fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatWartość światowego majątku spadła, ale będzie odbicie

Wartość światowego majątku spadła, ale będzie odbicie

2022 rok był pierwszym od 2008, w którym zawirowania gospodarcze doprowadziły do spadku sumy wartości majątku posiadanego przez ludzi na całym świecie.

Dane na temat majątku zgromadzonego przez mieszkańców globu zostały opublikowane w corocznym raporcie przygotowanym przez szwajcarskie banki Credit Suisse i UBS.

Świat zbiedniał…

Doroczny Global Wealth Report pokazuje szacunki tych instytucji finansowych dotyczące wartości nieruchomości, papierów wartościowych oraz innych aktywów i pasywów posiadanych przez 5,4 miliarda osób w 200 państwach globu.

Zgodnie z przedstawionymi w nim informacjami, w 2022 roku zanotowano spadek globalnego bogactwa o 2,4 proc. względem wcześniejszego roku. Średnio wartość majątku każdej uwzględnionej osoby skurczyła się o niespełna 3,2 tys. dolarów – do poziomu 84,7 tys. dolarów. Oznacza to pierwszą redukcję bogactwa na całym świecie od kryzysu finansowego z 2008 roku.

… ale nie cały

Jednocześnie sytuacja ta doprowadziła do zmniejszenia się nierówności między najbogatszymi a najuboższymi mieszkańcami globu.

Spadki były szczególnie dotkliwe w takich rejonach jak Ameryka Północna i Europa. Natomiast wzrosty zanotowano m.in. w Meksyku, Indiach, Brazylii oraz (mimo obowiązujących międzynarodowych sankcji) w Rosji.

Pomimo załamania w ubiegłym roku, autorzy raportu twierdzą, że kolejne lata będą okresem rosnącego bogactwa. Według ich prognoz, do 2027 roku wartość światowego majątku wzrośnie o 38 proc. względem stanu obecnego.

Reuter, ubs.com, credit-suisse.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA