przepłynęło 582 mln zł. To łączna wartość kapitału, jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa. Oznacza to także, że w pierwszych trzech kwartałach, polskie startupy pozyskały od inwestorów łącznie 1,76 mld zł – tym samym w 9 miesięcy udało się przewyższyć o 40 proc. wynik z całego 2019 r.

Odliczając ponadstandardowe transakcje (outliers), III kw. 2021 r. to wciąż jeden z mocniejszych okresów, jakie można było zaobserwować na polskim rynku venture capital. Pod względem wartości zainwestowanego kapitału plasuje się on na drugim miejscu pomiędzy II kw. 2021 (+53 mln zł względem III kw. 2021) a IV kw. 2020 (-159 mln zł względem III kw. 2021).

– Trzeci kwartał wyróżnił się wzrostem finansowania na etapie rund A. Jest to bardzo pozytywny trend, jaki mamy nadzieję będzie się utrzymywał w kolejnych miesiącach. Średnia wartość rundy A w ostatnich latach to ponad 17 mln zł. Pojedyncza spółka potrafi na tym etapie pozyskać nawet 50-100 mln zł. Bardziej dojrzałe rundy przełożyły się też na skok mediany i średniej wartości transakcji dla całego rynku – skomentował wiceprezes PFR Ventures Aleksander Mokrzycki.

– Zamknięcie 2021 roku kolejnym rekordem to już fakt, a podsumowujemy dopiero trzeci kwartał. Pomijając megarundy, wartość transakcji wyniosła 1,46 mld zł, podczas gdy w całym 2020 było to 1,23 mld zł. Czwarty kwartał zapowiada się jeszcze lepiej. Już słychać zapowiedzi kolejnych dużych rund, w tym z naszego portfolio. Jeśli do tego potwierdzona zostanie transakcja „pierwszego unicorna”, można już chłodzić szampana – dodał partner w Inovo Venture Partners Tomasz Swieboda.

Firmy podały, że 61 proc. zainwestowanych w pierwszym kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł 29 proc. Jednocześnie 84 z 110 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. 102 transakcje przeprowadziły polskie zespoły.

47 z 110 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W III kwartale zapewniły one blisko 50 proc. kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają też fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), które dokonały 30 transakcji (~7 proc. udziału w wartości). Z kolei 15 największych rund finansowania przełożyło się na 65 proc. wartości wszystkich rund finansowania w I kwartale.

„Warta odnotowania jest transakcja Vision Fund II, należącego do azjatyckiego Soft Banku. Jeden z najpopularniejszych na świecie funduszy venture capital zainwestował (pożyczka konwertowalna na akcje) 500 mln zł w polski sklep eobuwie należący do notowanego na giełdzie CCC. Ze względu na nieoczywisty charakter transakcji i powiązania kapitałowe eobuwie, runda nie została ona wliczona w statystyki” – czytamy w komunikacie.

Wśród spółek, które zebrały największe rundy finansowania, znajdują się Proteon Pharmaceuticals i Vue Storefront. Pierwsza spółka, od międzynarodowych funduszy VC, inwestora branżowego, lokalnego funduszu Montis Capital oraz Polskiego Funduszu Rozwoju pozyskała blisko 100 mln zł. Druga sfinalizowała transakcję z funduszami Creandum, Earlybird, Paua Ventures i Movens Capital na kwotę 69 mln zł.

PFR Ventures to spółka zarządzająca funduszami funduszy, które wspólnie z inwestorami prywatnymi, aniołami biznesu i korporacjami inwestuje w fundusze Venture Capital oraz Private Equity. Celem PFR Ventures jest zasilenie tym kapitałem polskich, innowacyjnych przedsiębiorstw na różnych etapach rozwoju. PFR Ventures posiada obecnie w swoim portfelu ponad 50 funduszy, które dokonały ponad 400 inwestycji.

Inovo Venture Partners to fundusz venture capital inwestujący w najbardziej ambitnych przedsiębiorców z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Wspieramy startupy na wczesnym etapie działalności i pomagamy im budować globalne marki, jednocześnie stymulując rozwój lokalnego ekosystemu startupowego. Jesteśmy inwestorami w: Booksy, Restaumatic, Sotrender, Infermedica, Spacelift, Tidio, AI Clearing, Zowie, Jutro Medical, Intiaro, Packhelp, Preply, Eyerim, Allset, SunRoof. W ramach drugiego funduszu Inovo Venture Partners zarządza kapitałem o wartości 245 mln zł (54 mln euro).

Źródło: ISBnews

Poprzedni artykułIle dotacji w inwestycjach?
Następny artykułZeroemisyjny i inteligentny terminal kontenerowy uruchomiony w Chinach