Zdecydowana większość przedsiębiorców odczuła w ostatnich 6 miesiącach pogorszenie się warunków do prowadzenia biznesu w Polsce – wynika z badania CBM Indicator, przeprowadzonego na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Taką opinię wyraziło aż 67 proc. przebadanych. Z kolei 27 proc. nie zauważyło znaczącej zmiany, a dla 6 proc. warunki te miały się poprawić. Na pogorszenie warunków do prowadzenia biznesu narzeka 65 proc. firm małych, 72 proc. średnich i 62 proc. dużych.

„Nastroje przedsiębiorców dotyczące prowadzenia firmy w kontekście biznesowym są niekorzystne. 55 proc. firm ma negatywne nastawienie do prowadzenia biznesu w 2021 roku. Tak uważa 57 proc. średnich, 55 proc. małych i 54 proc. dużych firm. Pozytywne nastawienie sygnalizuje tylko 41 proc. respondentów. Większymi optymistami są duże firmy. 46 proc. spośród nich ma pozytywne nastawienie do prowadzenia biznesu w tym roku. Natomiast odsetek firm średnich, które myślą podobnie, wynosi 41 proc.” – napisano w komunikacie na stronie Konfederacji Lewiatan.

Przedsiębiorcy zostali też zapytani, co myślą o prowadzeniu firmy w kontekście zmian w prawie i działań administracji. Aż 65 proc. przedsiębiorstw obawia się takich zmian. Niespełna jedna trzecia firm ma pozytywne nastawienie.

Poprzedni artykułSkąd tak brutalne ataki na prezesa NBP?
Następny artykuł„Polska powinna wypowiedzieć Zielony Ład”