fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajWartość pomocy spółek skarbu państwa dla uchodźców z Ukrainy przekroczyła 15 mln...

Wartość pomocy spółek skarbu państwa dla uchodźców z Ukrainy przekroczyła 15 mln zł

Jak poinformował Łukasz Turkowski, który koordynuje w Ministerstwie Aktywów Państwowych pomoc udzielaną uchodźcom z Ukrainy przez spółki skarbu państwa, choć trudno jednoznacznie oszacować wartość tej pomocy, bo sytuacja jest dynamiczna, to z pewnością przekroczyła ona już 15 mln zł.

– Dzięki osobistemu apelowi i wsparciu wicepremiera Jacka Sasina ciągle podejmowane są nowe działania. Aktualne informacje o zaangażowaniu poszczególnych spółek skarbu państwa są dostępne w zakładce na stronie internetowej resortu aktywów państwowych. To już trzeci raz, kiedy koordynujemy pomoc. Wcześniej mieliśmy akcję pomocy dla WOT i Straży Granicznej oraz koordynowaliśmy pomoc Spółek Skarbu Państwa w trakcie najcięższych walk z pandemią Covid-19 – wskazał Łukasz Turkowski.

Według koordynatora MAP, pomoc udzielana przez spółki skarbu państwa ma trzy wymiary.

– Wymiar pierwszy dotyczy zadbania o pracowników – i ich rodziny – spółek skarbu państwa, które prowadziły działalność na terytorium Ukrainy. Mówimy tu przede wszystkim o banku PKO BP i jego banku zależnym Kredobanku oraz PZU Ukraina. Obie spółki zdecydowały się zagwarantować swoim pracownikom ukraińskim ewakuację i opiekę, m.in. zakwaterowanie, możliwość zatrudnienia czy pomoc prawną i psychologiczną. Mówimy tu o ponad tysiącu osób, które mogą ubiegać się o taką pomoc – opisywał.

Drugi dotyczy pomocy humanitarnej dla wszystkich uchodźców z Ukrainy. – Ta pomoc jest udzielana na wielu płaszczyznach. Spółki, np. PKO BP, PZU, PGNiG, KGHM, utworzyły specjalne fundusze i finansowo wspierają fundacje i organizacje pozarządowe, jak Caritas, Polski Czerwony Krzyż, SOS Wioski Dziecięce i inne organizacje działające np. w punktach recepcyjnych – powiedział Turkowski. Zaznaczył, że pomoc ta udzielana jest często w koordynacji z samorządami, przede wszystkim lubelskim i podkarpackim, które graniczą z Ukrainą. Choć też w Warszawie na terenie dworców kolejowych.

Przedstawiciel MAP podkreślił, że istotne jest także wsparcie przy zakwaterowaniu uchodźców. – Spółki udostępniły swoje obiekty, np. CS Natura Tour, operator kilkunastu ośrodków wypoczynkowych PKP, wszystkie przeznaczył na pobyt uchodźców. Podobnie inne spółki. To jest naprawdę duża skala – podkreślił. Swoją bazę hotelową zaoferował potrzebującym Polski Holding Hotelowy, a spółki takie jak: GPW, Totalizator Sportowy, Tauron i KSC zadeklarowały miejsca w ośrodkach szkoleniowych i wypoczynkowych.

Turkowski zwrócił uwagę, że ważne jest także wsparcie rzeczowe udzielane przez spółki np. w postaci środków higienicznych, leków, sprzętu ratunkowo-medycznego dla placówek przy granicy. Podkreślił, że także pracownicy spółek angażują się osobiście w pomoc uchodźcom jako wolontariusze czy wpłacają darowizny.

Trzecim wymiarem są działania długoterminowe, które pozwolą zaopiekować się uchodźcami w dłuższym horyzoncie. – Np. Tauron Arena przygotowuje punkt opieki dziennej dla dzieci, żeby dorośli mieli czas na zajęcie się sprawami formalnymi. Chodzi też o działania, które będą pomagać w asymilacji i adaptacji do polskich warunków, np. pomoc psychologiczną, wsparcie w pozyskaniu pracy, naukę języka polskiego czy integrację dzieci ukraińskich z polskimi. Te projekty właśnie się wykluwają i będą ogłaszane przez spółki w najbliższych tygodniach – powiedział.

Turkowski dodał, że spółki zbierają także informacje dotyczące możliwości zatrudnienia uchodźców z Ukrainy. – Mamy sygnały, że spółki są gotowe zatrudniać na wolne stanowiska. Na razie – z uwagi na brak regulacji – nie były to usystematyzowane działania, ale po wejściu w życie nowych przepisów, to się będzie działo – podkreślił.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA