fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesWarunki dla biznesu są coraz gorsze

Warunki dla biznesu są coraz gorsze

Zdecydowana większość przedsiębiorców odczuła w ostatnich 6 miesiącach pogorszenie się warunków do prowadzenia biznesu w Polsce - wynika z badania CBM Indicator, przeprowadzonego na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Taką opinię wyraziło aż 67 proc. przebadanych. Z kolei 27 proc. nie zauważyło znaczącej zmiany, a dla 6 proc. warunki te miały się poprawić. Na pogorszenie warunków do prowadzenia biznesu narzeka 65 proc. firm małych, 72 proc. średnich i 62 proc. dużych.

„Nastroje przedsiębiorców dotyczące prowadzenia firmy w kontekście biznesowym są niekorzystne. 55 proc. firm ma negatywne nastawienie do prowadzenia biznesu w 2021 roku. Tak uważa 57 proc. średnich, 55 proc. małych i 54 proc. dużych firm. Pozytywne nastawienie sygnalizuje tylko 41 proc. respondentów. Większymi optymistami są duże firmy. 46 proc. spośród nich ma pozytywne nastawienie do prowadzenia biznesu w tym roku. Natomiast odsetek firm średnich, które myślą podobnie, wynosi 41 proc.” – napisano w komunikacie na stronie Konfederacji Lewiatan.

Przedsiębiorcy zostali też zapytani, co myślą o prowadzeniu firmy w kontekście zmian w prawie i działań administracji. Aż 65 proc. przedsiębiorstw obawia się takich zmian. Niespełna jedna trzecia firm ma pozytywne nastawienie.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ukraina uderzy w polską branżę mleczarską?

Ukraiński rząd poważnie rozpatruje wprowadzenie ograniczeń w imporcie produktów mleczarskich z Polski.
2 MIN CZYTANIA

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA