fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaŚwiatWartość światowego majątku spadła, ale będzie odbicie

Wartość światowego majątku spadła, ale będzie odbicie

2022 rok był pierwszym od 2008, w którym zawirowania gospodarcze doprowadziły do spadku sumy wartości majątku posiadanego przez ludzi na całym świecie.

Dane na temat majątku zgromadzonego przez mieszkańców globu zostały opublikowane w corocznym raporcie przygotowanym przez szwajcarskie banki Credit Suisse i UBS.

Świat zbiedniał…

Doroczny Global Wealth Report pokazuje szacunki tych instytucji finansowych dotyczące wartości nieruchomości, papierów wartościowych oraz innych aktywów i pasywów posiadanych przez 5,4 miliarda osób w 200 państwach globu.

Zgodnie z przedstawionymi w nim informacjami, w 2022 roku zanotowano spadek globalnego bogactwa o 2,4 proc. względem wcześniejszego roku. Średnio wartość majątku każdej uwzględnionej osoby skurczyła się o niespełna 3,2 tys. dolarów – do poziomu 84,7 tys. dolarów. Oznacza to pierwszą redukcję bogactwa na całym świecie od kryzysu finansowego z 2008 roku.

… ale nie cały

Jednocześnie sytuacja ta doprowadziła do zmniejszenia się nierówności między najbogatszymi a najuboższymi mieszkańcami globu.

Spadki były szczególnie dotkliwe w takich rejonach jak Ameryka Północna i Europa. Natomiast wzrosty zanotowano m.in. w Meksyku, Indiach, Brazylii oraz (mimo obowiązujących międzynarodowych sankcji) w Rosji.

Pomimo załamania w ubiegłym roku, autorzy raportu twierdzą, że kolejne lata będą okresem rosnącego bogactwa. Według ich prognoz, do 2027 roku wartość światowego majątku wzrośnie o 38 proc. względem stanu obecnego.

Reuter, ubs.com, credit-suisse.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Polska sprzeciwiła się genderowym radykałom

Polska sprzeciwia się ideologicznej interpretacji „umowy o partnerstwie” pomiędzy Unią Europejską a Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA