– Dzięki osobistemu apelowi i wsparciu wicepremiera Jacka Sasina ciągle podejmowane są nowe działania. Aktualne informacje o zaangażowaniu poszczególnych spółek skarbu państwa są dostępne w zakładce na stronie internetowej resortu aktywów państwowych. To już trzeci raz, kiedy koordynujemy pomoc. Wcześniej mieliśmy akcję pomocy dla WOT i Straży Granicznej oraz koordynowaliśmy pomoc Spółek Skarbu Państwa w trakcie najcięższych walk z pandemią Covid-19 – wskazał Łukasz Turkowski.
Według koordynatora MAP, pomoc udzielana przez spółki skarbu państwa ma trzy wymiary.
– Wymiar pierwszy dotyczy zadbania o pracowników – i ich rodziny – spółek skarbu państwa, które prowadziły działalność na terytorium Ukrainy. Mówimy tu przede wszystkim o banku PKO BP i jego banku zależnym Kredobanku oraz PZU Ukraina. Obie spółki zdecydowały się zagwarantować swoim pracownikom ukraińskim ewakuację i opiekę, m.in. zakwaterowanie, możliwość zatrudnienia czy pomoc prawną i psychologiczną. Mówimy tu o ponad tysiącu osób, które mogą ubiegać się o taką pomoc – opisywał.
Drugi dotyczy pomocy humanitarnej dla wszystkich uchodźców z Ukrainy. – Ta pomoc jest udzielana na wielu płaszczyznach. Spółki, np. PKO BP, PZU, PGNiG, KGHM, utworzyły specjalne fundusze i finansowo wspierają fundacje i organizacje pozarządowe, jak Caritas, Polski Czerwony Krzyż, SOS Wioski Dziecięce i inne organizacje działające np. w punktach recepcyjnych – powiedział Turkowski. Zaznaczył, że pomoc ta udzielana jest często w koordynacji z samorządami, przede wszystkim lubelskim i podkarpackim, które graniczą z Ukrainą. Choć też w Warszawie na terenie dworców kolejowych.
Przedstawiciel MAP podkreślił, że istotne jest także wsparcie przy zakwaterowaniu uchodźców. – Spółki udostępniły swoje obiekty, np. CS Natura Tour, operator kilkunastu ośrodków wypoczynkowych PKP, wszystkie przeznaczył na pobyt uchodźców. Podobnie inne spółki. To jest naprawdę duża skala – podkreślił. Swoją bazę hotelową zaoferował potrzebującym Polski Holding Hotelowy, a spółki takie jak: GPW, Totalizator Sportowy, Tauron i KSC zadeklarowały miejsca w ośrodkach szkoleniowych i wypoczynkowych.
Turkowski zwrócił uwagę, że ważne jest także wsparcie rzeczowe udzielane przez spółki np. w postaci środków higienicznych, leków, sprzętu ratunkowo-medycznego dla placówek przy granicy. Podkreślił, że także pracownicy spółek angażują się osobiście w pomoc uchodźcom jako wolontariusze czy wpłacają darowizny.
Trzecim wymiarem są działania długoterminowe, które pozwolą zaopiekować się uchodźcami w dłuższym horyzoncie. – Np. Tauron Arena przygotowuje punkt opieki dziennej dla dzieci, żeby dorośli mieli czas na zajęcie się sprawami formalnymi. Chodzi też o działania, które będą pomagać w asymilacji i adaptacji do polskich warunków, np. pomoc psychologiczną, wsparcie w pozyskaniu pracy, naukę języka polskiego czy integrację dzieci ukraińskich z polskimi. Te projekty właśnie się wykluwają i będą ogłaszane przez spółki w najbliższych tygodniach – powiedział.
Turkowski dodał, że spółki zbierają także informacje dotyczące możliwości zatrudnienia uchodźców z Ukrainy. – Mamy sygnały, że spółki są gotowe zatrudniać na wolne stanowiska. Na razie – z uwagi na brak regulacji – nie były to usystematyzowane działania, ale po wejściu w życie nowych przepisów, to się będzie działo – podkreślił.
PAP